Pusslet Förskola
6,3 barn per årsarbetare, kommunen 5,6
Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 29 enheter. 2025. Källa: Kolada.
Pusslet Förskola är en kommunal förskola i Tyresö, Stockholms län.
Antalet barn per årsarbetare är 6,3 på förskolan. Bland Tyresös 29 förskolor med uppgiften är det två som har fler.
År 2019 var antalet barn per legitimerad förskollärare 13,1; år 2025 var det 21,5.
Närmaste andra förskola är Vattenhjulet, 500 meter bort fågelvägen.
Källor: Kolada 2025 · Kolada 2019–2025
Snabbfakta om Pusslet Förskola
- Skolform
- Förskola
- Huvudman
- Tyresö Kommun
- Ort
- Tyresö
- Kommunal eller fristående
- Kommun
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.
Officiell statistik
Siffror om förskolan
Jämfört med andra förskolor i Tyresö
- Antalet barn per årsarbetare är 6,3 på förskolan. Bland Tyresös 29 förskolor med uppgiften är det två som har fler. (Kolada 2025)
- Förskolan har 21,5 barn per legitimerad förskollärare. Bland Tyresös 28 förskolor med uppgiften är det fem som har fler. (Kolada 2025)
- Här är 29,4 % av personalen legitimerade förskollärare. 19 av Tyresös 29 förskolor med uppgiften har en högre andel, nio har en lägre andel. (Kolada 2025)
- Antalet barn per barngrupp är 15,5 på förskolan. Samma tal har en annan förskola bland Tyresös 29 förskolor med uppgiften. Tolv har fler. (Kolada 2025)
Utveckling över tid
- År 2019 var antalet barn per legitimerad förskollärare 13,1; år 2025 var det 21,5. (Kolada 2019–2025)
- År 2019 var andelen legitimerade förskollärare 42 %; år 2025 var det 29,4 %. (Kolada 2019–2025)
- Antalet barn per årsarbetare har stigit från 5,5 år 2019 till 6,3 år 2025. (Kolada 2019–2025)
- Antalet barn per barngrupp var 15,5 både år 2019 och år 2025. (Kolada 2019–2025)
Förskola
- Barn per årsarbetare
- 6,3
Tyresös snitt 5,6 (29 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)
Tidigare: 2024: 5,9 · 2023: 6,1
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Förskollärare med legitimation
- 29,4 %
Tyresös snitt 31,2 % (29 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)
Tidigare: 2024: 28,2 % · 2023: 27,5 %
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per barngrupp
- 15,5
Tyresös snitt 15,6 (29 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)
Tidigare: 2024: 15 · 2023: 15,5
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per legitimerad förskollärare
- 21,5
Tyresös snitt 19,3 (28 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)
Tidigare: 2024: 20,8 · 2023: 22,1
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna
Alla mått för förskolan
Förskola
Offentlig uppgift · Kolada 2025- Barn per årsarbetare
- 6,3
Kolada 2025
2024: 5,92023: 6,12022: 5,42021: 5,7
- Barn per barngrupp
- 15,5
Kolada 2025
2024: 152023: 15,52022: 14,32021: 15,5
- Förskollärare med legitimation
- 29,4 %
Kolada 2025
2024: 28,2 %2023: 27,5 %2022: 28,4 %2021: 26,5 %
- Barn per legitimerad förskollärare
- 21,5
Kolada 2025
2024: 20,82023: 22,12022: 18,92021: 21,5
Grunddata från Kolada (RKA)
Officiella uppgifter
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.
Huvudman — den som driver verksamheten
- Namn
- Tyresö KommunVerifierad
- Typ
- KommunVerifierad
Adress
- Besöksadress
- Bondevägen 1, 13543 Tyresö
- Kommun
- Tyresö
- Län
- Stockholms län
Utbildning
- Verksamhet
- FörskolaVerifierad
Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket
Förskolan är kommunal, så ansökan görs i Tyresö skolval.
Läs guiden: skolvalet steg för stegVanliga frågor
Frågor och svar om Pusslet Förskola
Vem driver Pusslet Förskola?+
Tyresö Kommun (kommun).
Var ligger Pusslet Förskola?+
Bondevägen 1, 13543, Tyresö.
Hur söker man plats på Pusslet Förskola?+
Pusslet Förskola är kommunal, så plats söks hos Tyresö.
Intresseanmälan
Hör av er till Pusslet Förskola
Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.
Jämför
Andra alternativ i närheten
De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.
Andra alternativ i närheten
Omdömen
Vad familjer och elever säger
Inga omdömen om Pusslet Förskola ännu.Skriv det första
Om uppgifterna
Skolenhetskod FSK-V11E818242. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.
Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan
