Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Skolverket

Praktiska Gymnasiet Sundsvall

Lasarettsvägen 15, SundsvallGymnasieskolaEnskild
Genomsnittlig betygspoäng

13,6 i genomsnittlig betygspoäng, kommunen 14,2

Högre betygspoäng betyder högre betyg vid gymnasieexamen. Kommunens snitt av 12 enheter. 2025. Källa: Kolada.

Praktiska Gymnasiet Sundsvall är en fristående gymnasieskola i Sundsvall, Västernorrlands län.

Huvudman är Praktiska Sverige AB.

Läsåret 2025/26 gick 400 elever på skolan.

Skvaderns gymnasieskola ligger 650 meter härifrån fågelvägen — ingen annan gymnasieskola ligger närmare.

Sundsvall har 15 aktiva gymnasieskolor i registret.

Källor: Skolverket 2025/26

Snabbfakta om Praktiska Gymnasiet Sundsvall

Skolform
Gymnasieskola
Huvudman
Praktiska Sverige AB
Ort
Sundsvall
Kommunal eller fristående
Enskild

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Gymnasieskola, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Officiell statistik

Siffror om skolan

Jämfört med andra gymnasieskolor i Sundsvall

  • Andelen elever med examen inom tre år är 70,4 % på skolan. Sundsvall har 12 gymnasieskolor med uppgiften, och två av dem har en lägre andel. (Kolada 2025)
  • Andelen legitimerade lärare är 49,7 % på skolan. Sundsvall har 13 gymnasieskolor med uppgiften, och tre av dem har en lägre andel. (Skolverket 2025/26)
  • Här får eleverna i snitt 13,6 i betygspoäng. Talet delas med en annan gymnasieskola i Sundsvall; av kommunens 12 gymnasieskolor med uppgiften har fyra en lägre betygspoäng. (Kolada 2025)
  • Skolan har 12,2 elever per lärare. I Sundsvall finns 13 gymnasieskolor med uppgiften. Fem av dem har fler och sju har färre. (Skolverket 2025/26)

Gymnasieskola

Elever per lärare
12,2

Sundsvalls snitt 13 (13 skolor) · Riket 12,2 (1202 skolor)

Tidigare: 2024/25: 16,4 · 2023/24: 15,1

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Legitimerade lärare
49,7 %

Sundsvalls snitt 73 % (13 skolor) · Riket 78,4 % (1129 skolor)

Tidigare: 2024/25: 59,5 % · 2023/24: 59,5 %

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Genomsnittlig betygspoäng
13,6

Sundsvalls snitt 14,2 (12 skolor) · Riket 14,5 (1020 skolor)

Tidigare: 2024: 13,5

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Examen inom 3 år
70,4 %

Sundsvalls snitt 82,8 % (12 skolor) · Riket 72,1 % (956 skolor)

Tidigare: 2024: 83,5 %

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Skolverket. Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för skolan

Gymnasieskola

Offentlig uppgift · Skolverket 2025/26
Antal elever
cirka 400

Skolverket 2025/26

Elever per lärare
12,2

Skolverket 2025/26

2024/25: 16,42023/24: 15,12022/23: 13,12021/22: 12,4

Legitimerade lärare
49,7 %

Skolverket 2025/26

2024/25: 59,5 %2023/24: 59,5 %2022/23: 71,3 %2021/22: 50,9 %

Speciallärare/specialpedagoger
5,8 heltidstjänster per 100 elever

Skolverket 2025/26

2024/25: 4,4 heltidstjänster per 100 elever2023/24: 4,3 heltidstjänster per 100 elever2022/23: 4,3 heltidstjänster per 100 elever2021/22: 4,1 heltidstjänster per 100 elever

Speciallärartjänster
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2025/26

2024/25: Uppgift saknas hos Skolverket2023/24: Uppgift saknas hos Skolverket2022/23: Uppgift saknas hos Skolverket2021/22: Uppgift saknas hos Skolverket

Så läser du siffrorna

Grunddata från Skolverket

Officiella uppgifter

Källa: Skolverkets skolenhetsregister, hämtad 24 oktober 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Praktiska Sverige ABVerifierad
Organisationsnummer
556257-5786Verifierad
Typ
EnskildVerifierad

Adress

Besöksadress
Lasarettsvägen 15, 85643 Sundsvall
Postadress
Lasarettsvägen 15, 85643 Sundsvall
Kommun
Sundsvall
Län
Västernorrlands län
Telefon
072-238 16 97
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
E-post
joakim.bouvin@praktiska.se
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Webbplats
https://praktiska.se/skolor/sundsvall
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Rektor
Joakim BouvinVerifierad
Senast uppdaterad Källa Skolverkets skolenhetsregisterMetod

Utbildning

Verksamhet
GymnasieskolaVerifierad

Gymnasieprogram

  • Bygg-O Anl.Programmet
  • El-O Energiprogrammet
  • Fordons-O Transp.Programmet
  • Individuellt Alternativ
  • Industritekniska Programmet
  • Naturbruksprogrammet
  • Programminriktat Val
  • Rest.-O Livsmedelsprogrammet
  • Vvs O Fastighetsprogrammet
  • Vård O Omsorgsprogrammet
  • Yrkesintroduktion
Inriktning
Allmän

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Skolan har fristående huvudman och en egen kö — ansökan görs direkt till skolan.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Erbjudanden

Det här erbjuder skolan

Sammanställt från Skolverkets skolenhetsregister.

Verksamheter

Skolformer som enheten är registrerad för hos Skolverket.

  • Gymnasieskola

Gymnasieprogram

Program i registret. Utbudet kan variera mellan läsår.

  • Bygg-O Anl.Programmet
  • El-O Energiprogrammet
  • Fordons-O Transp.Programmet
  • Individuellt Alternativ
  • Industritekniska Programmet
  • Naturbruksprogrammet
  • Programminriktat Val
  • Rest.-O Livsmedelsprogrammet
  • Vvs O Fastighetsprogrammet
  • Vård O Omsorgsprogrammet
  • Yrkesintroduktion

Särskilda uppgifter

Övrigt som registrerats för enheten.

  • Inriktning: Allmän
  • Rektor: Joakim Bouvin

Vanliga frågor

Frågor och svar om Praktiska Gymnasiet Sundsvall

Vem driver Praktiska Gymnasiet Sundsvall?+

Praktiska Sverige AB (enskild), organisationsnummer 556257-5786.

Var ligger Praktiska Gymnasiet Sundsvall?+

Lasarettsvägen 15, 85643, Sundsvall.

Hur når jag Praktiska Gymnasiet Sundsvall?+

Via telefon 072-238 16 97, e-post joakim.bouvin@praktiska.se och webbplatsen https://praktiska.se/skolor/sundsvall. Rektor är Joakim Bouvin.

Vilka gymnasieprogram finns på Praktiska Gymnasiet Sundsvall?+

Enligt registret: Bygg-O Anl.Programmet, El-O Energiprogrammet, Fordons-O Transp.Programmet, Individuellt Alternativ, Industritekniska Programmet, Naturbruksprogrammet, Programminriktat Val, Rest.-O Livsmedelsprogrammet, Vvs O Fastighetsprogrammet, Vård O Omsorgsprogrammet och Yrkesintroduktion.

Hur söker man till Praktiska Gymnasiet Sundsvall?+

Praktiska Gymnasiet Sundsvall har en fristående huvudman. Ansökan och kö sköts av Praktiska Sverige AB.

Intresseanmälan

Hör av er till Praktiska Gymnasiet Sundsvall

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om Praktiska Gymnasiet Sundsvall ännu.Skriv det första

Alla gymnasieskolor i Sundsvall

Om uppgifterna

Skolenhetskod 16931486. Hämtat från Skolverkets skolenhetsregister 24 oktober 2026.

Offentlig uppgift · Skolverkets skolenhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer