Skeppsklockans Förskola
5,9 barn per årsarbetare, kommunen 5,6
Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 9 enheter. 2025. Källa: Kolada.
Skeppsklockans Förskola är en kommunal förskola i Höör, Skåne län.
Fågelvägen 750 meter bort finns närmaste andra förskola: Waldorfförskolan Lill-Emilia Barnträdgård.
Höör har 9 aktiva förskolor i registret.
Antalet barn per legitimerad förskollärare är 10,4 på förskolan. Samma tal har en annan förskola bland Höörs 8 förskolor med uppgiften. En har färre.
Antalet barn per barngrupp har sjunkit från 18,7 år 2019 till 12,1 år 2025.
Källor: Kolada 2025 · Kolada 2019–2025
Snabbfakta om Skeppsklockans Förskola
- Skolform
- Förskola
- Huvudman
- Höörs Kommun
- Ort
- Höör
- Kommunal eller fristående
- Kommun
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.
Jämför
Andra alternativ i närheten
De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.
Andra alternativ i närheten
Officiell statistik
Siffror om förskolan
Jämfört med andra förskolor i Höör
- Antalet barn per legitimerad förskollärare är 10,4 på förskolan. Samma tal har en annan förskola bland Höörs 8 förskolor med uppgiften. En har färre. (Kolada 2025)
- Här är 57 % av personalen legitimerade förskollärare. Bland Höörs 9 förskolor med uppgiften är det två som har en högre andel. (Kolada 2025)
- Förskolan har 12,1 barn per barngrupp. Bara två av de 8 förskolorna i Höör med uppgiften har färre. (Kolada 2025)
- Antalet barn per årsarbetare är 5,9 på förskolan. Fyra av Höörs 9 förskolor med uppgiften har fler, fyra har färre. (Kolada 2025)
Utveckling över tid
- Antalet barn per barngrupp har sjunkit från 18,7 år 2019 till 12,1 år 2025. (Kolada 2019–2025)
- Sedan år 2019 har andelen legitimerade förskollärare gått upp från 48,3 % till 57 % (år 2025). (Kolada 2019–2025)
- Antalet barn per legitimerad förskollärare har sjunkit från 12 år 2019 till 10,4 år 2025. (Kolada 2019–2025)
- Antalet barn per årsarbetare har stigit från 5,8 år 2019 till 5,9 år 2025. (Kolada 2019–2025)
Förskola
- Barn per årsarbetare
- 5,9
Höörs snitt 5,6 (9 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)
Tidigare: 2024: 7,1 · 2023: 5,6
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Förskollärare med legitimation
- 57 %
Höörs snitt 37,9 % (9 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)
Tidigare: 2024: 65,5 % · 2023: 62,8 %
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per barngrupp
- 12,1
Höörs snitt 13 (8 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)
Tidigare: 2024: 11,6 · 2023: 16,5
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per legitimerad förskollärare
- 10,4
Höörs snitt 15,3 (8 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)
Tidigare: 2024: 10,8 · 2023: 9
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna
Alla mått för förskolan
Förskola
Offentlig uppgift · Kolada 2025- Barn per årsarbetare
- 5,9
Kolada 2025
2024: 7,12023: 5,62022: 6,22021: 5,6
- Barn per barngrupp
- 12,1
Kolada 2025
2024: 11,62023: 16,52022: 17,82021: 15
- Förskollärare med legitimation
- 57 %
Kolada 2025
2024: 65,5 %2023: 62,8 %2022: 60 %2021: 56,8 %
- Barn per legitimerad förskollärare
- 10,4
Kolada 2025
2024: 10,82023: 92022: 10,22021: 9,8
Grunddata från Kolada (RKA)
Officiella uppgifter
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.
Huvudman — den som driver verksamheten
- Namn
- Höörs KommunVerifierad
- Typ
- KommunVerifierad
Adress
- Besöksadress
- Kastanjegatan 1, 24322 Höör
- Kommun
- Höör
- Län
- Skåne län
Utbildning
- Verksamhet
- FörskolaVerifierad
Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket
Förskolan är kommunal, så ansökan görs i Höör skolval.
Läs guiden: skolvalet steg för stegVanliga frågor
Frågor och svar om Skeppsklockans Förskola
Vem driver Skeppsklockans Förskola?+
Höörs Kommun (kommun).
Var ligger Skeppsklockans Förskola?+
Kastanjegatan 1, 24322, Höör.
Hur söker man plats på Skeppsklockans Förskola?+
Skeppsklockans Förskola är kommunal, så plats söks hos Höör.
Intresseanmälan
Hör av er till Skeppsklockans Förskola
Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.
Omdömen
Vad familjer och elever säger
Inga omdömen om Skeppsklockans Förskola ännu.Skriv det första
Om uppgifterna
Skolenhetskod FSK-V11E160196. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.
Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan
