Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Kolada (RKA)

Saltviks Förskola

Skallarevägen 10, OskarshamnFörskolaKommun
Barn per årsarbetare

4,8 barn per årsarbetare, kommunen 4,9

Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 14 enheter. 2025. Källa: Kolada.

Saltviks Förskola är en kommunal förskola i Oskarshamn, Kalmar län.

Andelen legitimerade förskollärare är 28,4 % på förskolan. Ingen av de 14 förskolorna i Oskarshamn med uppgiften har en lägre andel.

Andelen legitimerade förskollärare har stigit från 12,2 % år 2019 till 28,4 % år 2025.

Fågelvägen 2,6 km bort finns närmaste andra förskola: Gläntans Förskola.

Källor: Kolada 2025 · Kolada 2019–2025

Snabbfakta om Saltviks Förskola

Skolform
Förskola
Huvudman
Oskarshamns Kommun
Ort
Oskarshamn
Kommunal eller fristående
Kommun

Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.

Officiell statistik

Siffror om förskolan

Jämfört med andra förskolor i Oskarshamn

  • Andelen legitimerade förskollärare är 28,4 % på förskolan. Ingen av de 14 förskolorna i Oskarshamn med uppgiften har en lägre andel. (Kolada 2025)
  • Förskolan har 16,9 barn per legitimerad förskollärare. Av Oskarshamns 14 förskolor med uppgiften har ingen fler. (Kolada 2025)
  • Antalet barn per barngrupp är 12,3 på förskolan. Oskarshamn har 14 förskolor med uppgiften, och tre av dem har färre. (Kolada 2025)
  • Förskolan har 4,8 barn per årsarbetare. Fyra andra förskolor i Oskarshamn har samma tal, och av de 14 förskolorna med uppgiften har tre färre. (Kolada 2025)

Utveckling över tid

  • Andelen legitimerade förskollärare har stigit från 12,2 % år 2019 till 28,4 % år 2025. (Kolada 2019–2025)
  • År 2019 var antalet barn per legitimerad förskollärare 38; år 2025 var det 16,9. (Kolada 2019–2025)
  • Sedan år 2019 har antalet barn per barngrupp gått upp från 9,5 till 12,3 (år 2025). (Kolada 2019–2025)
  • Antalet barn per årsarbetare har stigit från 4,6 år 2019 till 4,8 år 2025. (Kolada 2019–2025)

Förskola

Barn per årsarbetare
4,8

Oskarshamns snitt 4,9 (14 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)

Tidigare: 2024: 5,3 · 2023: 5,2

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Förskollärare med legitimation
28,4 %

Oskarshamns snitt 56,4 % (14 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)

Tidigare: 2024: 27,2 % · 2023: 12,7 %

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Barn per barngrupp
12,3

Oskarshamns snitt 15,1 (14 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)

Tidigare: 2024: 14,3 · 2023: 20,5

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Barn per legitimerad förskollärare
16,9

Oskarshamns snitt 9,5 (14 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)

Tidigare: 2024: 19,5 · 2023: 41

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för förskolan

Förskola

Offentlig uppgift · Kolada 2025
Barn per årsarbetare
4,8

Kolada 2025

2024: 5,32023: 5,22022: 4,72021: 5,4

Barn per barngrupp
12,3

Kolada 2025

2024: 14,32023: 20,52022: 18,52021: 9,8

Förskollärare med legitimation
28,4 %

Kolada 2025

2024: 27,2 %2023: 12,7 %2022: 12,7 %2021: 0 %

Barn per legitimerad förskollärare
16,9

Kolada 2025

2024: 19,52023: 412022: 36,92020: 0

Så läser du siffrorna

Grunddata från Kolada (RKA)

Officiella uppgifter

Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Oskarshamns KommunVerifierad
Typ
KommunVerifierad

Adress

Besöksadress
Skallarevägen 10, 57292 Oskarshamn
Kommun
Oskarshamn
Län
Kalmar län

Utbildning

Verksamhet
FörskolaVerifierad

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Förskolan är kommunal, så ansökan görs i Oskarshamn skolval.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Vanliga frågor

Frågor och svar om Saltviks Förskola

Vem driver Saltviks Förskola?+

Oskarshamns Kommun (kommun).

Var ligger Saltviks Förskola?+

Skallarevägen 10, 57292, Oskarshamn.

Hur söker man plats på Saltviks Förskola?+

Saltviks Förskola är kommunal, så plats söks hos Oskarshamn.

Intresseanmälan

Hör av er till Saltviks Förskola

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om Saltviks Förskola ännu.Skriv det första

Alla förskolor i Oskarshamn

Om uppgifterna

Skolenhetskod FSK-V11E376005. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.

Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer