Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Skolverket

Sanda anpassad grundskola 7–9

Birkagatan 42, JönköpingAnpassad grundskolaKommun

Sanda anpassad grundskola 7–9 är en kommunal anpassad grundskola i Jönköping, Jönköpings län.

Skolan tar emot elever i årskurs 7–9.

Oxhagen anpassad grundskola 1-6 ligger 800 meter härifrån fågelvägen — ingen annan anpassad grundskola ligger närmare.

Jönköping har 10 aktiva anpassade grundskolor i registret.

Skolan har 3,1 elever per lärare. Jönköping har 7 anpassade grundskolor med uppgiften, och en av dem har färre.

Källor: Skolverket 2025/26

Snabbfakta om Sanda anpassad grundskola 7–9

Skolform
Anpassad grundskola
Årskurser
7–9
Huvudman
Jönköpings Kommun
Ort
Huskvarna, Jönköping kommun
Kommunal eller fristående
Kommun

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Anpassad grundskola, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Officiell statistik

Siffror om skolan

Jämfört med andra anpassade grundskolor i Jönköping

  • Skolan har 3,1 elever per lärare. Jönköping har 7 anpassade grundskolor med uppgiften, och en av dem har färre. (Skolverket 2025/26)

Anpassad grundskola

Elever per lärare
3,1

Jönköpings snitt 3,6 (7 skolor) · Riket 4,3 (427 skolor)

Tidigare: 2024/25: 2,8 · 2023/24: 2,4

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Skolverket. Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för skolan

Anpassad grundskola

Offentlig uppgift · Skolverket 2025/26
Elever per lärare
3,1

Skolverket 2025/26

2024/25: 2,82023/24: 2,42022/23: 1,72021/22: 2,3

Legitimerade lärare
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2025/26

2024/25: Uppgift saknas hos Skolverket2023/24: Uppgift saknas hos Skolverket2022/23: Uppgift saknas hos Skolverket2021/22: Uppgift saknas hos Skolverket

Speciallärare/specialpedagoger
23,1 heltidstjänster per 100 elever

Skolverket 2025/26

2024/25: 33,3 heltidstjänster per 100 elever2023/24: 15,7 heltidstjänster per 100 elever2022/23: 14,5 heltidstjänster per 100 elever2021/22: 31 heltidstjänster per 100 elever

Speciallärartjänster
7,5 heltidstjänster per 100 elever

Skolverket 2025/26

2024/25: 4 heltidstjänster per 100 elever2023/24: 5,2 heltidstjänster per 100 elever2022/23: 3,8 heltidstjänster per 100 elever2021/22: Uppgift saknas hos Skolverket

Så läser du siffrorna

Grunddata från Skolverket

Officiella uppgifter

Källa: Skolverkets skolenhetsregister, hämtad 24 oktober 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Jönköpings KommunVerifierad
Organisationsnummer
212000-0530Verifierad
Typ
KommunVerifierad

Adress

Besöksadress
Birkagatan 42, 56133 Huskvarna
Postadress
Birkagatan 42, 56133 Huskvarna
Kommun
Jönköping
Län
Jönköpings län
Telefon
036-10 25 05
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
E-post
sandasparet-agr@jonkoping.se
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Webbplats
http://www.sa.edu.jonkoping.se
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Rektor
Sofia EinarssonVerifierad
Senast uppdaterad Källa Skolverkets skolenhetsregisterMetod

Utbildning

Verksamhet
Anpassad grundskolaVerifierad
Årskurser
7–9Verifierad

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Skolan är kommunal, så ansökan görs i Jönköping skolval.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Erbjudanden

Det här erbjuder skolan

Sammanställt från Skolverkets skolenhetsregister.

Verksamheter

Skolformer som enheten är registrerad för hos Skolverket.

  • Anpassad grundskola

Årskurser

Årskurser som skolan tar emot.

  • Åk 7
  • Åk 8
  • Åk 9

Särskilda uppgifter

Övrigt som registrerats för enheten.

  • Rektor: Sofia Einarsson

Vanliga frågor

Frågor och svar om Sanda anpassad grundskola 7–9

Vem driver Sanda anpassad grundskola 7–9?+

Jönköpings Kommun (kommun), organisationsnummer 212000-0530.

Var ligger Sanda anpassad grundskola 7–9?+

Birkagatan 42, 56133, Huskvarna, Jönköping.

Vilka årskurser finns på Sanda anpassad grundskola 7–9?+

Årskurs 7–9, enligt Skolverkets skolenhetsregister.

Hur når jag Sanda anpassad grundskola 7–9?+

Via telefon 036-10 25 05, e-post sandasparet-agr@jonkoping.se och webbplatsen http://www.sa.edu.jonkoping.se. Rektor är Sofia Einarsson.

Hur söker man till Sanda anpassad grundskola 7–9?+

Sanda anpassad grundskola 7–9 är kommunal, så ansökan görs i Jönköpings skolval.

Intresseanmälan

Hör av er till Sanda anpassad grundskola 7–9

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om Sanda anpassad grundskola 7–9 ännu.Skriv det första

Alla anpassade grundskolor i Jönköping

Om uppgifterna

Skolenhetskod 91462536. Hämtat från Skolverkets skolenhetsregister 24 oktober 2026.

Offentlig uppgift · Skolverkets skolenhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer