Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Skolverket

Kalvsvik skola

Kalvsvik, VäxjöGrundskola · Förskoleklass · FritidshemKommun

Kalvsvik skola är en kommunal grundskola i Växjö, Kronobergs län.

Här går det 8 elever per lärare. En annan grundskola i Växjö har samma tal, och av de 45 grundskolorna med uppgiften har en färre.

Läsåret 2025/26 gick 30 elever på skolan, i årskurs 1–3.

Antalet elever per lärare har sjunkit från 12,8 läsåret 2021/22 till 8 läsåret 2025/26.

Närmaste andra grundskola är Kyrkskolan, 5,5 km bort fågelvägen.

Källor: Skolverket 2025/26 · Skolverket 2021/22–2025/26

Snabbfakta om Kalvsvik skola

Skolform
Grundskola · Förskoleklass · Fritidshem
Årskurser
1–3
Huvudman
Växjö Kommun
Ort
Kalvsvik, Växjö kommun
Kommunal eller fristående
Kommun

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Officiell statistik

Siffror om skolan

Jämfört med andra grundskolor i Växjö

  • Här går det 8 elever per lärare. En annan grundskola i Växjö har samma tal, och av de 45 grundskolorna med uppgiften har en färre. (Skolverket 2025/26)
  • Skolan har 90,5 % legitimerade lärare. Bara fem av de 39 grundskolorna i Växjö med uppgiften har en högre andel. (Skolverket 2024/25)
  • Andelen legitimerade lärare är 100 % i skolans förskoleklass. Samma tal har tolv andra förskoleklasser bland Växjös 30 förskoleklasser med uppgiften. Ingen har en högre andel. (Skolverket 2023/24)
  • Antalet elever per lärare är 10 i skolans förskoleklass. Bara fyra av de 32 förskoleklasserna i Växjö med uppgiften har färre. (Skolverket 2023/24)

Utveckling över tid

  • Antalet elever per lärare har sjunkit från 12,8 läsåret 2021/22 till 8 läsåret 2025/26. (Skolverket 2021/22–2025/26)
  • Sedan läsåret 2021/22 har andelen legitimerade lärare gått upp från 73,3 % till 90,5 % (läsåret 2024/25). (Skolverket 2021/22–2024/25)

Förskoleklass

Elever per lärare
10

Växjös snitt 17,7 (32 skolor) · Riket 19,4 (3100 skolor)

Tidigare: 2022/23: 14,7 · 2021/22: 10,3

Skolans tal: Skolverket, 2023/24

Legitimerade lärare
100 %

Växjös snitt 84,6 % (30 skolor) · Riket 85 % (3047 skolor)

Tidigare: 2022/23: 100 % · 2021/22: 100 %

Skolans tal: Skolverket, 2023/24

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Skolverket. Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Grundskola

Elever per lärare
8

Växjös snitt 11,5 (45 skolor) · Riket 12 (4321 skolor)

Tidigare: 2024/25: 7,4 · 2023/24: 13,7

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Legitimerade lärare
90,5 %

Växjös snitt 74,5 % (39 skolor) · Riket 71,6 % (4063 skolor)

Tidigare: 2023/24: 68,5 % · 2022/23: 89,5 %

Skolans tal: Skolverket, 2024/25

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Skolverket. Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för skolan

Förskoleklass

Offentlig uppgift · Skolverket 2025/26
Antal elever
cirka 10

Skolverket 2025/26

Elever per lärare
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2025/26

2024/25: Redovisas inte — för få elever2023/24: 102022/23: 14,72021/22: 10,3

Legitimerade lärare
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2025/26

2024/25: Redovisas inte — för få elever2023/24: 100 %2022/23: 100 %2021/22: 100 %

Speciallärartjänster
Uppgift saknas hos Skolverket

Skolverket 2025/26

2024/25: Uppgift saknas hos Skolverket2023/24: Uppgift saknas hos Skolverket2022/23: Uppgift saknas hos Skolverket2021/22: Uppgift saknas hos Skolverket

Så läser du siffrorna

Grundskola

Offentlig uppgift · Skolverket 2025/26
Antal elever
cirka 20

Skolverket 2025/26

Elever per lärare
8

Skolverket 2025/26

2024/25: 7,42023/24: 13,72022/23: 11,92021/22: 12,8

Legitimerade lärare
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2025/26

2024/25: 90,5 %2023/24: 68,5 %2022/23: 89,5 %2021/22: 73,3 %

Speciallärare/specialpedagoger
6 heltidstjänster per 100 elever

Skolverket 2025/26

2024/25: 5,5 heltidstjänster per 100 elever2023/24: Uppgift saknas hos Skolverket2022/23: Uppgift saknas hos Skolverket2021/22: Uppgift saknas hos Skolverket

Speciallärartjänster
Uppgift saknas hos Skolverket

Skolverket 2025/26

2024/25: Uppgift saknas hos Skolverket2023/24: Uppgift saknas hos Skolverket2022/23: Uppgift saknas hos Skolverket2021/22: Uppgift saknas hos Skolverket

Så läser du siffrorna

Grunddata från Skolverket

Officiella uppgifter

Källa: Skolverkets skolenhetsregister, hämtad 24 oktober 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Växjö KommunVerifierad
Organisationsnummer
212000-0662Verifierad
Typ
KommunVerifierad

Adress

Besöksadress
Kalvsvik, 35239 Kalvsvik
Postadress
Box 1222, 35112 Växjö
Kommun
Växjö
Län
Kronobergs län
Telefon
047-079 68 62
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
E-post
utbildningsnamnden@vaxjo.se
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Webbplats
http://www.vaxjo.se/kalvsvikskola
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Rektor
Malin HewerVerifierad
Senast uppdaterad Källa Skolverkets skolenhetsregisterMetod

Utbildning

Verksamhet
Grundskola, Förskoleklass, FritidshemVerifierad
Årskurser
1–3Verifierad

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Skolan är kommunal, så ansökan görs i Växjö skolval.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Erbjudanden

Det här erbjuder skolan

Sammanställt från Skolverkets skolenhetsregister.

Verksamheter

Skolformer som enheten är registrerad för hos Skolverket.

  • Grundskola
  • Förskoleklass
  • Fritidshem

Årskurser

Årskurser som skolan tar emot.

  • Åk 1
  • Åk 2
  • Åk 3

Särskilda uppgifter

Övrigt som registrerats för enheten.

  • Rektor: Malin Hewer

Vanliga frågor

Frågor och svar om Kalvsvik skola

Vem driver Kalvsvik skola?+

Växjö Kommun (kommun), organisationsnummer 212000-0662.

Var ligger Kalvsvik skola?+

Kalvsvik, 35239, Kalvsvik, Växjö.

Vilka årskurser finns på Kalvsvik skola?+

Årskurs 1–3, enligt Skolverkets skolenhetsregister.

Hur når jag Kalvsvik skola?+

Via telefon 047-079 68 62, e-post utbildningsnamnden@vaxjo.se och webbplatsen http://www.vaxjo.se/kalvsvikskola. Rektor är Malin Hewer.

Hur söker man till Kalvsvik skola?+

Kalvsvik skola är kommunal, så ansökan görs i Växjös skolval.

Intresseanmälan

Hör av er till Kalvsvik skola

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Grundskola, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om Kalvsvik skola ännu.Skriv det första

Alla grundskolor i Växjö

Om uppgifterna

Skolenhetskod 84568793. Hämtat från Skolverkets skolenhetsregister 24 oktober 2026.

Offentlig uppgift · Skolverkets skolenhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer