Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Kolada (RKA)

Lillegårdens Förskola

Bryggumsgatan 14, TrollhättanFörskolaKommun
Barn per årsarbetare

6,1 barn per årsarbetare, kommunen 5,8

Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 37 enheter. 2025. Källa: Kolada.

Lillegårdens Förskola är en kommunal förskola i Trollhättan, Västra Götalands län.

Förskolan har 19 barn per barngrupp. Samma tal har tre andra förskolor bland Trollhättans 40 förskolor med uppgiften. Sju har fler.

Antalet barn per årsarbetare har stigit från 5,9 år 2019 till 6,1 år 2025.

Närmaste andra förskola är Sädesärlans Förskola, 550 meter bort fågelvägen.

Källor: Kolada 2025 · Kolada 2019–2025

Snabbfakta om Lillegårdens Förskola

Skolform
Förskola
Huvudman
Trollhättans Kommun
Ort
Trollhättan
Kommunal eller fristående
Kommun

Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.

Officiell statistik

Siffror om förskolan

Jämfört med andra förskolor i Trollhättan

  • Förskolan har 19 barn per barngrupp. Samma tal har tre andra förskolor bland Trollhättans 40 förskolor med uppgiften. Sju har fler. (Kolada 2025)
  • Här är 63,2 % av personalen legitimerade förskollärare. Bland Trollhättans 37 förskolor med uppgiften är det åtta som har en högre andel. (Kolada 2025)
  • Förskolan har 6,1 barn per årsarbetare. En annan förskola i Trollhättan har samma tal, och av de 37 förskolorna med uppgiften har tio fler. (Kolada 2025)
  • Här går det 9,7 barn per legitimerad förskollärare. Samma tal har två andra förskolor bland Trollhättans 37 förskolor med uppgiften. 17 har fler. (Kolada 2025)

Utveckling över tid

  • Antalet barn per årsarbetare har stigit från 5,9 år 2019 till 6,1 år 2025. (Kolada 2019–2025)
  • Sedan år 2019 har andelen legitimerade förskollärare gått upp från 61,5 % till 63,2 % (år 2025). (Kolada 2019–2025)
  • År 2019 var antalet barn per barngrupp 18,7; år 2025 var det 19. (Kolada 2019–2025)
  • Mellan år 2019 och år 2025 har antalet barn per legitimerad förskollärare legat kvar på 9,7. (Kolada 2019–2025)

Förskola

Barn per årsarbetare
6,1

Trollhättans snitt 5,8 (37 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)

Tidigare: 2024: 6 · 2023: 5,9

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Förskollärare med legitimation
63,2 %

Trollhättans snitt 57 % (37 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)

Tidigare: 2024: 62,3 % · 2023: 62,4 %

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Barn per barngrupp
19

Trollhättans snitt 18,3 (40 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)

Tidigare: 2024: 19 · 2023: 19

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Barn per legitimerad förskollärare
9,7

Trollhättans snitt 10,3 (37 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)

Tidigare: 2024: 9,5 · 2023: 9,5

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för förskolan

Förskola

Offentlig uppgift · Kolada 2025
Barn per årsarbetare
6,1

Kolada 2025

2024: 62023: 5,92022: 5,92021: 6,1

Barn per barngrupp
19

Kolada 2025

2024: 192023: 192022: 192021: 19

Förskollärare med legitimation
63,2 %

Kolada 2025

2024: 62,3 %2023: 62,4 %2022: 62,1 %2021: 72,9 %

Barn per legitimerad förskollärare
9,7

Kolada 2025

2024: 9,52023: 9,52022: 9,52021: 8,3

Så läser du siffrorna

Grunddata från Kolada (RKA)

Officiella uppgifter

Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Trollhättans KommunVerifierad
Typ
KommunVerifierad

Adress

Besöksadress
Bryggumsgatan 14, 46142 Trollhättan
Kommun
Trollhättan
Län
Västra Götalands län

Utbildning

Verksamhet
FörskolaVerifierad

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Förskolan är kommunal, så ansökan görs i Trollhättan skolval.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Vanliga frågor

Frågor och svar om Lillegårdens Förskola

Vem driver Lillegårdens Förskola?+

Trollhättans Kommun (kommun).

Var ligger Lillegårdens Förskola?+

Bryggumsgatan 14, 46142, Trollhättan.

Hur söker man plats på Lillegårdens Förskola?+

Lillegårdens Förskola är kommunal, så plats söks hos Trollhättan.

Intresseanmälan

Hör av er till Lillegårdens Förskola

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om Lillegårdens Förskola ännu.Skriv det första

Alla förskolor i Trollhättan

Om uppgifterna

Skolenhetskod FSK-V11E641339. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.

Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer