Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Skolverket

Myrvikens skola F-6

Gräftåvägen 11B, BergGrundskola · Förskoleklass · FritidshemKommun

Myrvikens skola F-6 är en kommunal grundskola i Berg, Jämtlands län.

Antalet elever per lärare är 10 på skolan. Bara en av de 9 grundskolorna i Berg med uppgiften har fler.

Läsåret 2025/26 gick 150 elever på skolan, i årskurs 1–6.

Fågelvägen 50 meter bort finns närmaste andra grundskola: Myrvikens skola 7-9.

Källor: Skolverket 2025/26

Snabbfakta om Myrvikens skola F-6

Skolform
Grundskola · Förskoleklass · Fritidshem
Årskurser
1–6
Huvudman
Bergs Kommun
Ort
Oviken, Berg kommun
Kommunal eller fristående
Kommun

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Officiell statistik

Siffror om skolan

Jämfört med andra grundskolor i Berg

  • Antalet elever per lärare är 10 på skolan. Bara en av de 9 grundskolorna i Berg med uppgiften har fler. (Skolverket 2025/26)
  • Andelen legitimerade lärare är 72,5 % på skolan. Berg har 9 grundskolor med uppgiften, och två av dem har en högre andel. (Skolverket 2025/26)

Grundskola

Elever per lärare
10

Bergs snitt 8,7 (9 skolor) · Riket 12 (4321 skolor)

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Legitimerade lärare
72,5 %

Bergs snitt 62,1 % (9 skolor) · Riket 72,3 % (4162 skolor)

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Skolverket. Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för skolan

Förskoleklass

Offentlig uppgift · Skolverket 2025/26
Antal elever
cirka 20

Skolverket 2025/26

Elever per lärare
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2025/26

Legitimerade lärare
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2025/26

Speciallärartjänster
Uppgift saknas hos Skolverket

Skolverket 2025/26

Så läser du siffrorna

Grundskola

Offentlig uppgift · Skolverket 2025/26
Antal elever
cirka 130

Skolverket 2025/26

Elever per lärare
10

Skolverket 2025/26

Legitimerade lärare
72,5 %

Skolverket 2025/26

Speciallärare/specialpedagoger
Uppgift saknas hos Skolverket

Skolverket 2025/26

Speciallärartjänster
Uppgift saknas hos Skolverket

Skolverket 2025/26

Så läser du siffrorna

Grunddata från Skolverket

Officiella uppgifter

Källa: Skolverkets skolenhetsregister, hämtad 24 oktober 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Bergs KommunVerifierad
Organisationsnummer
212000-2502Verifierad
Typ
KommunVerifierad

Adress

Besöksadress
Gräftåvägen 11B, 84571 Oviken
Postadress
Box 73, 84521 Svenstavik
Kommun
Berg
Län
Jämtlands län
Telefon
068-71 61 00
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
E-post
myrvikens.skola@berg.se
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Webbplats
www.berg.se
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Rektor
Tåve LeitheVerifierad
Senast uppdaterad Källa Skolverkets skolenhetsregisterMetod

Utbildning

Verksamhet
Grundskola, Förskoleklass, FritidshemVerifierad
Årskurser
1–6Verifierad

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Skolan är kommunal, så ansökan görs i Berg skolval.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Erbjudanden

Det här erbjuder skolan

Sammanställt från Skolverkets skolenhetsregister.

Verksamheter

Skolformer som enheten är registrerad för hos Skolverket.

  • Grundskola
  • Förskoleklass
  • Fritidshem

Årskurser

Årskurser som skolan tar emot.

  • Åk 1
  • Åk 2
  • Åk 3
  • Åk 4
  • Åk 5
  • Åk 6

Särskilda uppgifter

Övrigt som registrerats för enheten.

  • Rektor: Tåve Leithe

Vanliga frågor

Frågor och svar om Myrvikens skola F-6

Vem driver Myrvikens skola F-6?+

Bergs Kommun (kommun), organisationsnummer 212000-2502.

Var ligger Myrvikens skola F-6?+

Gräftåvägen 11B, 84571, Oviken, Berg.

Vilka årskurser finns på Myrvikens skola F-6?+

Årskurs 1–6, enligt Skolverkets skolenhetsregister.

Hur når jag Myrvikens skola F-6?+

Via telefon 068-71 61 00, e-post myrvikens.skola@berg.se och webbplatsen www.berg.se. Rektor är Tåve Leithe.

Hur söker man till Myrvikens skola F-6?+

Myrvikens skola F-6 är kommunal, så ansökan görs i Bergs skolval.

Intresseanmälan

Hör av er till Myrvikens skola F-6

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Grundskola, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om Myrvikens skola F-6 ännu.Skriv det första

Alla grundskolor i Berg

Om uppgifterna

Skolenhetskod 43171486. Hämtat från Skolverkets skolenhetsregister 24 oktober 2026.

Offentlig uppgift · Skolverkets skolenhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer