Långsjö Förskola
4,8 barn per årsarbetare, kommunen 4,9
Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 565 enheter. 2025. Källa: Kolada.
Långsjö Förskola är en kommunal förskola i Stockholm, Stockholms län.
Här går det 17,5 barn per barngrupp. 25 andra förskolor i Stockholm har samma tal, och av de 569 förskolorna med uppgiften har 113 fler.
År 2021 var antalet barn per årsarbetare 4,3; år 2025 var det 4,8.
Fågelvägen 150 meter bort finns närmaste andra förskola: Förskolan Vågavilja.
Källor: Kolada 2025 · Kolada 2021–2025
Snabbfakta om Långsjö Förskola
- Skolform
- Förskola
- Huvudman
- Stockholms Kommun
- Ort
- Älvsjö, Stockholm kommun
- Kommunal eller fristående
- Kommun
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.
Så söker du i Stockholm
Söka förskoleplats
E-tjänst: Edlevo
Stockholm kommuns sidaLäst på kommunens sida 16 oktober 2026.
Officiell statistik
Siffror om förskolan
Jämfört med andra förskolor i Stockholm
- Här går det 17,5 barn per barngrupp. 25 andra förskolor i Stockholm har samma tal, och av de 569 förskolorna med uppgiften har 113 fler. (Kolada 2025)
- Här är 27,4 % av personalen legitimerade förskollärare. Bland Stockholms 565 förskolor med uppgiften är det 135 som har en lägre andel. (Kolada 2025)
- Antalet barn per legitimerad förskollärare är 17,5 på förskolan. Samma tal har nio andra förskolor bland Stockholms 556 förskolor med uppgiften. 140 har fler. (Kolada 2025)
- Antalet barn per årsarbetare är 4,8 på förskolan. Samma tal har 22 andra förskolor bland Stockholms 565 förskolor med uppgiften. 251 har färre. (Kolada 2025)
Utveckling över tid
- År 2021 var antalet barn per årsarbetare 4,3; år 2025 var det 4,8. (Kolada 2021–2025)
- Andelen legitimerade förskollärare har stigit från 24,8 % år 2021 till 27,4 % år 2025. (Kolada 2021–2025)
- Sedan år 2021 har antalet barn per legitimerad förskollärare gått upp från 17,4 till 17,5 (år 2025). (Kolada 2021–2025)
- Mellan år 2021 och år 2025 har antalet barn per barngrupp legat kvar på 17,5. (Kolada 2021–2025)
Förskola
- Barn per årsarbetare
- 4,8
Stockholms snitt 4,9 (565 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)
Tidigare: 2024: 4,5 · 2023: 5,4
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Förskollärare med legitimation
- 27,4 %
Stockholms snitt 33,5 % (565 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)
Tidigare: 2024: 27,4 % · 2023: 28,3 %
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per barngrupp
- 17,5
Stockholms snitt 15,3 (569 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)
Tidigare: 2024: 16,5 · 2023: 18,5
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per legitimerad förskollärare
- 17,5
Stockholms snitt 15,5 (556 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)
Tidigare: 2024: 16,5 · 2023: 19
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna
Alla mått för förskolan
Förskola
Offentlig uppgift · Kolada 2025- Barn per årsarbetare
- 4,8
Kolada 2025
2024: 4,52023: 5,42022: 4,32021: 4,3
- Barn per barngrupp
- 17,5
Kolada 2025
2024: 16,52023: 18,52022: 14,52021: 17,5
- Förskollärare med legitimation
- 27,4 %
Kolada 2025
2024: 27,4 %2023: 28,3 %2022: 29,9 %2021: 24,8 %
- Barn per legitimerad förskollärare
- 17,5
Kolada 2025
2024: 16,52023: 192022: 14,52021: 17,4
Grunddata från Kolada (RKA)
Officiella uppgifter
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.
Huvudman — den som driver verksamheten
- Namn
- Stockholms KommunVerifierad
- Typ
- KommunVerifierad
Adress
- Besöksadress
- Gårdstigen 19, 12552 Älvsjö
- Kommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Telefon
- 08-50 82 19 74Uppgift från Stockholms stad, Hitta service
- E-post
- catherine.floden@edu.stockholm.seUppgift från Stockholms stad, Hitta service
Utbildning
- Verksamhet
- FörskolaVerifierad
Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket
Förskolan är kommunal, så ansökan görs i Stockholm skolval.
Läs guiden: skolvalet steg för stegVanliga frågor
Frågor och svar om Långsjö Förskola
Vem driver Långsjö Förskola?+
Stockholms Kommun (kommun).
Var ligger Långsjö Förskola?+
Gårdstigen 19, 12552, Älvsjö, Stockholm.
Hur når jag Långsjö Förskola?+
Via telefon 08-50 82 19 74 och e-post catherine.floden@edu.stockholm.se.
Hur söker man plats på Långsjö Förskola?+
Långsjö Förskola är kommunal, så plats söks hos Stockholm.
Intresseanmälan
Hör av er till Långsjö Förskola
Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.
Jämför
Andra alternativ i närheten
De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.
Andra alternativ i närheten
Omdömen
Vad familjer och elever säger
Inga omdömen om Långsjö Förskola ännu.Skriv det första
Om uppgifterna
Skolenhetskod FSK-V11E417787. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.
Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan
