Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Skolverket

Överkalix Friskola

Yrkesvägen 2, ÖverkalixGrundskola · Förskoleklass · FritidshemEnskild

Överkalix Friskola är en fristående grundskola i Överkalix, Norrbottens län.

Huvudman är Överkalix Kultur- och Miljöskola.

Läsåret 2025/26 gick 70 elever på skolan, i årskurs 1–9.

Grundskola Överkalix kommun ligger 1,2 km härifrån fågelvägen — ingen annan grundskola ligger närmare.

Överkalix har 2 aktiva grundskolor i registret.

Källor: Skolverket 2025/26

Snabbfakta om Överkalix Friskola

Skolform
Grundskola · Förskoleklass · Fritidshem
Årskurser
1–9
Huvudman
Överkalix Kultur- och Miljöskola
Ort
Överkalix
Kommunal eller fristående
Enskild

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Grundskola, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Officiell statistik

Siffror om skolan

Utveckling över tid

  • Antalet elever per lärare har stigit från 8,9 läsåret 2021/22 till 10,5 läsåret 2025/26. (Skolverket 2021/22–2025/26)
  • Andelen legitimerade lärare har stigit från 27,6 % läsåret 2021/22 till 29,1 % läsåret 2025/26. (Skolverket 2021/22–2025/26)

Förskoleklass

Elever per lärare
25

Riket 19,4 (3100 skolor)

Tidigare: 2021/22: 8

Skolans tal: Skolverket, 2023/24

Legitimerade lärare
100 %

Riket 85 % (3047 skolor)

Tidigare: 2022/23: 100 %

Skolans tal: Skolverket, 2023/24

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Skolverket. Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Grundskola

Elever per lärare
10,5

Riket 12 (4321 skolor)

Tidigare: 2024/25: 9,4 · 2023/24: 11,5

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Legitimerade lärare
29,1 %

Riket 72,3 % (4162 skolor)

Tidigare: 2024/25: 29,1 % · 2023/24: 36,7 %

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Skolverket. Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för skolan

Förskoleklass

Offentlig uppgift · Skolverket 2025/26
Antal elever
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2025/26

Elever per lärare
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2025/26

2024/25: Redovisas inte — för få elever2023/24: 252022/23: Uppgift saknas hos Skolverket2021/22: 8

Legitimerade lärare
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2025/26

2024/25: Redovisas inte — för få elever2023/24: 100 %2022/23: 100 %2021/22: Uppgift saknas hos Skolverket

Speciallärartjänster
Uppgift saknas hos Skolverket

Skolverket 2025/26

2024/25: Uppgift saknas hos Skolverket2023/24: Uppgift saknas hos Skolverket2022/23: Uppgift saknas hos Skolverket2021/22: Uppgift saknas hos Skolverket

Så läser du siffrorna

Grundskola

Offentlig uppgift · Skolverket 2025/26
Antal elever
cirka 70

Skolverket 2025/26

Elever per lärare
10,5

Skolverket 2025/26

2024/25: 9,42023/24: 11,52022/23: 102021/22: 8,9

Legitimerade lärare
29,1 %

Skolverket 2025/26

2024/25: 29,1 %2023/24: 36,7 %2022/23: 24,1 %2021/22: 27,6 %

Speciallärare/specialpedagoger
Uppgift saknas hos Skolverket

Skolverket 2025/26

2024/25: Uppgift saknas hos Skolverket2023/24: Uppgift saknas hos Skolverket2022/23: Uppgift saknas hos Skolverket2021/22: Uppgift saknas hos Skolverket

Speciallärartjänster
Uppgift saknas hos Skolverket

Skolverket 2025/26

2024/25: Uppgift saknas hos Skolverket2023/24: Uppgift saknas hos Skolverket2022/23: Uppgift saknas hos Skolverket2021/22: Uppgift saknas hos Skolverket

Godkänt i alla ämnen, åk 6
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2024/25

Godkänt i alla ämnen, åk 9
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2025/26

2024/25: Redovisas inte — för få elever2023/24: Redovisas inte — för få elever2022/23: Redovisas inte — för få elever2021/22: Redovisas inte — för få elever

Genomsnittligt meritvärde, åk 9
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2025/26

2024/25: Redovisas inte — för få elever2023/24: Redovisas inte — för få elever2022/23: Redovisas inte — för få elever2021/22: Redovisas inte — för få elever

Behöriga till yrkesprogram, åk 9
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2025/26

2024/25: Redovisas inte — för få elever2023/24: Redovisas inte — för få elever2022/23: Redovisas inte — för få elever2021/22: Redovisas inte — för få elever

Behöriga till estetiskt program, åk 9
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2025/26

2024/25: Redovisas inte — för få elever2023/24: Redovisas inte — för få elever2022/23: Redovisas inte — för få elever2021/22: Redovisas inte — för få elever

Behöriga till natur-/teknikprogram, åk 9
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2025/26

2024/25: Redovisas inte — för få elever2023/24: Redovisas inte — för få elever2022/23: Redovisas inte — för få elever2021/22: Redovisas inte — för få elever

Behöriga till ek./hum./samhällsprogram, åk 9
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2025/26

2024/25: Redovisas inte — för få elever2023/24: Redovisas inte — för få elever2022/23: Redovisas inte — för få elever2021/22: Redovisas inte — för få elever

Nationella prov svenska, åk 6
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2024/25

2023/24: Redovisas inte — för få elever2022/23: Redovisas inte — för få elever2021/22: Redovisas inte — för få elever

Nationella prov sv. som andraspråk, åk 6
Uppgift saknas hos Skolverket

Skolverket 2024/25

2023/24: Uppgift saknas hos Skolverket2022/23: Uppgift saknas hos Skolverket2021/22: Uppgift saknas hos Skolverket

Nationella prov engelska, åk 6
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2024/25

2023/24: Redovisas inte — för få elever2022/23: Redovisas inte — för få elever2021/22: Redovisas inte — för få elever

Nationella prov matematik, åk 6
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2024/25

2023/24: Redovisas inte — för få elever2022/23: Redovisas inte — för få elever2021/22: Redovisas inte — för få elever

Nationella prov svenska, åk 9
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2024/25

2023/24: Redovisas inte — för få elever2022/23: Redovisas inte — för få elever2021/22: Redovisas inte — för få elever

Nationella prov sv. som andraspråk, åk 9
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2024/25

2023/24: Uppgift saknas hos Skolverket2022/23: Uppgift saknas hos Skolverket2021/22: Uppgift saknas hos Skolverket

Nationella prov engelska, åk 9
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2024/25

2023/24: Redovisas inte — för få elever2022/23: Redovisas inte — för få elever2021/22: Redovisas inte — för få elever

Nationella prov matematik, åk 9
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2024/25

2023/24: Redovisas inte — för få elever2022/23: Redovisas inte — för få elever2021/22: Redovisas inte — för få elever

Så läser du siffrorna

Grunddata från Skolverket

Officiella uppgifter

Källa: Skolverkets skolenhetsregister, hämtad 24 oktober 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Överkalix Kultur- och MiljöskolaVerifierad
Organisationsnummer
898200-6515Verifierad
Typ
EnskildVerifierad

Adress

Besöksadress
Yrkesvägen 2, 95631 Överkalix
Postadress
Yrkesvägen 2, 95631 Överkalix
Kommun
Överkalix
Län
Norrbottens län
Telefon
070-280 78 32
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
E-post
info@okms.se
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Webbplats
http://www.okms.se
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Rektor
Ann BergdahlVerifierad
Senast uppdaterad Källa Skolverkets skolenhetsregisterMetod

Utbildning

Verksamhet
Grundskola, Förskoleklass, FritidshemVerifierad
Årskurser
1–9Verifierad
Inriktning
Allmän

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Skolan har fristående huvudman och en egen kö — ansökan görs direkt till skolan.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Erbjudanden

Det här erbjuder skolan

Sammanställt från Skolverkets skolenhetsregister.

Verksamheter

Skolformer som enheten är registrerad för hos Skolverket.

  • Grundskola
  • Förskoleklass
  • Fritidshem

Årskurser

Årskurser som skolan tar emot.

  • Åk 1
  • Åk 2
  • Åk 3
  • Åk 4
  • Åk 5
  • Åk 6
  • Åk 7
  • Åk 8
  • Åk 9

Särskilda uppgifter

Övrigt som registrerats för enheten.

  • Inriktning: Allmän
  • Rektor: Ann Bergdahl

Vanliga frågor

Frågor och svar om Överkalix Friskola

Vem driver Överkalix Friskola?+

Överkalix Kultur- och Miljöskola (enskild), organisationsnummer 898200-6515.

Var ligger Överkalix Friskola?+

Yrkesvägen 2, 95631, Överkalix.

Vilka årskurser finns på Överkalix Friskola?+

Årskurs 1–9, enligt Skolverkets skolenhetsregister.

Hur når jag Överkalix Friskola?+

Via telefon 070-280 78 32, e-post info@okms.se och webbplatsen http://www.okms.se. Rektor är Ann Bergdahl.

Hur söker man till Överkalix Friskola?+

Överkalix Friskola har en fristående huvudman. Ansökan och kö sköts av Överkalix Kultur- och Miljöskola.

Intresseanmälan

Hör av er till Överkalix Friskola

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om Överkalix Friskola ännu.Skriv det första

Alla grundskolor i Överkalix

Om uppgifterna

Skolenhetskod 13342436. Hämtat från Skolverkets skolenhetsregister 24 oktober 2026.

Offentlig uppgift · Skolverkets skolenhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer