Trädgårdens Förskola
5,2 barn per årsarbetare, kommunen 5,6
Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 92 enheter. 2025. Källa: Kolada.
Trädgårdens Förskola är en kommunal förskola i Helsingborg, Skåne län.
Här går det 10 barn per barngrupp. Samma tal har en annan förskola bland Helsingborgs 93 förskolor med uppgiften. Sju har färre.
Sedan år 2020 har andelen legitimerade förskollärare gått upp från 38 % till 55,7 % (år 2025).
Närmaste andra förskola är Regnbågens Förskola, 650 meter bort fågelvägen.
Källor: Kolada 2025 · Kolada 2020–2025
Snabbfakta om Trädgårdens Förskola
- Skolform
- Förskola
- Huvudman
- Helsingborgs Kommun
- Ort
- Helsingborg
- Kommunal eller fristående
- Kommun
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.
Så söker du i Helsingborg
Söka förskoleplats
Helsingborg kommuns sidaLäst på kommunens sida 16 oktober 2026.
Officiell statistik
Siffror om förskolan
Jämfört med andra förskolor i Helsingborg
- Här går det 10 barn per barngrupp. Samma tal har en annan förskola bland Helsingborgs 93 förskolor med uppgiften. Sju har färre. (Kolada 2025)
- Antalet barn per årsarbetare är 5,2 på förskolan. En annan förskola i Helsingborg har samma tal, och av de 92 förskolorna med uppgiften har 21 färre. (Kolada 2025)
- Här går det 9,4 barn per legitimerad förskollärare. Talet delas med två andra förskolor i Helsingborg; av kommunens 92 förskolor med uppgiften har 35 färre. (Kolada 2025)
- Förskolan har 55,7 % legitimerade förskollärare. Bland de 92 förskolorna i Helsingborg med uppgiften är det 38 som har en högre andel och 53 som har en lägre andel. (Kolada 2025)
Utveckling över tid
- Sedan år 2020 har andelen legitimerade förskollärare gått upp från 38 % till 55,7 % (år 2025). (Kolada 2020–2025)
- År 2020 var antalet barn per barngrupp 14; år 2025 var det 10. (Kolada 2020–2025)
- Antalet barn per årsarbetare har sjunkit från 5,8 år 2020 till 5,2 år 2025. (Kolada 2020–2025)
- Antalet barn per legitimerad förskollärare har stigit från 0 år 2020 till 9,4 år 2025. (Kolada 2020–2025)
Förskola
- Barn per årsarbetare
- 5,2
Helsingborgs snitt 5,6 (92 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)
Tidigare: 2024: 5,8 · 2023: 6,4
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Förskollärare med legitimation
- 55,7 %
Helsingborgs snitt 52,1 % (92 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)
Tidigare: 2024: 50,9 % · 2023: 53 %
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per barngrupp
- 10
Helsingborgs snitt 15,3 (93 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)
Tidigare: 2024: 13 · 2023: 11,2
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per legitimerad förskollärare
- 9,4
Helsingborgs snitt 12,6 (92 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)
Tidigare: 2024: 11,5 · 2023: 12,1
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna
Alla mått för förskolan
Förskola
Offentlig uppgift · Kolada 2025- Barn per årsarbetare
- 5,2
Kolada 2025
2024: 5,82023: 6,42022: 6,22021: 5,5
- Barn per barngrupp
- 10
Kolada 2025
2024: 132023: 11,22022: 12,82021: 12,5
- Förskollärare med legitimation
- 55,7 %
Kolada 2025
2024: 50,9 %2023: 53 %2022: 54,5 %2021: 41,2 %
- Barn per legitimerad förskollärare
- 9,4
Kolada 2025
2024: 11,52023: 12,12022: 11,42021: 13,4
Grunddata från Kolada (RKA)
Officiella uppgifter
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.
Huvudman — den som driver verksamheten
- Namn
- Helsingborgs KommunVerifierad
- Typ
- KommunVerifierad
Adress
- Besöksadress
- Larmvägen 37, 25422 Helsingborg
- Kommun
- Helsingborg
- Län
- Skåne län
Utbildning
- Verksamhet
- FörskolaVerifierad
Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket
Förskolan är kommunal, så ansökan görs i Helsingborg skolval.
Läs guiden: skolvalet steg för stegVanliga frågor
Frågor och svar om Trädgårdens Förskola
Vem driver Trädgårdens Förskola?+
Helsingborgs Kommun (kommun).
Var ligger Trädgårdens Förskola?+
Larmvägen 37, 25422, Helsingborg.
Hur söker man plats på Trädgårdens Förskola?+
Trädgårdens Förskola är kommunal, så plats söks hos Helsingborg.
Intresseanmälan
Hör av er till Trädgårdens Förskola
Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.
Jämför
Andra alternativ i närheten
De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.
Andra alternativ i närheten
Omdömen
Vad familjer och elever säger
Inga omdömen om Trädgårdens Förskola ännu.Skriv det första
Om uppgifterna
Skolenhetskod FSK-V11E698856. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.
Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan
