Utanby Förskola
4,8 barn per årsarbetare, kommunen 5,3
Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 101 enheter. 2025. Källa: Kolada.
Utanby Förskola är en kommunal förskola i Västerås, Västmanlands län.
Fågelvägen 400 meter bort finns närmaste andra förskola: Apalby Förskola Ab.
Västerås har 105 aktiva förskolor i registret.
Här går det 9,4 barn per legitimerad förskollärare. Västerås har 99 förskolor med uppgiften, och 22 av dem har färre.
Sedan år 2019 har antalet barn per barngrupp gått upp från 9,6 till 17 (år 2025).
Källor: Kolada 2025 · Kolada 2019–2025
Snabbfakta om Utanby Förskola
- Skolform
- Förskola
- Huvudman
- Västerås Kommun
- Ort
- Västerås
- Kommunal eller fristående
- Kommun
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.
Så söker du i Västerås
Söka förskoleplats
E-tjänst: E-tjänst för förskola och fritidshem
Västerås kommuns sidaLäst på kommunens sida 16 oktober 2026.
Jämför
Andra alternativ i närheten
De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.
Andra alternativ i närheten
Officiell statistik
Siffror om förskolan
Jämfört med andra förskolor i Västerås
- Här går det 9,4 barn per legitimerad förskollärare. Västerås har 99 förskolor med uppgiften, och 22 av dem har färre. (Kolada 2025)
- Antalet barn per barngrupp är 17 på förskolan. Samma tal har fyra andra förskolor bland Västerås 97 förskolor med uppgiften. 27 har fler. (Kolada 2025)
- Här går det 4,8 barn per årsarbetare. Tre andra förskolor i Västerås har samma tal, och av de 101 förskolorna med uppgiften har 29 färre. (Kolada 2025)
- Andelen legitimerade förskollärare är 50,9 % på förskolan. I Västerås finns 101 förskolor med uppgiften. 31 av dem har en högre andel och 69 har en lägre andel. (Kolada 2025)
Utveckling över tid
- Sedan år 2019 har antalet barn per barngrupp gått upp från 9,6 till 17 (år 2025). (Kolada 2019–2025)
- Sedan år 2019 har andelen legitimerade förskollärare gått upp från 37,5 % till 50,9 % (år 2025). (Kolada 2019–2025)
- Sedan år 2019 har antalet barn per legitimerad förskollärare gått ned från 12,8 till 9,4 (år 2025). (Kolada 2019–2025)
- Mellan år 2019 och år 2025 har antalet barn per årsarbetare legat kvar på 4,8. (Kolada 2019–2025)
Förskola
- Barn per årsarbetare
- 4,8
Västeråss snitt 5,3 (101 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)
Tidigare: 2024: 4,9 · 2023: 6,1
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Förskollärare med legitimation
- 50,9 %
Västeråss snitt 43,8 % (101 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)
Tidigare: 2024: 40,4 % · 2023: 56,1 %
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per barngrupp
- 17
Västeråss snitt 14,7 (97 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)
Tidigare: 2024: 17,3 · 2023: 17,3
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per legitimerad förskollärare
- 9,4
Västeråss snitt 13,2 (99 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)
Tidigare: 2024: 12,2 · 2023: 10,8
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna
Alla mått för förskolan
Förskola
Offentlig uppgift · Kolada 2025- Barn per årsarbetare
- 4,8
Kolada 2025
2024: 4,92023: 6,12022: 5,22021: 4,9
- Barn per barngrupp
- 17
Kolada 2025
2024: 17,32023: 17,32022: 182021: 9,8
- Förskollärare med legitimation
- 50,9 %
Kolada 2025
2024: 40,4 %2023: 56,1 %2022: 43,6 %2021: 50,6 %
- Barn per legitimerad förskollärare
- 9,4
Kolada 2025
2024: 12,22023: 10,82022: 122021: 9,8
Grunddata från Kolada (RKA)
Officiella uppgifter
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.
Huvudman — den som driver verksamheten
- Namn
- Västerås KommunVerifierad
- Typ
- KommunVerifierad
Adress
- Besöksadress
- Utanbygatan 2, 72187 Västerås
- Kommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
Utbildning
- Verksamhet
- FörskolaVerifierad
Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket
Förskolan är kommunal, så ansökan görs i Västerås skolval.
Läs guiden: skolvalet steg för stegVanliga frågor
Frågor och svar om Utanby Förskola
Vem driver Utanby Förskola?+
Västerås Kommun (kommun).
Var ligger Utanby Förskola?+
Utanbygatan 2, 72187, Västerås.
Hur söker man plats på Utanby Förskola?+
Utanby Förskola är kommunal, så plats söks hos Västerås.
Intresseanmälan
Hör av er till Utanby Förskola
Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.
Omdömen
Vad familjer och elever säger
Inga omdömen om Utanby Förskola ännu.Skriv det första
Om uppgifterna
Skolenhetskod FSK-V11E116971. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.
Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan
