Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Kolada (RKA)

Svensby Förskola

Bäckstigen 16, PiteåFörskolaKommun
Barn per årsarbetare

4,4 barn per årsarbetare, kommunen 4,9

Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 32 enheter. 2024. Källa: Kolada.

Svensby Förskola är en kommunal förskola i Piteå, Norrbottens län.

Förskolan har 6,4 barn per legitimerad förskollärare. Piteå har 32 förskolor med uppgiften, och en av dem har färre.

Antalet barn per årsarbetare har sjunkit från 7,9 år 2019 till 4,4 år 2024.

Närmaste andra förskola är Roknäs Förskola, 3 km bort fågelvägen.

Källor: Kolada 2024 · Kolada 2019–2024

Snabbfakta om Svensby Förskola

Skolform
Förskola
Huvudman
Piteå Kommun
Ort
Svensbyn, Piteå kommun
Kommunal eller fristående
Kommun

Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.

Officiell statistik

Siffror om förskolan

Jämfört med andra förskolor i Piteå

  • Förskolan har 6,4 barn per legitimerad förskollärare. Piteå har 32 förskolor med uppgiften, och en av dem har färre. (Kolada 2024)
  • Antalet barn per årsarbetare är 4,4 på förskolan. Talet delas med två andra förskolor i Piteå; av kommunens 32 förskolor med uppgiften har fem färre. (Kolada 2024)
  • Förskolan har 68,4 % legitimerade förskollärare. Piteå har 32 förskolor med uppgiften, och sju av dem har en högre andel. (Kolada 2024)
  • Antalet barn per barngrupp är 14 på förskolan. Talet delas med tre andra förskolor i Piteå; av kommunens 31 förskolor med uppgiften har åtta färre. (Kolada 2025)

Utveckling över tid

  • Antalet barn per årsarbetare har sjunkit från 7,9 år 2019 till 4,4 år 2024. (Kolada 2019–2024)
  • Antalet barn per legitimerad förskollärare har sjunkit från 9 år 2019 till 6,4 år 2024. (Kolada 2019–2024)
  • År 2019 var antalet barn per barngrupp 18; år 2025 var det 14. (Kolada 2019–2025)
  • År 2019 var andelen legitimerade förskollärare 87,3 %; år 2024 var det 68,4 %. (Kolada 2019–2024)

Förskola

Barn per årsarbetare
4,4

Piteås snitt 4,9 (32 skolor) · Riket 5,2 (6473 skolor)

Tidigare: 2023: 3,9 · 2022: 6

Skolans tal: Kolada (RKA), 2024

Förskollärare med legitimation
68,4 %

Piteås snitt 56,4 % (32 skolor) · Riket 43,3 % (6487 skolor)

Tidigare: 2023: 46,1 % · 2022: 69,8 %

Skolans tal: Kolada (RKA), 2024

Barn per barngrupp
14

Piteås snitt 14,5 (31 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)

Tidigare: 2024: 14 · 2023: 16

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Barn per legitimerad förskollärare
6,4

Piteås snitt 9,7 (32 skolor) · Riket 14 (6371 skolor)

Tidigare: 2023: 8,5 · 2022: 8,5

Skolans tal: Kolada (RKA), 2024

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för förskolan

Förskola

Offentlig uppgift · Kolada 2025
Barn per årsarbetare
Redovisas inte — för få elever

Kolada 2025

2024: 4,42023: 3,92022: 62021: 6,8

Barn per barngrupp
14

Kolada 2025

2024: 142023: 162022: 162021: 14

Förskollärare med legitimation
Redovisas inte — för få elever

Kolada 2025

2024: 68,4 %2023: 46,1 %2022: 69,8 %2021: 51,5 %

Barn per legitimerad förskollärare
Redovisas inte — för få elever

Kolada 2025

2024: 6,42023: 8,52022: 8,52021: 12,9

Så läser du siffrorna

Grunddata från Kolada (RKA)

Officiella uppgifter

Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Piteå KommunVerifierad
Typ
KommunVerifierad

Adress

Besöksadress
Bäckstigen 16, 94640 Svensbyn
Kommun
Piteå
Län
Norrbottens län

Utbildning

Verksamhet
FörskolaVerifierad

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Förskolan är kommunal, så ansökan görs i Piteå skolval.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Vanliga frågor

Frågor och svar om Svensby Förskola

Vem driver Svensby Förskola?+

Piteå Kommun (kommun).

Var ligger Svensby Förskola?+

Bäckstigen 16, 94640, Svensbyn, Piteå.

Hur söker man plats på Svensby Förskola?+

Svensby Förskola är kommunal, så plats söks hos Piteå.

Intresseanmälan

Hör av er till Svensby Förskola

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om Svensby Förskola ännu.Skriv det första

Alla förskolor i Piteå

Om uppgifterna

Skolenhetskod FSK-V11E438143. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.

Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer