Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Skolverket

Nacka Idrottsgymnasium

Cylindervägen 2, NackaGymnasieskolaEnskild
Genomsnittlig betygspoäng

13,0 i genomsnittlig betygspoäng, kommunen 14,5

Högre betygspoäng betyder högre betyg vid gymnasieexamen. Kommunens snitt av 14 enheter. 2025. Källa: Kolada.

Nacka Idrottsgymnasium är en fristående gymnasieskola i Nacka, Stockholms län.

Den genomsnittliga betygspoängen är 13 på skolan. Ingen av de 14 gymnasieskolorna i Nacka med uppgiften har en lägre betygspoäng.

Huvudman är Idrottsgymnasiet i Nacka AB.

Läsåret 2025/26 gick 360 elever på skolan.

Fågelvägen 50 meter bort finns närmaste andra gymnasieskola: Nacka Strands Gymnasium.

Källor: Kolada 2025 · Skolverket 2025/26

Snabbfakta om Nacka Idrottsgymnasium

Skolform
Gymnasieskola
Huvudman
Idrottsgymnasiet i Nacka AB
Ort
Nacka Strand, Nacka kommun
Kommunal eller fristående
Enskild

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Officiell statistik

Siffror om skolan

Jämfört med andra gymnasieskolor i Nacka

  • Den genomsnittliga betygspoängen är 13 på skolan. Ingen av de 14 gymnasieskolorna i Nacka med uppgiften har en lägre betygspoäng. (Kolada 2025)
  • Skolan har 23,4 elever per lärare. Av Nackas 14 gymnasieskolor med uppgiften har ingen fler. (Skolverket 2025/26)
  • Andelen elever med examen inom tre år är 69,7 % på skolan. Bara tre av de 13 gymnasieskolorna i Nacka med uppgiften har en lägre andel. (Kolada 2025)
  • Här är 77,9 % av lärarna legitimerade. Nio av Nackas 14 gymnasieskolor med uppgiften har en högre andel, fyra har en lägre andel. (Skolverket 2025/26)

Gymnasieskola

Elever per lärare
23,4

Nackas snitt 16,9 (14 skolor) · Riket 12,2 (1202 skolor)

Tidigare: 2024/25: 21,6 · 2023/24: 14,6

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Legitimerade lärare
77,9 %

Nackas snitt 84,4 % (14 skolor) · Riket 78,4 % (1129 skolor)

Tidigare: 2024/25: 77,5 % · 2023/24: 68,5 %

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Genomsnittlig betygspoäng
13

Nackas snitt 14,5 (14 skolor) · Riket 14,5 (1020 skolor)

Tidigare: 2024: 14,5

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Examen inom 3 år
69,7 %

Nackas snitt 77,7 % (13 skolor) · Riket 72,1 % (956 skolor)

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Skolverket. Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för skolan

Gymnasieskola

Offentlig uppgift · Skolverket 2025/26
Antal elever
cirka 360

Skolverket 2025/26

Elever per lärare
23,4

Skolverket 2025/26

2024/25: 21,62023/24: 14,62022/23: 10,7

Legitimerade lärare
77,9 %

Skolverket 2025/26

2024/25: 77,5 %2023/24: 68,5 %2022/23: 63,8 %

Speciallärare/specialpedagoger
8,4 heltidstjänster per 100 elever

Skolverket 2025/26

2024/25: Uppgift saknas hos Skolverket2023/24: Uppgift saknas hos Skolverket2022/23: Uppgift saknas hos Skolverket

Speciallärartjänster
Uppgift saknas hos Skolverket

Skolverket 2025/26

2024/25: Uppgift saknas hos Skolverket2023/24: Uppgift saknas hos Skolverket2022/23: Uppgift saknas hos Skolverket

Så läser du siffrorna

Grunddata från Skolverket

Officiella uppgifter

Källa: Skolverkets skolenhetsregister, hämtad 24 oktober 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Idrottsgymnasiet i Nacka ABVerifierad
Organisationsnummer
559279-0397Verifierad
Typ
EnskildVerifierad

Adress

Besöksadress
Cylindervägen 2, 13152 Nacka Strand
Postadress
Cylindervägen 2, 13152 Nacka Strand
Kommun
Nacka
Län
Stockholms län
Telefon
073-535 68 84
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
E-post
ida.eriksson@idrottsgymnasietnacka.se
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Webbplats
https://www.idrottsgymnasietnacka.se/
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Rektor
Ida ErikssonVerifierad
Senast uppdaterad Källa Skolverkets skolenhetsregisterMetod

Utbildning

Verksamhet
GymnasieskolaVerifierad

Gymnasieprogram

  • Ekonomiprogrammet
  • Naturvetenskapsprogrammet
  • Samhällsvetenskapsprogrammet
Inriktning
Allmän

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Skolan har fristående huvudman och en egen kö — ansökan görs direkt till skolan.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Erbjudanden

Det här erbjuder skolan

Sammanställt från Skolverkets skolenhetsregister.

Verksamheter

Skolformer som enheten är registrerad för hos Skolverket.

  • Gymnasieskola

Gymnasieprogram

Program i registret. Utbudet kan variera mellan läsår.

  • Ekonomiprogrammet
  • Naturvetenskapsprogrammet
  • Samhällsvetenskapsprogrammet

Särskilda uppgifter

Övrigt som registrerats för enheten.

  • Inriktning: Allmän
  • Rektor: Ida Eriksson

Vanliga frågor

Frågor och svar om Nacka Idrottsgymnasium

Vem driver Nacka Idrottsgymnasium?+

Idrottsgymnasiet i Nacka AB (enskild), organisationsnummer 559279-0397.

Var ligger Nacka Idrottsgymnasium?+

Cylindervägen 2, 13152, Nacka Strand.

Hur når jag Nacka Idrottsgymnasium?+

Via telefon 073-535 68 84, e-post ida.eriksson@idrottsgymnasietnacka.se och webbplatsen https://www.idrottsgymnasietnacka.se/. Rektor är Ida Eriksson.

Vilka gymnasieprogram finns på Nacka Idrottsgymnasium?+

Enligt registret: Ekonomiprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet och Samhällsvetenskapsprogrammet.

Hur söker man till Nacka Idrottsgymnasium?+

Nacka Idrottsgymnasium har en fristående huvudman. Ansökan och kö sköts av Idrottsgymnasiet i Nacka AB.

Intresseanmälan

Hör av er till Nacka Idrottsgymnasium

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Gymnasieskola, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om Nacka Idrottsgymnasium ännu.Skriv det första

Alla gymnasieskolor i Nacka

Om uppgifterna

Skolenhetskod 35265260. Hämtat från Skolverkets skolenhetsregister 24 oktober 2026.

Offentlig uppgift · Skolverkets skolenhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer