Marieby Förskola
5,0 barn per årsarbetare, kommunen 4,5
Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 41 enheter. 2025. Källa: Kolada.
Marieby Förskola är en kommunal förskola i Östersund, Jämtlands län.
Förskolan har 62,5 % legitimerade förskollärare. Det är det högsta talet bland 41 förskolor i Östersund med uppgiften.
År 2019 var andelen legitimerade förskollärare 44,2 %; år 2025 var det 62,5 %.
Närmaste andra förskola är Kronans Förskola, 3,4 km bort fågelvägen.
Källor: Kolada 2025 · Kolada 2019–2025
Snabbfakta om Marieby Förskola
- Skolform
- Förskola
- Huvudman
- Östersunds Kommun
- Ort
- Östersund
- Kommunal eller fristående
- Kommun
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.
Officiell statistik
Siffror om förskolan
Jämfört med andra förskolor i Östersund
- Förskolan har 62,5 % legitimerade förskollärare. Det är det högsta talet bland 41 förskolor i Östersund med uppgiften. (Kolada 2025)
- Här går det 8 barn per legitimerad förskollärare. Talet delas med en annan förskola i Östersund; av kommunens 40 förskolor med uppgiften har en färre. (Kolada 2025)
- Antalet barn per barngrupp är 13,3 på förskolan. Bland Östersunds 41 förskolor med uppgiften är det två som har färre. (Kolada 2025)
- Förskolan har 5 barn per årsarbetare. En annan förskola i Östersund har samma tal, och av de 41 förskolorna med uppgiften har nio fler. (Kolada 2025)
Utveckling över tid
- År 2019 var andelen legitimerade förskollärare 44,2 %; år 2025 var det 62,5 %. (Kolada 2019–2025)
- Antalet barn per legitimerad förskollärare har sjunkit från 11,6 år 2019 till 8 år 2025. (Kolada 2019–2025)
- Antalet barn per barngrupp har sjunkit från 14,5 år 2019 till 13,3 år 2025. (Kolada 2019–2025)
- År 2019 var antalet barn per årsarbetare 5,1; år 2025 var det 5. (Kolada 2019–2025)
Förskola
- Barn per årsarbetare
- 5
Östersunds snitt 4,5 (41 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)
Tidigare: 2024: 4,9 · 2023: 4,5
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Förskollärare med legitimation
- 62,5 %
Östersunds snitt 38,3 % (41 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)
Tidigare: 2024: 51,8 % · 2023: 49 %
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per barngrupp
- 13,3
Östersunds snitt 16,9 (41 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)
Tidigare: 2024: 13,7 · 2023: 14,7
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per legitimerad förskollärare
- 8
Östersunds snitt 13,2 (40 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)
Tidigare: 2024: 9,5 · 2023: 9,2
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna
Alla mått för förskolan
Förskola
Offentlig uppgift · Kolada 2025- Barn per årsarbetare
- 5
Kolada 2025
2024: 4,92023: 4,52022: 5,32021: 6,4
- Barn per barngrupp
- 13,3
Kolada 2025
2024: 13,72023: 14,72022: 16,72021: 12,5
- Förskollärare med legitimation
- 62,5 %
Kolada 2025
2024: 51,8 %2023: 49 %2022: 50,5 %2021: 48,7 %
- Barn per legitimerad förskollärare
- 8
Kolada 2025
2024: 9,52023: 9,22022: 10,42021: 13,2
Grunddata från Kolada (RKA)
Officiella uppgifter
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.
Huvudman — den som driver verksamheten
- Namn
- Östersunds KommunVerifierad
- Typ
- KommunVerifierad
Adress
- Besöksadress
- Fugelsta 134, 83182 Östersund
- Kommun
- Östersund
- Län
- Jämtlands län
Utbildning
- Verksamhet
- FörskolaVerifierad
Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket
Förskolan är kommunal, så ansökan görs i Östersund skolval.
Läs guiden: skolvalet steg för stegVanliga frågor
Frågor och svar om Marieby Förskola
Vem driver Marieby Förskola?+
Östersunds Kommun (kommun).
Var ligger Marieby Förskola?+
Fugelsta 134, 83182, Östersund.
Hur söker man plats på Marieby Förskola?+
Marieby Förskola är kommunal, så plats söks hos Östersund.
Intresseanmälan
Hör av er till Marieby Förskola
Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.
Jämför
Andra alternativ i närheten
De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.
Andra alternativ i närheten
Omdömen
Vad familjer och elever säger
Inga omdömen om Marieby Förskola ännu.Skriv det första
Om uppgifterna
Skolenhetskod FSK-V11E675462. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.
Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan
