Tellusbarn Robinson
6,5 barn per årsarbetare, kommunen 4,9
Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 24 enheter. 2025. Källa: Kolada.
Tellusbarn Robinson är en fristående förskola i Enköping, Uppsala län.
Förskolan har 6,5 barn per årsarbetare. Av Enköpings 24 förskolor med uppgiften har ingen fler.
Huvudman är Tellusbarn i Sverige AB.
Sedan år 2021 har andelen legitimerade förskollärare gått upp från 11,9 % till 23,4 % (år 2025).
Fågelvägen 500 meter bort finns närmaste andra förskola: Fannalunds Förskola.
Källor: Kolada 2025 · Kolada 2021–2025
Snabbfakta om Tellusbarn Robinson
- Skolform
- Förskola
- Huvudman
- Tellusbarn i Sverige AB
- Ort
- Stockholm, Enköping kommun
- Kommunal eller fristående
- Enskild
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.
Officiell statistik
Siffror om förskolan
Jämfört med andra förskolor i Enköping
- Förskolan har 6,5 barn per årsarbetare. Av Enköpings 24 förskolor med uppgiften har ingen fler. (Kolada 2025)
- Här går det 28 barn per legitimerad förskollärare. Bara två av de 23 förskolorna i Enköping med uppgiften har fler. (Kolada 2025)
- Här är 23,4 % av personalen legitimerade förskollärare. Bland Enköpings 24 förskolor med uppgiften är det fem som har en lägre andel. (Kolada 2025)
- Här går det 17,4 barn per barngrupp. Bland de 25 förskolorna i Enköping med uppgiften är det tio som har fler och 14 som har färre. (Kolada 2025)
Utveckling över tid
- Sedan år 2021 har andelen legitimerade förskollärare gått upp från 11,9 % till 23,4 % (år 2025). (Kolada 2021–2025)
- Antalet barn per legitimerad förskollärare har sjunkit från 42,3 år 2021 till 28 år 2025. (Kolada 2021–2025)
- År 2021 var antalet barn per årsarbetare 5; år 2025 var det 6,5. (Kolada 2021–2025)
- År 2021 var antalet barn per barngrupp 17; år 2025 var det 17,4. (Kolada 2021–2025)
Förskola
- Barn per årsarbetare
- 6,5
Enköpings snitt 4,9 (24 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)
Tidigare: 2024: 5,3 · 2023: 5,6
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Förskollärare med legitimation
- 23,4 %
Enköpings snitt 32,2 % (24 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)
Tidigare: 2024: 26,7 % · 2023: 23,7 %
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per barngrupp
- 17,4
Enköpings snitt 17 (25 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)
Tidigare: 2024: 16,5 · 2023: 18,7
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per legitimerad förskollärare
- 28
Enköpings snitt 17,6 (23 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)
Tidigare: 2024: 19,9 · 2023: 23,6
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna
Alla mått för förskolan
Förskola
Offentlig uppgift · Kolada 2025- Barn per årsarbetare
- 6,5
Kolada 2025
2024: 5,32023: 5,62022: 5,42021: 5
- Barn per barngrupp
- 17,4
Kolada 2025
2024: 16,52023: 18,72022: 18,32021: 17
- Förskollärare med legitimation
- 23,4 %
Kolada 2025
2024: 26,7 %2023: 23,7 %2022: 27,8 %2021: 11,9 %
- Barn per legitimerad förskollärare
- 28
Kolada 2025
2024: 19,92023: 23,62022: 19,42021: 42,3
Grunddata från Kolada (RKA)
Officiella uppgifter
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.
Huvudman — den som driver verksamheten
- Namn
- Tellusbarn i Sverige ABVerifierad
- Typ
- EnskildVerifierad
Adress
- Besöksadress
- Filaregatan 4, 11161 Stockholm
- Kommun
- Enköping
- Län
- Uppsala län
Utbildning
- Verksamhet
- FörskolaVerifierad
Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket
Förskolan har fristående huvudman och en egen kö — ansökan görs direkt till förskolan.
Läs guiden: skolvalet steg för stegVanliga frågor
Frågor och svar om Tellusbarn Robinson
Vem driver Tellusbarn Robinson?+
Tellusbarn i Sverige AB (enskild).
Var ligger Tellusbarn Robinson?+
Filaregatan 4, 11161, Stockholm, Enköping.
Hur söker man plats på Tellusbarn Robinson?+
Tellusbarn Robinson har en fristående huvudman. Ansökan och kö sköts av Tellusbarn i Sverige AB.
Intresseanmälan
Hör av er till Tellusbarn Robinson
Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.
Jämför
Andra alternativ i närheten
De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.
Andra alternativ i närheten
Omdömen
Vad familjer och elever säger
Inga omdömen om Tellusbarn Robinson ännu.Skriv det första
Om uppgifterna
Skolenhetskod FSK-V11E383924. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.
Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan
