Mätbandets Förskola
6,8 barn per årsarbetare, kommunen 5,8
Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 37 enheter. 2025. Källa: Kolada.
Mätbandets Förskola är en kommunal förskola i Trollhättan, Västra Götalands län.
Här går det 6,8 barn per årsarbetare. Bara två av de 37 förskolorna i Trollhättan med uppgiften har fler.
År 2019 var antalet barn per årsarbetare 5,7; år 2025 var det 6,8.
Närmaste andra förskola är Solurets Förskola, 700 meter bort fågelvägen.
Källor: Kolada 2025 · Kolada 2019–2025
Snabbfakta om Mätbandets Förskola
- Skolform
- Förskola
- Huvudman
- Trollhättans Kommun
- Ort
- Trollhättan
- Kommunal eller fristående
- Kommun
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.
Officiell statistik
Siffror om förskolan
Jämfört med andra förskolor i Trollhättan
- Här går det 6,8 barn per årsarbetare. Bara två av de 37 förskolorna i Trollhättan med uppgiften har fler. (Kolada 2025)
- Förskolan har 20 barn per barngrupp. Trollhättan har 40 förskolor med uppgiften, och fyra av dem har fler. (Kolada 2025)
- Förskolan har 65,8 % legitimerade förskollärare. Bland Trollhättans 37 förskolor med uppgiften är det fem som har en högre andel. (Kolada 2025)
- Antalet barn per legitimerad förskollärare är 10,3 på förskolan. 13 av Trollhättans 37 förskolor med uppgiften har fler, 23 har färre. (Kolada 2025)
Utveckling över tid
- År 2019 var antalet barn per årsarbetare 5,7; år 2025 var det 6,8. (Kolada 2019–2025)
- År 2019 var antalet barn per barngrupp 18; år 2025 var det 20. (Kolada 2019–2025)
- Sedan år 2019 har antalet barn per legitimerad förskollärare gått upp från 9,4 till 10,3 (år 2025). (Kolada 2019–2025)
- Andelen legitimerade förskollärare har stigit från 60,2 % år 2019 till 65,8 % år 2025. (Kolada 2019–2025)
Förskola
- Barn per årsarbetare
- 6,8
Trollhättans snitt 5,8 (37 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)
Tidigare: 2024: 6 · 2023: 5,6
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Förskollärare med legitimation
- 65,8 %
Trollhättans snitt 57 % (37 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)
Tidigare: 2024: 58,6 % · 2023: 56,6 %
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per barngrupp
- 20
Trollhättans snitt 18,3 (40 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)
Tidigare: 2024: 16 · 2023: 18,3
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per legitimerad förskollärare
- 10,3
Trollhättans snitt 10,3 (37 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)
Tidigare: 2024: 10,2 · 2023: 9,9
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna
Alla mått för förskolan
Förskola
Offentlig uppgift · Kolada 2025- Barn per årsarbetare
- 6,8
Kolada 2025
2024: 62023: 5,62022: 6,42021: 7,4
- Barn per barngrupp
- 20
Kolada 2025
2024: 162023: 18,32022: 19,32021: 19,3
- Förskollärare med legitimation
- 65,8 %
Kolada 2025
2024: 58,6 %2023: 56,6 %2022: 61,5 %2021: 61,8 %
- Barn per legitimerad förskollärare
- 10,3
Kolada 2025
2024: 10,22023: 9,92022: 10,42021: 11,9
Grunddata från Kolada (RKA)
Officiella uppgifter
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.
Huvudman — den som driver verksamheten
- Namn
- Trollhättans KommunVerifierad
- Typ
- KommunVerifierad
Adress
- Besöksadress
- Björkvägen 28, 46144 Trollhättan
- Kommun
- Trollhättan
- Län
- Västra Götalands län
Utbildning
- Verksamhet
- FörskolaVerifierad
Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket
Förskolan är kommunal, så ansökan görs i Trollhättan skolval.
Läs guiden: skolvalet steg för stegVanliga frågor
Frågor och svar om Mätbandets Förskola
Vem driver Mätbandets Förskola?+
Trollhättans Kommun (kommun).
Var ligger Mätbandets Förskola?+
Björkvägen 28, 46144, Trollhättan.
Hur söker man plats på Mätbandets Förskola?+
Mätbandets Förskola är kommunal, så plats söks hos Trollhättan.
Intresseanmälan
Hör av er till Mätbandets Förskola
Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.
Jämför
Andra alternativ i närheten
De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.
Andra alternativ i närheten
Omdömen
Vad familjer och elever säger
Inga omdömen om Mätbandets Förskola ännu.Skriv det första
Om uppgifterna
Skolenhetskod FSK-V11E221115. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.
Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan
