Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Kolada (RKA)

Vallby Förskola

Allmogeplatsen 36, VästeråsFörskolaKommun
Barn per årsarbetare

4,4 barn per årsarbetare, kommunen 5,3

Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 101 enheter. 2025. Källa: Kolada.

Vallby Förskola är en kommunal förskola i Västerås, Västmanlands län.

Antalet barn per legitimerad förskollärare är 8,2 på förskolan. En annan förskola i Västerås har samma tal, och av de 99 förskolorna med uppgiften har tio färre.

Andelen legitimerade förskollärare har stigit från 36,2 % år 2019 till 54,1 % år 2025.

Närmaste andra förskola är Förskolan Gunghästen, 150 meter bort fågelvägen.

Källor: Kolada 2025 · Kolada 2019–2025

Snabbfakta om Vallby Förskola

Skolform
Förskola
Huvudman
Västerås Kommun
Ort
Västerås
Kommunal eller fristående
Kommun

Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.

Så söker du i Västerås

  • Söka förskoleplats

    E-tjänst: E-tjänst för förskola och fritidshem

    Västerås kommuns sida

    Läst på kommunens sida 16 oktober 2026.

Officiell statistik

Siffror om förskolan

Jämfört med andra förskolor i Västerås

  • Antalet barn per legitimerad förskollärare är 8,2 på förskolan. En annan förskola i Västerås har samma tal, och av de 99 förskolorna med uppgiften har tio färre. (Kolada 2025)
  • Här är 54,1 % av personalen legitimerade förskollärare. Västerås har 101 förskolor med uppgiften, och 23 av dem har en högre andel. (Kolada 2025)
  • Här går det 4,4 barn per årsarbetare. Västerås har 101 förskolor med uppgiften, och 23 av dem har färre. (Kolada 2025)
  • Här går det 11,3 barn per barngrupp. I Västerås finns 105 förskolor med uppgiften. 75 av dem har fler och 29 har färre. (Kolada 2024)

Utveckling över tid

  • Andelen legitimerade förskollärare har stigit från 36,2 % år 2019 till 54,1 % år 2025. (Kolada 2019–2025)
  • Antalet barn per legitimerad förskollärare har sjunkit från 15,5 år 2019 till 8,2 år 2025. (Kolada 2019–2025)
  • Antalet barn per årsarbetare har sjunkit från 5,6 år 2019 till 4,4 år 2025. (Kolada 2019–2025)
  • År 2019 var antalet barn per barngrupp 12,1; år 2024 var det 11,3. (Kolada 2019–2024)

Förskola

Barn per årsarbetare
4,4

Västeråss snitt 5,3 (101 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)

Tidigare: 2024: 5 · 2023: 5,4

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Förskollärare med legitimation
54,1 %

Västeråss snitt 43,8 % (101 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)

Tidigare: 2024: 40,7 % · 2023: 42,5 %

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Barn per barngrupp
11,3

Västeråss snitt 14,2 (105 skolor) · Riket 15,9 (6498 skolor)

Tidigare: 2023: 12,7 · 2022: 13

Skolans tal: Kolada (RKA), 2024

Barn per legitimerad förskollärare
8,2

Västeråss snitt 13,2 (99 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)

Tidigare: 2024: 12,4 · 2023: 12,6

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för förskolan

Förskola

Offentlig uppgift · Kolada 2025
Barn per årsarbetare
4,4

Kolada 2025

2024: 52023: 5,42022: 4,92021: 4,8

Barn per barngrupp
Redovisas inte — för få elever

Kolada 2025

2024: 11,32023: 12,72022: 132021: 11,1

Förskollärare med legitimation
54,1 %

Kolada 2025

2024: 40,7 %2023: 42,5 %2022: 38,8 %2021: 41,5 %

Barn per legitimerad förskollärare
8,2

Kolada 2025

2024: 12,42023: 12,62022: 12,72021: 11,5

Så läser du siffrorna

Grunddata från Kolada (RKA)

Officiella uppgifter

Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Västerås KommunVerifierad
Typ
KommunVerifierad

Adress

Besöksadress
Allmogeplatsen 36, 72187 Västerås
Kommun
Västerås
Län
Västmanlands län

Utbildning

Verksamhet
FörskolaVerifierad

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Förskolan är kommunal, så ansökan görs i Västerås skolval.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Vanliga frågor

Frågor och svar om Vallby Förskola

Vem driver Vallby Förskola?+

Västerås Kommun (kommun).

Var ligger Vallby Förskola?+

Allmogeplatsen 36, 72187, Västerås.

Hur söker man plats på Vallby Förskola?+

Vallby Förskola är kommunal, så plats söks hos Västerås.

Intresseanmälan

Hör av er till Vallby Förskola

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om Vallby Förskola ännu.Skriv det första

Alla förskolor i Västerås

Om uppgifterna

Skolenhetskod FSK-V11E897789. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.

Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer