Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Skolverket

Skönsmons skola

Östra Radiogatan 6, SundsvallGrundskola · Förskoleklass · FritidshemKommun

Skönsmons skola är en kommunal grundskola i Sundsvall, Västernorrlands län.

Här är 86,7 % av lärarna legitimerade. Sundsvall har 37 grundskolor med uppgiften, och fem av dem har en högre andel.

330 elever i årskurs 1–6 gick här läsåret 2025/26.

Andelen legitimerade lärare har stigit från 82 % läsåret 2021/22 till 86,7 % läsåret 2025/26.

Närmaste andra grundskola är Höglundaskolan, 1,3 km bort fågelvägen.

Källor: Skolverket 2025/26 · Skolverket 2021/22–2025/26

Snabbfakta om Skönsmons skola

Skolform
Grundskola · Förskoleklass · Fritidshem
Årskurser
1–6
Huvudman
Sundsvalls Kommun
Ort
Sundsvall
Kommunal eller fristående
Kommun

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Så söker du i Sundsvall

  • Skolval till grundskolan

    ”Ansökningsperioden för höstterminen 2027 är öppen 14 december till 31 januari.”

    E-tjänst: Önska skola

    Sundsvall kommuns sida

    Läst på kommunens sida 16 oktober 2026.

Officiell statistik

Siffror om skolan

Jämfört med andra grundskolor i Sundsvall

  • Här är 86,7 % av lärarna legitimerade. Sundsvall har 37 grundskolor med uppgiften, och fem av dem har en högre andel. (Skolverket 2025/26)
  • Här går det 11,9 elever per lärare. Bland de 38 grundskolorna i Sundsvall med uppgiften är det 16 som har fler och 21 som har färre. (Skolverket 2025/26)
  • Antalet elever per lärare är 21,3 i skolans förskoleklass. Ingen av de 8 förskoleklasserna i Sundsvall med uppgiften har fler. (Skolverket 2025/26)
  • Skolans förskoleklass har 86,7 % legitimerade lärare. Bland de 8 förskoleklasserna i Sundsvall med uppgiften är det fyra som har en högre andel och tre som har en lägre andel. (Skolverket 2025/26)

Utveckling över tid

  • Andelen legitimerade lärare har stigit från 82 % läsåret 2021/22 till 86,7 % läsåret 2025/26. (Skolverket 2021/22–2025/26)
  • Sedan läsåret 2021/22 har antalet elever per lärare gått ned från 12,2 till 11,9 (läsåret 2025/26). (Skolverket 2021/22–2025/26)

Förskoleklass

Elever per lärare
21,3

Sundsvalls snitt 15,2 (8 skolor) · Riket 15,5 (692 skolor)

Tidigare: 2024/25: 14,6 · 2023/24: 14,2

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Legitimerade lärare
86,7 %

Sundsvalls snitt 85 % (8 skolor) · Riket 87,9 % (699 skolor)

Tidigare: 2024/25: 100 % · 2023/24: 100 %

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Skolverket. Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Grundskola

Elever per lärare
11,9

Sundsvalls snitt 11,4 (38 skolor) · Riket 12 (4321 skolor)

Tidigare: 2024/25: 12,5 · 2023/24: 11,8

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Legitimerade lärare
86,7 %

Sundsvalls snitt 76,9 % (37 skolor) · Riket 72,3 % (4162 skolor)

Tidigare: 2024/25: 80,8 % · 2023/24: 78,2 %

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Skolverket. Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för skolan

Förskoleklass

Offentlig uppgift · Skolverket 2025/26
Antal elever
cirka 60

Skolverket 2025/26

Elever per lärare
21,3

Skolverket 2025/26

2024/25: 14,62023/24: 14,22022/23: 20,82021/22: 12,1

Legitimerade lärare
86,7 %

Skolverket 2025/26

2024/25: 100 %2023/24: 100 %2022/23: 100 %2021/22: 100 %

Speciallärartjänster
Uppgift saknas hos Skolverket

Skolverket 2025/26

2024/25: Uppgift saknas hos Skolverket2023/24: Uppgift saknas hos Skolverket2022/23: Uppgift saknas hos Skolverket2021/22: Uppgift saknas hos Skolverket

Så läser du siffrorna

Grundskola

Offentlig uppgift · Skolverket 2025/26
Antal elever
cirka 270

Skolverket 2025/26

Elever per lärare
11,9

Skolverket 2025/26

2024/25: 12,52023/24: 11,82022/23: 11,72021/22: 12,2

Legitimerade lärare
86,7 %

Skolverket 2025/26

2024/25: 80,8 %2023/24: 78,2 %2022/23: 83,8 %2021/22: 82 %

Speciallärare/specialpedagoger
13,3 heltidstjänster per 100 elever

Skolverket 2025/26

2024/25: 9,4 heltidstjänster per 100 elever2023/24: 9,1 heltidstjänster per 100 elever2022/23: 8,9 heltidstjänster per 100 elever2021/22: 9,7 heltidstjänster per 100 elever

Speciallärartjänster
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2025/26

2024/25: Redovisas inte — för få elever2023/24: 1 heltidstjänster per 100 elever2022/23: 1 heltidstjänster per 100 elever2021/22: 1 heltidstjänster per 100 elever

Godkänt i alla ämnen, åk 6
83,3 %

Skolverket 2024/25

Nationella prov svenska, åk 6
12,4

Skolverket 2024/25

2023/24: 13,12022/23: 13,62021/22: 12,6

Nationella prov sv. som andraspråk, åk 6
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2024/25

2023/24: Uppgift saknas hos Skolverket2022/23: Uppgift saknas hos Skolverket2021/22: Redovisas inte — för få elever

Nationella prov engelska, åk 6
16,3

Skolverket 2024/25

2023/24: 172022/23: 16,52021/22: 16

Nationella prov matematik, åk 6
11,3

Skolverket 2024/25

2023/24: 10,22022/23: 11,32021/22: 11,4

Så läser du siffrorna

Grunddata från Skolverket

Officiella uppgifter

Källa: Skolverkets skolenhetsregister, hämtad 24 oktober 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Sundsvalls KommunVerifierad
Organisationsnummer
212000-2411Verifierad
Typ
KommunVerifierad

Adress

Besöksadress
Östra Radiogatan 6, 85461 Sundsvall
Postadress
Östra Radiogatan 6, 85461 Sundsvall
Kommun
Sundsvall
Län
Västernorrlands län
Telefon
073-035 33 33
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
E-post
mathias.unnis@sundsvall.se
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Webbplats
http://www.sundsvall.se
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Rektor
Mathias UnnisVerifierad
Senast uppdaterad Källa Skolverkets skolenhetsregisterMetod

Utbildning

Verksamhet
Grundskola, Förskoleklass, FritidshemVerifierad
Årskurser
1–6Verifierad

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Skolan är kommunal, så ansökan görs i Sundsvall skolval.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Erbjudanden

Det här erbjuder skolan

Sammanställt från Skolverkets skolenhetsregister.

Verksamheter

Skolformer som enheten är registrerad för hos Skolverket.

  • Grundskola
  • Förskoleklass
  • Fritidshem

Årskurser

Årskurser som skolan tar emot.

  • Åk 1
  • Åk 2
  • Åk 3
  • Åk 4
  • Åk 5
  • Åk 6

Särskilda uppgifter

Övrigt som registrerats för enheten.

  • Rektor: Mathias Unnis

Vanliga frågor

Frågor och svar om Skönsmons skola

Vem driver Skönsmons skola?+

Sundsvalls Kommun (kommun), organisationsnummer 212000-2411.

Var ligger Skönsmons skola?+

Östra Radiogatan 6, 85461, Sundsvall.

Vilka årskurser finns på Skönsmons skola?+

Årskurs 1–6, enligt Skolverkets skolenhetsregister.

Hur når jag Skönsmons skola?+

Via telefon 073-035 33 33, e-post mathias.unnis@sundsvall.se och webbplatsen http://www.sundsvall.se. Rektor är Mathias Unnis.

Hur söker man till Skönsmons skola?+

Skönsmons skola är kommunal, så ansökan görs i Sundsvalls skolval.

Intresseanmälan

Hör av er till Skönsmons skola

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Grundskola, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om Skönsmons skola ännu.Skriv det första

Alla grundskolor i Sundsvall

Om uppgifterna

Skolenhetskod 82372659. Hämtat från Skolverkets skolenhetsregister 24 oktober 2026.

Offentlig uppgift · Skolverkets skolenhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer