Lindbergs Förskola
6,0 barn per årsarbetare, kommunen 5,7
Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 48 enheter. 2025. Källa: Kolada.
Lindbergs Förskola är en kommunal förskola i Varberg, Hallands län.
Förskolan har 21,5 barn per barngrupp. Två andra förskolor i Varberg har samma tal, och av de 49 förskolorna med uppgiften har tre fler.
Antalet barn per legitimerad förskollärare har stigit från 6,6 år 2019 till 8,6 år 2025.
Pilgläntans Förskola ligger 2,4 km härifrån fågelvägen — ingen annan förskola ligger närmare.
Källor: Kolada 2025 · Kolada 2019–2025
Snabbfakta om Lindbergs Förskola
- Skolform
- Förskola
- Huvudman
- Varbergs Kommun
- Ort
- Varberg
- Kommunal eller fristående
- Kommun
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.
Officiell statistik
Siffror om förskolan
Jämfört med andra förskolor i Varberg
- Förskolan har 21,5 barn per barngrupp. Två andra förskolor i Varberg har samma tal, och av de 49 förskolorna med uppgiften har tre fler. (Kolada 2025)
- Andelen legitimerade förskollärare är 69,4 % på förskolan. I Varberg finns 48 förskolor med uppgiften. 13 av dem har en högre andel och 34 har en lägre andel. (Kolada 2025)
- Antalet barn per legitimerad förskollärare är 8,6 på förskolan. En annan förskola i Varberg har samma tal, och av de 48 förskolorna med uppgiften har 15 färre. (Kolada 2025)
- Antalet barn per årsarbetare är 6 på förskolan. En annan förskola i Varberg har samma tal, och av de 48 förskolorna med uppgiften har 18 fler. (Kolada 2025)
Utveckling över tid
- Antalet barn per legitimerad förskollärare har stigit från 6,6 år 2019 till 8,6 år 2025. (Kolada 2019–2025)
- Antalet barn per barngrupp har stigit från 18 år 2019 till 21,5 år 2025. (Kolada 2019–2025)
- Sedan år 2019 har andelen legitimerade förskollärare gått ned från 84 % till 69,4 % (år 2025). (Kolada 2019–2025)
- Sedan år 2019 har antalet barn per årsarbetare gått upp från 5,5 till 6 (år 2025). (Kolada 2019–2025)
Förskola
- Barn per årsarbetare
- 6
Varbergs snitt 5,7 (48 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)
Tidigare: 2024: 5,9 · 2023: 5,8
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Förskollärare med legitimation
- 69,4 %
Varbergs snitt 59,1 % (48 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)
Tidigare: 2024: 68,4 % · 2023: 77,3 %
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per barngrupp
- 21,5
Varbergs snitt 16,4 (49 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)
Tidigare: 2024: 17,8 · 2023: 18,8
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per legitimerad förskollärare
- 8,6
Varbergs snitt 10,6 (48 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)
Tidigare: 2024: 8,6 · 2023: 7,5
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna
Alla mått för förskolan
Förskola
Offentlig uppgift · Kolada 2025- Barn per årsarbetare
- 6
Kolada 2025
2024: 5,92023: 5,82022: 5,32021: 4,9
- Barn per barngrupp
- 21,5
Kolada 2025
2024: 17,82023: 18,82022: 18,62021: 18,4
- Förskollärare med legitimation
- 69,4 %
Kolada 2025
2024: 68,4 %2023: 77,3 %2022: 59,8 %2021: 68,8 %
- Barn per legitimerad förskollärare
- 8,6
Kolada 2025
2024: 8,62023: 7,52022: 8,82021: 7,2
Grunddata från Kolada (RKA)
Officiella uppgifter
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.
Huvudman — den som driver verksamheten
- Namn
- Varbergs KommunVerifierad
- Typ
- KommunVerifierad
Adress
- Besöksadress
- Lindbergs Förskola, 43292 Varberg
- Kommun
- Varberg
- Län
- Hallands län
Utbildning
- Verksamhet
- FörskolaVerifierad
Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket
Förskolan är kommunal, så ansökan görs i Varberg skolval.
Läs guiden: skolvalet steg för stegVanliga frågor
Frågor och svar om Lindbergs Förskola
Vem driver Lindbergs Förskola?+
Varbergs Kommun (kommun).
Var ligger Lindbergs Förskola?+
Lindbergs Förskola, 43292, Varberg.
Hur söker man plats på Lindbergs Förskola?+
Lindbergs Förskola är kommunal, så plats söks hos Varberg.
Intresseanmälan
Hör av er till Lindbergs Förskola
Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.
Jämför
Andra alternativ i närheten
De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.
Andra alternativ i närheten
Omdömen
Vad familjer och elever säger
Inga omdömen om Lindbergs Förskola ännu.Skriv det första
Om uppgifterna
Skolenhetskod FSK-V11E344779. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.
Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan
