Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Skolverket

Stenbergaskolan anpassad grundskola

Hagavägen 3, SöderhamnFritidshem · Anpassad grundskolaKommun

Stenbergaskolan anpassad grundskola är en kommunal fritidshem i Söderhamn, Gävleborgs län.

Skolan tar emot elever i årskurs 1–9.

Söderhamns grundskolor har i snitt 12,3 — elever per lärare. Siffran är kommunens; för den här skolan redovisas inget eget tal.

Stenbergaskolan åk F-3 ligger 50 meter härifrån fågelvägen — ingen annan fritidshem ligger närmare.

Söderhamn har 15 aktiva grundskolor i registret.

Källor: Kommunens snitt av 13 grundskolor, Skolverket 2025/26

Snabbfakta om Stenbergaskolan anpassad grundskola

Skolform
Fritidshem · Anpassad grundskola
Årskurser
1–9
Huvudman
Söderhamns Kommun
Ort
Ljusne, Söderhamn kommun
Kommunal eller fristående
Kommun

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Fritidshem, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Officiell statistik

Siffror om skolan

Anpassad grundskola

Elever per lärare
5

Riket 4,3 (427 skolor)

Tidigare: 2024/25: 4,4 · 2023/24: 4,9

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Legitimerade lärare
4,4 %

Riket 11,7 % (411 skolor)

Tidigare: 2022/23: 16,7 % · 2021/22: 15,3 %

Skolans tal: Skolverket, 2023/24

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Skolverket. Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för skolan

Anpassad grundskola

Offentlig uppgift · Skolverket 2025/26
Elever per lärare
5

Skolverket 2025/26

2024/25: 4,42023/24: 4,92022/23: 52021/22: 4,9

Legitimerade lärare
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2025/26

2024/25: Redovisas inte — för få elever2023/24: 4,4 %2022/23: 16,7 %2021/22: 15,3 %

Speciallärare/specialpedagoger
21,3 heltidstjänster per 100 elever

Skolverket 2025/26

2024/25: 21,6 heltidstjänster per 100 elever2023/24: 27,8 heltidstjänster per 100 elever2022/23: 26,8 heltidstjänster per 100 elever2021/22: 26,3 heltidstjänster per 100 elever

Speciallärartjänster
Uppgift saknas hos Skolverket

Skolverket 2025/26

2024/25: Uppgift saknas hos Skolverket2023/24: Uppgift saknas hos Skolverket2022/23: Uppgift saknas hos Skolverket2021/22: Uppgift saknas hos Skolverket

Så läser du siffrorna

Grunddata från Skolverket

Officiella uppgifter

Källa: Skolverkets skolenhetsregister, hämtad 24 oktober 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Söderhamns KommunVerifierad
Organisationsnummer
212000-2353Verifierad
Typ
KommunVerifierad

Adress

Besöksadress
Hagavägen 3, 82675 Ljusne
Postadress
Hagavägen 3, 82675 Ljusne
Kommun
Söderhamn
Län
Gävleborgs län
Telefon
027-07 50 00
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
E-post
barn.larandenamnden@soderhamn.se
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Webbplats
http://www.soderhamn.se
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Rektor
Jenny StockhausVerifierad
Senast uppdaterad Källa Skolverkets skolenhetsregisterMetod

Utbildning

Verksamhet
Fritidshem, Anpassad grundskolaVerifierad
Årskurser
1–9Verifierad

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Skolan är kommunal, så ansökan görs i Söderhamn skolval.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Erbjudanden

Det här erbjuder skolan

Sammanställt från Skolverkets skolenhetsregister.

Verksamheter

Skolformer som enheten är registrerad för hos Skolverket.

  • Fritidshem
  • Anpassad grundskola

Årskurser

Årskurser som skolan tar emot.

  • Åk 1
  • Åk 2
  • Åk 3
  • Åk 4
  • Åk 5
  • Åk 6
  • Åk 7
  • Åk 8
  • Åk 9

Särskilda uppgifter

Övrigt som registrerats för enheten.

  • Rektor: Jenny Stockhaus

Vanliga frågor

Frågor och svar om Stenbergaskolan anpassad grundskola

Vem driver Stenbergaskolan anpassad grundskola?+

Söderhamns Kommun (kommun), organisationsnummer 212000-2353.

Var ligger Stenbergaskolan anpassad grundskola?+

Hagavägen 3, 82675, Ljusne, Söderhamn.

Vilka årskurser finns på Stenbergaskolan anpassad grundskola?+

Årskurs 1–9, enligt Skolverkets skolenhetsregister.

Hur når jag Stenbergaskolan anpassad grundskola?+

Via telefon 027-07 50 00, e-post barn.larandenamnden@soderhamn.se och webbplatsen http://www.soderhamn.se. Rektor är Jenny Stockhaus.

Hur söker man till Stenbergaskolan anpassad grundskola?+

Stenbergaskolan anpassad grundskola är kommunal, så ansökan görs i Söderhamns skolval.

Intresseanmälan

Hör av er till Stenbergaskolan anpassad grundskola

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om Stenbergaskolan anpassad grundskola ännu.Skriv det första

Alla grundskolor i Söderhamn

Om uppgifterna

Skolenhetskod 44605013. Hämtat från Skolverkets skolenhetsregister 24 oktober 2026.

Offentlig uppgift · Skolverkets skolenhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer