Orrefors Förskola
5,4 barn per årsarbetare, kommunen 5,4
Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 12 enheter. 2025. Källa: Kolada.
Orrefors Förskola är en kommunal förskola i Nybro, Kalmar län.
Förskolan har 12,3 barn per barngrupp. Bland Nybros 14 förskolor med uppgiften är det en som har färre.
År 2019 var andelen legitimerade förskollärare 46,8 %; år 2025 var det 71,5 %.
Fågelvägen 7,9 km bort finns närmaste andra förskola: Flerohopps Förskola.
Källor: Kolada 2025 · Kolada 2019–2025
Snabbfakta om Orrefors Förskola
- Skolform
- Förskola
- Huvudman
- Nybro Kommun
- Ort
- Orrefors, Nybro kommun
- Kommunal eller fristående
- Kommun
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.
Officiell statistik
Siffror om förskolan
Jämfört med andra förskolor i Nybro
- Förskolan har 12,3 barn per barngrupp. Bland Nybros 14 förskolor med uppgiften är det en som har färre. (Kolada 2025)
- Här är 71,5 % av personalen legitimerade förskollärare. Bland de 12 förskolorna i Nybro med uppgiften är det sju som har en högre andel och fyra som har en lägre andel. (Kolada 2025)
- Antalet barn per legitimerad förskollärare är 7,5 på förskolan. Talet delas med en annan förskola i Nybro; av kommunens 12 förskolor med uppgiften har fem fler. (Kolada 2025)
- Förskolan har 5,4 barn per årsarbetare. Samma tal har en annan förskola bland Nybros 12 förskolor med uppgiften. Fem har fler. (Kolada 2025)
Utveckling över tid
- År 2019 var andelen legitimerade förskollärare 46,8 %; år 2025 var det 71,5 %. (Kolada 2019–2025)
- År 2019 var antalet barn per legitimerad förskollärare 10,5; år 2025 var det 7,5. (Kolada 2019–2025)
- Sedan år 2019 har antalet barn per barngrupp gått ned från 14,5 till 12,3 (år 2025). (Kolada 2019–2025)
- Sedan år 2019 har antalet barn per årsarbetare gått upp från 5 till 5,4 (år 2025). (Kolada 2019–2025)
Förskola
- Barn per årsarbetare
- 5,4
Nybros snitt 5,4 (12 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)
Tidigare: 2024: 4,5 · 2023: 4,5
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Förskollärare med legitimation
- 71,5 %
Nybros snitt 70,5 % (12 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)
Tidigare: 2024: 82,5 % · 2023: 69,4 %
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per barngrupp
- 12,3
Nybros snitt 17 (14 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)
Tidigare: 2024: 11 · 2023: 13,5
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per legitimerad förskollärare
- 7,5
Nybros snitt 8,1 (12 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)
Tidigare: 2024: 5,4 · 2023: 6,4
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna
Alla mått för förskolan
Förskola
Offentlig uppgift · Kolada 2025- Barn per årsarbetare
- 5,4
Kolada 2025
2024: 4,52023: 4,52022: 7,12021: 6,1
- Barn per barngrupp
- 12,3
Kolada 2025
2024: 112023: 13,52022: 152021: 29
- Förskollärare med legitimation
- 71,5 %
Kolada 2025
2024: 82,5 %2023: 69,4 %2022: 83,3 %2021: 78,9 %
- Barn per legitimerad förskollärare
- 7,5
Kolada 2025
2024: 5,42023: 6,42022: 8,62021: 7,7
Grunddata från Kolada (RKA)
Officiella uppgifter
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.
Huvudman — den som driver verksamheten
- Namn
- Nybro KommunVerifierad
- Typ
- KommunVerifierad
Adress
- Besöksadress
- Förklaringsvägen 2, 38271 Orrefors
- Kommun
- Nybro
- Län
- Kalmar län
Utbildning
- Verksamhet
- FörskolaVerifierad
Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket
Förskolan är kommunal, så ansökan görs i Nybro skolval.
Läs guiden: skolvalet steg för stegVanliga frågor
Frågor och svar om Orrefors Förskola
Vem driver Orrefors Förskola?+
Nybro Kommun (kommun).
Var ligger Orrefors Förskola?+
Förklaringsvägen 2, 38271, Orrefors, Nybro.
Hur söker man plats på Orrefors Förskola?+
Orrefors Förskola är kommunal, så plats söks hos Nybro.
Intresseanmälan
Hör av er till Orrefors Förskola
Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.
Jämför
Andra alternativ i närheten
De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.
Andra alternativ i närheten
Omdömen
Vad familjer och elever säger
Inga omdömen om Orrefors Förskola ännu.Skriv det första
Om uppgifterna
Skolenhetskod FSK-V11E482061. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.
Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan
