Skattkistans Förskola
5,2 barn per årsarbetare, kommunen 4,9
Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 54 enheter. 2025. Källa: Kolada.
Skattkistans Förskola är en kommunal förskola i Borås, Västra Götalands län.
Förskolan har 19,2 barn per barngrupp. Bland Borås 55 förskolor med uppgiften är det två som har fler.
Sedan år 2019 har antalet barn per barngrupp gått upp från 10,9 till 19,2 (år 2025).
Trollgårdens Förskola ligger 650 meter härifrån fågelvägen — ingen annan förskola ligger närmare.
Källor: Kolada 2025 · Kolada 2019–2025
Lediga jobb på Skattkistans Förskola
Förskollärare på Skattkistans förskola (öppnas i ny flik)
Förskollärare · Heltid · Sista ansökningsdag 1 november 2026
Källa: Platsbanken, Arbetsförmedlingen. Ansökan görs i originalannonsen.
Snabbfakta om Skattkistans Förskola
- Skolform
- Förskola
- Huvudman
- Borås Kommun
- Ort
- Borås
- Kommunal eller fristående
- Kommun
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.
Så söker du i Borås
Söka förskoleplats
Borås kommuns sidaLäst på kommunens sida 16 oktober 2026.
Officiell statistik
Siffror om förskolan
Jämfört med andra förskolor i Borås
- Förskolan har 19,2 barn per barngrupp. Bland Borås 55 förskolor med uppgiften är det två som har fler. (Kolada 2025)
- Andelen legitimerade förskollärare är 39,7 % på förskolan. Borås har 54 förskolor med uppgiften, och sex av dem har en lägre andel. (Kolada 2025)
- Förskolan har 13,1 barn per legitimerad förskollärare. Bara sex av de 54 förskolorna i Borås med uppgiften har fler. (Kolada 2025)
- Här går det 5,2 barn per årsarbetare. Talet delas med två andra förskolor i Borås; av kommunens 54 förskolor med uppgiften har 13 fler. (Kolada 2025)
Utveckling över tid
- Sedan år 2019 har antalet barn per barngrupp gått upp från 10,9 till 19,2 (år 2025). (Kolada 2019–2025)
- Andelen legitimerade förskollärare har stigit från 30,4 % år 2019 till 39,7 % år 2025. (Kolada 2019–2025)
- Sedan år 2019 har antalet barn per legitimerad förskollärare gått ned från 15,3 till 13,1 (år 2025). (Kolada 2019–2025)
- Sedan år 2019 har antalet barn per årsarbetare gått upp från 4,7 till 5,2 (år 2025). (Kolada 2019–2025)
Förskola
- Barn per årsarbetare
- 5,2
Boråss snitt 4,9 (54 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)
Tidigare: 2024: 4,6 · 2023: 4,4
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Förskollärare med legitimation
- 39,7 %
Boråss snitt 51,8 % (54 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)
Tidigare: 2024: 40,7 % · 2023: 38,5 %
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per barngrupp
- 19,2
Boråss snitt 15,1 (55 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)
Tidigare: 2024: 19,4 · 2023: 17,2
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per legitimerad förskollärare
- 13,1
Boråss snitt 10,1 (54 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)
Tidigare: 2024: 11,4 · 2023: 11,5
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna
Alla mått för förskolan
Förskola
Offentlig uppgift · Kolada 2025- Barn per årsarbetare
- 5,2
Kolada 2025
2024: 4,62023: 4,42022: 5,22021: 4,2
- Barn per barngrupp
- 19,2
Kolada 2025
2024: 19,42023: 17,22022: 18,62021: 9,8
- Förskollärare med legitimation
- 39,7 %
Kolada 2025
2024: 40,7 %2023: 38,5 %2022: 44,3 %2021: 33,6 %
- Barn per legitimerad förskollärare
- 13,1
Kolada 2025
2024: 11,42023: 11,52022: 11,62021: 12,5
Grunddata från Kolada (RKA)
Officiella uppgifter
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.
Huvudman — den som driver verksamheten
- Namn
- Borås KommunVerifierad
- Typ
- KommunVerifierad
Adress
- Besöksadress
- Sjöbo Torggata 15, 50642 Borås
- Kommun
- Borås
- Län
- Västra Götalands län
Utbildning
- Verksamhet
- FörskolaVerifierad
Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket
Förskolan är kommunal, så ansökan görs i Borås skolval.
Läs guiden: skolvalet steg för stegVanliga frågor
Frågor och svar om Skattkistans Förskola
Vem driver Skattkistans Förskola?+
Borås Kommun (kommun).
Var ligger Skattkistans Förskola?+
Sjöbo Torggata 15, 50642, Borås.
Hur söker man plats på Skattkistans Förskola?+
Skattkistans Förskola är kommunal, så plats söks hos Borås.
Intresseanmälan
Hör av er till Skattkistans Förskola
Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.
Jämför
Andra alternativ i närheten
De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.
Andra alternativ i närheten
Omdömen
Vad familjer och elever säger
Inga omdömen om Skattkistans Förskola ännu.Skriv det första
Om uppgifterna
Skolenhetskod FSK-V11E788671. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.
Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan
