Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Skolverket

Internationella Engelska Skolan Älvsjö

Armborstvägen 1, StockholmGrundskola · Öppen fritidsverksamhetEnskild
Meritvärde i årskurs 9

252,6 i meritvärde, kommunen 248,4

Högre meritvärde betyder högre betyg i årskurs 9. Kommunens snitt av 135 enheter. 2025/26. Källa: Skolverket.

Internationella Engelska Skolan Älvsjö är en fristående grundskola i Stockholm, Stockholms län.

Huvudman är Internationella Engelska Skolan i Sverige AB.

Läsåret 2025/26 gick 720 elever på skolan, i årskurs 4–9.

Stockholms grundskolor har i snitt 76,9 % — legitimerade lärare. Siffran är kommunens; för den här skolan redovisas inget eget tal.

Magelungens Grundskola Långbropark ligger 250 meter härifrån fågelvägen — ingen annan grundskola ligger närmare.

Källor: Skolverket 2025/26 · Kommunens snitt av 213 grundskolor, Skolverket 2025/26

Lediga jobb på Internationella Engelska Skolan Älvsjö

Källa: Platsbanken, Arbetsförmedlingen. Ansökan görs i originalannonsen.

Snabbfakta om Internationella Engelska Skolan Älvsjö

Skolform
Grundskola · Öppen fritidsverksamhet
Årskurser
4–9
Huvudman
Internationella Engelska Skolan i Sverige AB
Ort
Älvsjö, Stockholm kommun
Kommunal eller fristående
Enskild

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Så söker du i Stockholm

  • Skolval till grundskolan

    ”Du kan söka skola till höstterminen för ditt barn mellan 15 januari och 12 februari 2027.”

    E-tjänst: Söka skola

    Stockholm kommuns sida

    Läst på kommunens sida 16 oktober 2026.

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Grundskola, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Officiell statistik

Siffror om skolan

Jämfört med andra grundskolor i Stockholm

  • Skolan har 15 elever per lärare. Tre andra grundskolor i Stockholm har samma tal, och av de 238 grundskolorna med uppgiften har 54 fler. (Skolverket 2025/26)
  • Här blev 87,4 % av eleverna i årskurs 9 behöriga till yrkesprogram. 87 av Stockholms 130 grundskolor med uppgiften har en högre andel, 42 har en lägre andel. (Skolverket 2025/26)
  • Här har eleverna i årskurs 9 i snitt 252,6 i meritvärde. Talet delas med en annan grundskola i Stockholm; av kommunens 135 grundskolor med uppgiften har 64 ett lägre meritvärde. (Skolverket 2025/26)

Utveckling över tid

  • Antalet elever per lärare har stigit från 13,9 läsåret 2021/22 till 15 läsåret 2025/26. (Skolverket 2021/22–2025/26)
  • Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 har sjunkit från 265,8 läsåret 2022/23 till 252,6 läsåret 2025/26. (Skolverket 2022/23–2025/26)
  • Sedan läsåret 2022/23 har andelen elever i årskurs 9 som är behöriga till yrkesprogram gått ned från 91,1 % till 87,4 % (läsåret 2025/26). (Skolverket 2022/23–2025/26)

Grundskola

Elever per lärare
15

Stockholms snitt 12,8 (238 skolor) · Riket 12 (4321 skolor)

Tidigare: 2024/25: 16,7 · 2023/24: 16,6

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Genomsnittligt meritvärde, åk 9
252,6

Stockholms snitt 248,4 (135 skolor) · Riket 227,9 (1540 skolor)

Tidigare: 2024/25: 266,9 · 2023/24: 268,8

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Behöriga till yrkesprogram, åk 9
87,4 %

Stockholms snitt 90 % (130 skolor) · Riket 85,3 % (1504 skolor)

Tidigare: 2024/25: 91,1 % · 2023/24: 95,1 %

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Skolverket. Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för skolan

Grundskola

Offentlig uppgift · Skolverket 2025/26
Antal elever
cirka 720

Skolverket 2025/26

Elever per lärare
15

Skolverket 2025/26

2024/25: 16,72023/24: 16,62022/23: 14,82021/22: 13,9

Legitimerade lärare
Redovisas inte — lärare utan legitimation ingår inte i måttet

Skolverket 2025/26

2024/25: Redovisas inte — lärare utan legitimation ingår inte i måttet2023/24: Redovisas inte — lärare utan legitimation ingår inte i måttet2022/23: Redovisas inte — lärare utan legitimation ingår inte i måttet2021/22: Redovisas inte — lärare utan legitimation ingår inte i måttet

Speciallärare/specialpedagoger
Redovisas inte — lärare utan legitimation ingår inte i måttet

Skolverket 2025/26

2024/25: Redovisas inte — lärare utan legitimation ingår inte i måttet2023/24: Redovisas inte — lärare utan legitimation ingår inte i måttet2022/23: Redovisas inte — lärare utan legitimation ingår inte i måttet2021/22: Redovisas inte — lärare utan legitimation ingår inte i måttet

Speciallärartjänster
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2025/26

2024/25: Redovisas inte — för få elever2023/24: Redovisas inte — lärare utan legitimation ingår inte i måttet2022/23: Redovisas inte — lärare utan legitimation ingår inte i måttet2021/22: Redovisas inte — lärare utan legitimation ingår inte i måttet

Godkänt i alla ämnen, åk 6
47,2 %

Skolverket 2024/25

Godkänt i alla ämnen, åk 9
75,6 %

Skolverket 2025/26

2024/25: 85,4 %2023/24: 88,6 %2022/23: 83,9 %2021/22: 86,7 %

Genomsnittligt meritvärde, åk 9
252,6

Skolverket 2025/26

2024/25: 266,92023/24: 268,82022/23: 265,82021/22: 272,9

Behöriga till yrkesprogram, åk 9
87,4 %

Skolverket 2025/26

2024/25: 91,1 %2023/24: 95,1 %2022/23: 91,1 %2021/22: 94,2 %

Behöriga till estetiskt program, åk 9
85,8 %

Skolverket 2025/26

2024/25: 91,1 %2023/24: 95,1 %2022/23: 91,1 %2021/22: 94,2 %

Behöriga till natur-/teknikprogram, åk 9
85,8 %

Skolverket 2025/26

2024/25: 91,1 %2023/24: 95,1 %2022/23: 91,1 %2021/22: 94,2 %

Behöriga till ek./hum./samhällsprogram, åk 9
84,3 %

Skolverket 2025/26

2024/25: 89,4 %2023/24: 92,7 %2022/23: 87,1 %2021/22: 92,5 %

Nationella prov svenska, åk 6
12,7

Skolverket 2024/25

2023/24: 13,72022/23: 12,52021/22: 14,4

Nationella prov sv. som andraspråk, åk 6
10,6

Skolverket 2024/25

2023/24: 10,62022/23: 102021/22: 11,1

Nationella prov engelska, åk 6
16,5

Skolverket 2024/25

2023/24: 192022/23: 18,92021/22: 19,3

Nationella prov matematik, åk 6
10,5

Skolverket 2024/25

2023/24: 10,12022/23: 12,62021/22: 13,1

Nationella prov svenska, åk 9
14,7

Skolverket 2024/25

2023/24: 15,12022/23: 14,72021/22: 13,9

Nationella prov sv. som andraspråk, åk 9
12,9

Skolverket 2024/25

2023/24: 11,42022/23: 12,42021/22: 11

Nationella prov engelska, åk 9
17,3

Skolverket 2024/25

2023/24: 17,82022/23: 18,12021/22: 18,8

Nationella prov matematik, åk 9
13,9

Skolverket 2024/25

2023/24: 14,42022/23: 15,32021/22: 15,4

Så läser du siffrorna

Grunddata från Skolverket

Officiella uppgifter

Källa: Skolverkets skolenhetsregister, hämtad 24 oktober 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Internationella Engelska Skolan i Sverige ABVerifierad
Organisationsnummer
556462-4368Verifierad
Typ
EnskildVerifierad

Adress

Besöksadress
Armborstvägen 1, 12544 Älvsjö
Postadress
Armborstvägen 1, 12544 Älvsjö
Kommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Telefon
073-152 48 82
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
E-post
info.alvsjo@engelska.se
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Webbplats
http://www.engelska.se
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Rektor
Samuel Edward WestVerifierad
Senast uppdaterad Källa Skolverkets skolenhetsregisterMetod

Utbildning

Verksamhet
Grundskola, Öppen fritidsverksamhetVerifierad
Årskurser
4–9Verifierad
Inriktning
Allmän

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Skolan har fristående huvudman och en egen kö — ansökan görs direkt till skolan.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Erbjudanden

Det här erbjuder skolan

Sammanställt från Skolverkets skolenhetsregister.

Verksamheter

Skolformer som enheten är registrerad för hos Skolverket.

  • Grundskola
  • Öppen fritidsverksamhet

Årskurser

Årskurser som skolan tar emot.

  • Åk 4
  • Åk 5
  • Åk 6
  • Åk 7
  • Åk 8
  • Åk 9

Särskilda uppgifter

Övrigt som registrerats för enheten.

  • Inriktning: Allmän
  • Rektor: Samuel Edward West

Vanliga frågor

Frågor och svar om Internationella Engelska Skolan Älvsjö

Vem driver Internationella Engelska Skolan Älvsjö?+

Internationella Engelska Skolan i Sverige AB (enskild), organisationsnummer 556462-4368.

Var ligger Internationella Engelska Skolan Älvsjö?+

Armborstvägen 1, 12544, Älvsjö, Stockholm.

Vilka årskurser finns på Internationella Engelska Skolan Älvsjö?+

Årskurs 4–9, enligt Skolverkets skolenhetsregister.

Hur når jag Internationella Engelska Skolan Älvsjö?+

Via telefon 073-152 48 82, e-post info.alvsjo@engelska.se och webbplatsen http://www.engelska.se. Rektor är Samuel Edward West.

Hur söker man till Internationella Engelska Skolan Älvsjö?+

Internationella Engelska Skolan Älvsjö har en fristående huvudman. Ansökan och kö sköts av Internationella Engelska Skolan i Sverige AB.

Intresseanmälan

Hör av er till Internationella Engelska Skolan Älvsjö

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om Internationella Engelska Skolan Älvsjö ännu.Skriv det första

Alla grundskolor i Stockholm

Om uppgifterna

Skolenhetskod 83584296. Hämtat från Skolverkets skolenhetsregister 24 oktober 2026.

Offentlig uppgift · Skolverkets skolenhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer