Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Skolverket

NTI Gymnasiet Malmö

Malmborgsgatan 4, MalmöGymnasieskolaEnskild
Genomsnittlig betygspoäng

13,7 i genomsnittlig betygspoäng, kommunen 14,3

Högre betygspoäng betyder högre betyg vid gymnasieexamen. Kommunens snitt av 31 enheter. 2025. Källa: Kolada.

NTI Gymnasiet Malmö är en fristående gymnasieskola i Malmö, Skåne län.

Huvudman är NTI Gymnasiet Macro AB.

Skolan har 220 elever.

Närmaste andra gymnasieskola är Affärsgymnasiet Malmö, 50 meter bort fågelvägen.

Malmö har 35 aktiva gymnasieskolor i registret.

Källor: Skolverket 2025/26

Snabbfakta om NTI Gymnasiet Malmö

Skolform
Gymnasieskola
Huvudman
NTI Gymnasiet Macro AB
Ort
Malmö
Kommunal eller fristående
Enskild

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Gymnasieskola, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Officiell statistik

Siffror om skolan

Jämfört med andra gymnasieskolor i Malmö

  • 59,4 % av eleverna får sin examen inom tre år. 21 av Malmös 30 gymnasieskolor med uppgiften har en högre andel, åtta har en lägre andel. (Kolada 2025)
  • Skolan har 78,9 % legitimerade lärare. 22 av Malmös 33 gymnasieskolor med uppgiften har en högre andel, tio har en lägre andel. (Skolverket 2025/26)
  • Skolan har 13 elever per lärare. 22 av Malmös 34 gymnasieskolor med uppgiften har fler, elva har färre. (Skolverket 2025/26)
  • Här får eleverna i snitt 13,7 i betygspoäng. I Malmö finns 31 gymnasieskolor med uppgiften. 19 av dem har en högre betygspoäng och elva har en lägre betygspoäng. (Kolada 2025)

Gymnasieskola

Elever per lärare
13

Malmös snitt 14,8 (34 skolor) · Riket 12,2 (1202 skolor)

Tidigare: 2024/25: 13,4 · 2023/24: 12,7

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Legitimerade lärare
78,9 %

Malmös snitt 83 % (33 skolor) · Riket 78,4 % (1129 skolor)

Tidigare: 2024/25: 87,7 % · 2023/24: 79,2 %

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Genomsnittlig betygspoäng
13,7

Malmös snitt 14,3 (31 skolor) · Riket 14,5 (1020 skolor)

Tidigare: 2024: 14,3

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Examen inom 3 år
59,4 %

Malmös snitt 69,3 % (30 skolor) · Riket 72,1 % (956 skolor)

Tidigare: 2024: 57,1 %

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Skolverket. Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för skolan

Gymnasieskola

Offentlig uppgift · Skolverket 2025/26
Antal elever
cirka 220

Skolverket 2025/26

Elever per lärare
13

Skolverket 2025/26

2024/25: 13,42023/24: 12,72022/23: 14,62021/22: 14,5

Legitimerade lärare
78,9 %

Skolverket 2025/26

2024/25: 87,7 %2023/24: 79,2 %2022/23: 79,7 %2021/22: 76,9 %

Speciallärare/specialpedagoger
6,1 heltidstjänster per 100 elever

Skolverket 2025/26

2024/25: 6,2 heltidstjänster per 100 elever2023/24: 5,3 heltidstjänster per 100 elever2022/23: 5,6 heltidstjänster per 100 elever2021/22: 5,1 heltidstjänster per 100 elever

Speciallärartjänster
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2025/26

2024/25: Uppgift saknas hos Skolverket2023/24: Uppgift saknas hos Skolverket2022/23: Uppgift saknas hos Skolverket2021/22: Uppgift saknas hos Skolverket

Så läser du siffrorna

Grunddata från Skolverket

Officiella uppgifter

Källa: Skolverkets skolenhetsregister, hämtad 24 oktober 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
NTI Gymnasiet Macro ABVerifierad
Organisationsnummer
556120-3679Verifierad
Typ
EnskildVerifierad

Adress

Besöksadress
Malmborgsgatan 4, 21138 Malmö
Postadress
Malmborgsgatan 4, 21138 Malmö
Kommun
Malmö
Län
Skåne län
Telefon
040-664 16 60
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
E-post
malmo@ntig.se
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Webbplats
http://www.ntigymnasiet.se
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Rektor
Johan GarnåVerifierad
Senast uppdaterad Källa Skolverkets skolenhetsregisterMetod

Utbildning

Verksamhet
GymnasieskolaVerifierad

Gymnasieprogram

  • El-O Energiprogrammet
  • Naturvetenskapsprogrammet
  • Teknikprogrammet
Inriktning
Allmän

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Skolan har fristående huvudman och en egen kö — ansökan görs direkt till skolan.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Erbjudanden

Det här erbjuder skolan

Sammanställt från Skolverkets skolenhetsregister.

Verksamheter

Skolformer som enheten är registrerad för hos Skolverket.

  • Gymnasieskola

Gymnasieprogram

Program i registret. Utbudet kan variera mellan läsår.

  • El-O Energiprogrammet
  • Naturvetenskapsprogrammet
  • Teknikprogrammet

Särskilda uppgifter

Övrigt som registrerats för enheten.

  • Inriktning: Allmän
  • Rektor: Johan Garnå

Vanliga frågor

Frågor och svar om NTI Gymnasiet Malmö

Vem driver NTI Gymnasiet Malmö?+

NTI Gymnasiet Macro AB (enskild), organisationsnummer 556120-3679.

Var ligger NTI Gymnasiet Malmö?+

Malmborgsgatan 4, 21138, Malmö.

Hur når jag NTI Gymnasiet Malmö?+

Via telefon 040-664 16 60, e-post malmo@ntig.se och webbplatsen http://www.ntigymnasiet.se. Rektor är Johan Garnå.

Vilka gymnasieprogram finns på NTI Gymnasiet Malmö?+

Enligt registret: El-O Energiprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet och Teknikprogrammet.

Hur söker man till NTI Gymnasiet Malmö?+

NTI Gymnasiet Malmö har en fristående huvudman. Ansökan och kö sköts av NTI Gymnasiet Macro AB.

Intresseanmälan

Hör av er till NTI Gymnasiet Malmö

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om NTI Gymnasiet Malmö ännu.Skriv det första

Alla gymnasieskolor i Malmö

Om uppgifterna

Skolenhetskod 52129378. Hämtat från Skolverkets skolenhetsregister 24 oktober 2026.

Offentlig uppgift · Skolverkets skolenhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer