Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Kolada (RKA)

Lillskutt Förskola

Skuttungeby 265, UppsalaFörskolaEnskild
Barn per årsarbetare

5,1 barn per årsarbetare, kommunen 5,6

Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 147 enheter. 2025. Källa: Kolada.

Lillskutt Förskola är en fristående förskola i Uppsala, Uppsala län.

Här går det 22 barn per barngrupp. Talet delas med tre andra förskolor i Uppsala; av kommunens 152 förskolor med uppgiften har tolv fler.

Huvudman är Lillskutt Ek. för..

År 2021 och år 2025 var antalet barn per årsarbetare detsamma: 5,1.

Fågelvägen 3,7 km bort finns närmaste andra förskola: Ramsjö Förskola.

Källor: Kolada 2025 · Kolada 2021–2025

Snabbfakta om Lillskutt Förskola

Skolform
Förskola
Huvudman
Lillskutt Ek. för.
Ort
BJÖRKLINGE, Uppsala kommun
Kommunal eller fristående
Enskild

Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.

Så söker du i Uppsala

  • Söka förskoleplats

    E-tjänst: E-tjänst för förskola, familjedaghem, fritidshem och fritidsklubb

    Uppsala kommuns sida

    Läst på kommunens sida 16 oktober 2026.

Officiell statistik

Siffror om förskolan

Jämfört med andra förskolor i Uppsala

  • Här går det 22 barn per barngrupp. Talet delas med tre andra förskolor i Uppsala; av kommunens 152 förskolor med uppgiften har tolv fler. (Kolada 2025)
  • Antalet barn per legitimerad förskollärare är 12,6 på förskolan. Samma tal har två andra förskolor bland Uppsalas 147 förskolor med uppgiften. 37 har färre. (Kolada 2025)
  • Antalet barn per årsarbetare är 5,1 på förskolan. Samma tal har sju andra förskolor bland Uppsalas 147 förskolor med uppgiften. 43 har färre. (Kolada 2025)
  • Förskolan har 40,7 % legitimerade förskollärare. 45 av Uppsalas 147 förskolor med uppgiften har en högre andel, 101 har en lägre andel. (Kolada 2025)

Utveckling över tid

  • År 2021 och år 2025 var antalet barn per årsarbetare detsamma: 5,1. (Kolada 2021–2025)
  • Mellan år 2021 och år 2025 har andelen legitimerade förskollärare legat kvar på 40,7 %. (Kolada 2021–2025)
  • År 2021 och år 2025 var antalet barn per barngrupp detsamma: 22. (Kolada 2021–2025)
  • År 2021 och år 2025 var antalet barn per legitimerad förskollärare detsamma: 12,6. (Kolada 2021–2025)

Förskola

Barn per årsarbetare
5,1

Uppsalas snitt 5,6 (147 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)

Tidigare: 2024: 4,9 · 2023: 5,1

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Förskollärare med legitimation
40,7 %

Uppsalas snitt 37,3 % (147 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)

Tidigare: 2024: 40,7 % · 2023: 40,7 %

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Barn per barngrupp
22

Uppsalas snitt 15,6 (152 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)

Tidigare: 2024: 21 · 2023: 22

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Barn per legitimerad förskollärare
12,6

Uppsalas snitt 16,2 (147 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)

Tidigare: 2024: 12 · 2023: 12,6

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för förskolan

Förskola

Offentlig uppgift · Kolada 2025
Barn per årsarbetare
5,1

Kolada 2025

2024: 4,92023: 5,12022: 5,12021: 5,1

Barn per barngrupp
22

Kolada 2025

2024: 212023: 222022: 222021: 22

Förskollärare med legitimation
40,7 %

Kolada 2025

2024: 40,7 %2023: 40,7 %2022: 40,7 %2021: 40,7 %

Barn per legitimerad förskollärare
12,6

Kolada 2025

2024: 122023: 12,62022: 12,62021: 12,6

Så läser du siffrorna

Grunddata från Kolada (RKA)

Officiella uppgifter

Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Lillskutt Ek. för.Verifierad
Typ
EnskildVerifierad

Adress

Besöksadress
Skuttungeby 265, 74371 Björklinge
Kommun
Uppsala
Län
Uppsala län

Utbildning

Verksamhet
FörskolaVerifierad

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Förskolan har fristående huvudman och en egen kö — ansökan görs direkt till förskolan.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Vanliga frågor

Frågor och svar om Lillskutt Förskola

Vem driver Lillskutt Förskola?+

Lillskutt Ek. för. (enskild).

Var ligger Lillskutt Förskola?+

SKUTTUNGEBY 265, 74371, BJÖRKLINGE, Uppsala.

Hur söker man plats på Lillskutt Förskola?+

Lillskutt Förskola har en fristående huvudman. Ansökan och kö sköts av Lillskutt Ek. för..

Intresseanmälan

Hör av er till Lillskutt Förskola

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om Lillskutt Förskola ännu.Skriv det första

Alla förskolor i Uppsala

Om uppgifterna

Skolenhetskod FSK-V11E777319. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.

Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer