Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Skolverket

Prolympia Östersund

Kaserngatan 13 vån 3, ÖstersundGrundskola · Förskoleklass · FritidshemEnskild
Meritvärde i årskurs 9

246,3 i meritvärde, kommunen 225,7

Högre meritvärde betyder högre betyg i årskurs 9. Kommunens snitt av 12 enheter. 2025/26. Källa: Skolverket.

Prolympia Östersund är en fristående grundskola i Östersund, Jämtlands län.

Huvudman är Ulno AB.

Läsåret 2025/26 gick 460 elever på skolan, i årskurs 1–9.

Fågelvägen 450 meter bort finns närmaste andra grundskola: Norra Skolan.

Östersund har 28 aktiva grundskolor i registret.

Källor: Skolverket 2025/26

Snabbfakta om Prolympia Östersund

Skolform
Grundskola · Förskoleklass · Fritidshem · Öppen fritidsverksamhet
Årskurser
1–9
Huvudman
Ulno AB
Ort
Östersund
Kommunal eller fristående
Enskild

Källa: Skolverket skolenhetsregistret.

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Grundskola, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Officiell statistik

Siffror om skolan

Jämfört med andra grundskolor i Östersund

  • Här blev 100 % av eleverna i årskurs 9 behöriga till yrkesprogram. Talet delas med två andra grundskolor i Östersund; av kommunens 11 grundskolor med uppgiften har ingen en högre andel. (Skolverket 2025/26)
  • Här har eleverna i årskurs 9 i snitt 246,3 i meritvärde. Östersund har 12 grundskolor med uppgiften, och två av dem har ett högre meritvärde. (Skolverket 2025/26)
  • Skolan har 63,3 % legitimerade lärare. I Östersund finns 25 grundskolor med uppgiften. 15 av dem har en högre andel och nio har en lägre andel. (Skolverket 2025/26)
  • Antalet elever per lärare är 13,3 på skolan. Tio av Östersunds 27 grundskolor med uppgiften har fler, 16 har färre. (Skolverket 2025/26)
  • Andelen legitimerade lärare är 100 % i skolans förskoleklass. Sju andra förskoleklasser i Östersund har samma tal, och av de 20 förskoleklasserna med uppgiften har ingen en högre andel. (Skolverket 2023/24)
  • I skolans förskoleklass går det 23 elever per lärare. Bland Östersunds 22 förskoleklasser med uppgiften är det fem som har fler. (Skolverket 2023/24)

Utveckling över tid

  • Sedan läsåret 2021/22 har antalet elever per lärare gått ned från 15,9 till 13,3 (läsåret 2025/26). (Skolverket 2021/22–2025/26)
  • Andelen legitimerade lärare har stigit från 59 % läsåret 2021/22 till 63,3 % läsåret 2025/26. (Skolverket 2021/22–2025/26)
  • Sedan läsåret 2022/23 har det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 gått ned från 253,7 till 246,3 (läsåret 2025/26). (Skolverket 2022/23–2025/26)
  • Andelen elever i årskurs 9 som är behöriga till yrkesprogram var 100 % både läsåret 2022/23 och läsåret 2025/26. (Skolverket 2022/23–2025/26)

Förskoleklass

Elever per lärare
23

Östersunds snitt 18,4 (22 skolor) · Riket 19,4 (3100 skolor)

Skolans tal: Skolverket, 2023/24

Legitimerade lärare
100 %

Östersunds snitt 80,3 % (20 skolor) · Riket 85 % (3047 skolor)

Skolans tal: Skolverket, 2023/24

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Skolverket. Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Grundskola

Elever per lärare
13,3

Östersunds snitt 12,4 (27 skolor) · Riket 12 (4321 skolor)

Tidigare: 2024/25: 14,2 · 2023/24: 13,6

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Legitimerade lärare
63,3 %

Östersunds snitt 63,4 % (25 skolor) · Riket 72,3 % (4162 skolor)

Tidigare: 2024/25: 69,5 % · 2023/24: 59,7 %

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Genomsnittligt meritvärde, åk 9
246,3

Östersunds snitt 225,7 (12 skolor) · Riket 227,9 (1540 skolor)

Tidigare: 2024/25: 219,5 · 2023/24: 241,9

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Behöriga till yrkesprogram, åk 9
100 %

Östersunds snitt 87,2 % (11 skolor) · Riket 85,3 % (1504 skolor)

Tidigare: 2024/25: 85,9 % · 2023/24: 88,8 %

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Skolverket. Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för skolan

Förskoleklass

Offentlig uppgift · Skolverket 2025/26
Antal elever
cirka 20

Skolverket 2025/26

Elever per lärare
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2025/26

2024/25: Redovisas inte — för få elever2023/24: 23

Legitimerade lärare
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2025/26

2024/25: Redovisas inte — för få elever2023/24: 100 %

Speciallärartjänster
Uppgift saknas hos Skolverket

Skolverket 2025/26

2024/25: Uppgift saknas hos Skolverket2023/24: Uppgift saknas hos Skolverket

Så läser du siffrorna

Grundskola

Offentlig uppgift · Skolverket 2025/26
Antal elever
cirka 440

Skolverket 2025/26

Elever per lärare
13,3

Skolverket 2025/26

2024/25: 14,22023/24: 13,62022/23: 14,62021/22: 15,9

Legitimerade lärare
63,3 %

Skolverket 2025/26

2024/25: 69,5 %2023/24: 59,7 %2022/23: 67,3 %2021/22: 59 %

Speciallärare/specialpedagoger
5,8 heltidstjänster per 100 elever

Skolverket 2025/26

2024/25: 6,3 heltidstjänster per 100 elever2023/24: 5,9 heltidstjänster per 100 elever2022/23: 6,3 heltidstjänster per 100 elever2021/22: 3,2 heltidstjänster per 100 elever

Speciallärartjänster
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2025/26

2024/25: Redovisas inte — för få elever2023/24: 1,4 heltidstjänster per 100 elever2022/23: 0,9 heltidstjänster per 100 elever2021/22: 0,9 heltidstjänster per 100 elever

Godkänt i alla ämnen, åk 6
70,8 %

Skolverket 2024/25

Godkänt i alla ämnen, åk 9
88,9 %

Skolverket 2025/26

2024/25: 74,4 %2023/24: 83,8 %2022/23: 96,1 %2021/22: 94,9 %

Genomsnittligt meritvärde, åk 9
246,3

Skolverket 2025/26

2024/25: 219,52023/24: 241,92022/23: 253,72021/22: 246,7

Behöriga till yrkesprogram, åk 9
avrundat 100 %

Skolverket 2025/26

2024/25: 85,9 %2023/24: 88,8 %2022/23: avrundat 100 %2021/22: avrundat 100 %

Behöriga till estetiskt program, åk 9
avrundat 100 %

Skolverket 2025/26

2024/25: 84,6 %2023/24: 88,8 %2022/23: avrundat 100 %2021/22: avrundat 100 %

Behöriga till natur-/teknikprogram, åk 9
avrundat 100 %

Skolverket 2025/26

2024/25: 80,8 %2023/24: 88,8 %2022/23: avrundat 100 %2021/22: avrundat 100 %

Behöriga till ek./hum./samhällsprogram, åk 9
92,6 %

Skolverket 2025/26

2024/25: 80,8 %2023/24: 88,8 %2022/23: avrundat 100 %2021/22: avrundat 100 %

Nationella prov svenska, åk 6
12,1

Skolverket 2024/25

2023/24: 11,32022/23: 13,22021/22: 11,8

Nationella prov sv. som andraspråk, åk 6
Uppgift saknas hos Skolverket

Skolverket 2024/25

2023/24: Uppgift saknas hos Skolverket2022/23: Uppgift saknas hos Skolverket2021/22: Uppgift saknas hos Skolverket

Nationella prov engelska, åk 6
15,7

Skolverket 2024/25

2023/24: 15,32022/23: 15,32021/22: 15,5

Nationella prov matematik, åk 6
12,8

Skolverket 2024/25

2023/24: 9,22022/23: 13,22021/22: 12,4

Nationella prov svenska, åk 9
13,3

Skolverket 2024/25

2023/24: 13,32022/23: 13,42021/22: 14,4

Nationella prov sv. som andraspråk, åk 9
Uppgift saknas hos Skolverket

Skolverket 2024/25

2023/24: Uppgift saknas hos Skolverket2022/23: Uppgift saknas hos Skolverket2021/22: Uppgift saknas hos Skolverket

Nationella prov engelska, åk 9
16

Skolverket 2024/25

2023/24: 16,62022/23: 16,72021/22: 16,2

Nationella prov matematik, åk 9
12,6

Skolverket 2024/25

2023/24: 12,22022/23: 142021/22: 13,4

Så läser du siffrorna

Grunddata från Skolverket

Officiella uppgifter

Källa: Skolverket skolenhetsregistret, hämtad 24 oktober 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Ulno ABVerifierad
Organisationsnummer
556657-7705Verifierad
Typ
EnskildVerifierad

Adress

Besöksadress
Kaserngatan 13 vån 3, 83132 Östersund
Postadress
Kaserngatan 13 vån 3, 83132 Östersund
Kommun
Östersund
Län
Jämtlands län
Telefon
063-554 50 81
Uppgift från Skolverket skolenhetsregistret
E-post
ostersund@prolympia.se
Uppgift från Skolverket skolenhetsregistret
Webbplats
http://www.prolympia.se
Uppgift från Skolverket skolenhetsregistret
Rektor
Andreas SjödinVerifierad
Senast uppdaterad Källa Skolverket skolenhetsregistretMetod

Utbildning

Verksamhet
Grundskola, Förskoleklass, Fritidshem, Öppen fritidsverksamhetVerifierad
Årskurser
1–9Verifierad
Inriktning
Allmän

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Skolan har fristående huvudman och en egen kö — ansökan görs direkt till skolan.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Erbjudanden

Det här erbjuder skolan

Sammanställt från Skolverkets skolenhetsregister.

Verksamheter

Skolformer som enheten är registrerad för hos Skolverket.

  • Grundskola
  • Förskoleklass
  • Fritidshem
  • Öppen fritidsverksamhet

Årskurser

Årskurser som skolan tar emot.

  • Åk 1
  • Åk 2
  • Åk 3
  • Åk 4
  • Åk 5
  • Åk 6
  • Åk 7
  • Åk 8
  • Åk 9

Särskilda uppgifter

Övrigt som registrerats för enheten.

  • Inriktning: Allmän
  • Rektor: Andreas Sjödin

Vanliga frågor

Frågor och svar om Prolympia Östersund

Vem driver Prolympia Östersund?+

Ulno AB (enskild), organisationsnummer 556657-7705.

Var ligger Prolympia Östersund?+

Kaserngatan 13 vån 3, 83132, Östersund.

Vilka årskurser finns på Prolympia Östersund?+

Årskurs 1–9, enligt Skolverkets skolenhetsregister.

Hur når jag Prolympia Östersund?+

Via telefon 063-554 50 81, e-post ostersund@prolympia.se och webbplatsen http://www.prolympia.se. Rektor är Andreas Sjödin.

Hur söker man till Prolympia Östersund?+

Prolympia Östersund har en fristående huvudman. Ansökan och kö sköts av Ulno AB.

Intresseanmälan

Hör av er till Prolympia Östersund

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om Prolympia Östersund ännu.Skriv det första

Alla grundskolor i Östersund

Om uppgifterna

Skolenhetskod 16858929. Hämtat från Skolverkets skolenhetsregister 24 oktober 2026.

Offentlig uppgift · Skolverket skolenhetsregistret·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer