Nyckelpigans Förskola
5,1 barn per årsarbetare, kommunen 5,0
Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 20 enheter. 2025. Källa: Kolada.
Nyckelpigans Förskola är en kommunal förskola i Gislaved, Jönköpings län.
Här är 57,2 % av personalen legitimerade förskollärare. Bara tre av de 20 förskolorna i Gislaved med uppgiften har en högre andel.
År 2019 var andelen legitimerade förskollärare 69 %; år 2025 var det 57,2 %.
Närmaste andra förskola är Skattkistans Förskola, 700 meter bort fågelvägen.
Källor: Kolada 2025 · Kolada 2019–2025
Snabbfakta om Nyckelpigans Förskola
- Skolform
- Förskola
- Huvudman
- Gislaveds Kommun
- Ort
- Reftele, Gislaved kommun
- Kommunal eller fristående
- Kommun
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.
Officiell statistik
Siffror om förskolan
Jämfört med andra förskolor i Gislaved
- Här är 57,2 % av personalen legitimerade förskollärare. Bara tre av de 20 förskolorna i Gislaved med uppgiften har en högre andel. (Kolada 2025)
- Förskolan har 15 barn per barngrupp. Talet delas med två andra förskolor i Gislaved; av kommunens 21 förskolor med uppgiften har fem färre. (Kolada 2025)
- Antalet barn per legitimerad förskollärare är 8,9 på förskolan. Gislaved har 20 förskolor med uppgiften, och fem av dem har färre. (Kolada 2025)
- Antalet barn per årsarbetare är 5,1 på förskolan. Samma tal har två andra förskolor bland Gislaveds 20 förskolor med uppgiften. Åtta har fler. (Kolada 2025)
Utveckling över tid
- År 2019 var andelen legitimerade förskollärare 69 %; år 2025 var det 57,2 %. (Kolada 2019–2025)
- Sedan år 2019 har antalet barn per legitimerad förskollärare gått upp från 8 till 8,9 (år 2025). (Kolada 2019–2025)
- År 2019 var antalet barn per årsarbetare 5,5; år 2025 var det 5,1. (Kolada 2019–2025)
- Sedan år 2019 har antalet barn per barngrupp gått ned från 16 till 15 (år 2025). (Kolada 2019–2025)
Förskola
- Barn per årsarbetare
- 5,1
Gislaveds snitt 5 (20 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)
Tidigare: 2024: 5 · 2023: 5,2
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Förskollärare med legitimation
- 57,2 %
Gislaveds snitt 50,5 % (20 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)
Tidigare: 2024: 59,3 % · 2023: 55,2 %
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per barngrupp
- 15
Gislaveds snitt 15,3 (21 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)
Tidigare: 2024: 15,5 · 2023: 16
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per legitimerad förskollärare
- 8,9
Gislaveds snitt 10,5 (20 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)
Tidigare: 2024: 8,4 · 2023: 9,4
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna
Alla mått för förskolan
Förskola
Offentlig uppgift · Kolada 2025- Barn per årsarbetare
- 5,1
Kolada 2025
2024: 52023: 5,22022: 5,62021: 5,6
- Barn per barngrupp
- 15
Kolada 2025
2024: 15,52023: 162022: 16,52021: 14
- Förskollärare med legitimation
- 57,2 %
Kolada 2025
2024: 59,3 %2023: 55,2 %2022: 58 %2021: 78 %
- Barn per legitimerad förskollärare
- 8,9
Kolada 2025
2024: 8,42023: 9,42022: 9,62021: 7,2
Grunddata från Kolada (RKA)
Officiella uppgifter
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.
Huvudman — den som driver verksamheten
- Namn
- Gislaveds KommunVerifierad
- Typ
- KommunVerifierad
Adress
- Besöksadress
- Transtigen 2, 33375 Reftele
- Kommun
- Gislaved
- Län
- Jönköpings län
Utbildning
- Verksamhet
- FörskolaVerifierad
Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket
Förskolan är kommunal, så ansökan görs i Gislaved skolval.
Läs guiden: skolvalet steg för stegVanliga frågor
Frågor och svar om Nyckelpigans Förskola
Vem driver Nyckelpigans Förskola?+
Gislaveds Kommun (kommun).
Var ligger Nyckelpigans Förskola?+
Transtigen 2, 33375, Reftele, Gislaved.
Hur söker man plats på Nyckelpigans Förskola?+
Nyckelpigans Förskola är kommunal, så plats söks hos Gislaved.
Intresseanmälan
Hör av er till Nyckelpigans Förskola
Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.
Jämför
Andra alternativ i närheten
De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.
Andra alternativ i närheten
Omdömen
Vad familjer och elever säger
Inga omdömen om Nyckelpigans Förskola ännu.Skriv det första
Om uppgifterna
Skolenhetskod FSK-V11E295206. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.
Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan
