Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Kolada (RKA)

I Ur Och Skur Väderleken

Stationsvägen 13, SvedalaFörskolaEnskild
Barn per årsarbetare

3,9 barn per årsarbetare, kommunen 5,9

Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 14 enheter. 2025. Källa: Kolada.

I Ur Och Skur Väderleken är en fristående förskola i Svedala, Skåne län.

Förskolan har 6,9 barn per legitimerad förskollärare. Det är det lägsta talet bland 14 förskolor i Svedala med uppgiften.

Huvudman är Friluftsfrämjandet I Ur och Skur Utveckling AB.

Sedan år 2021 har andelen legitimerade förskollärare gått upp från 28,6 % till 56,1 % (år 2025).

Närmaste andra förskola är Mumindalens Förskola, 1,1 km bort fågelvägen.

Källor: Kolada 2025 · Kolada 2021–2025

Snabbfakta om I Ur Och Skur Väderleken

Skolform
Förskola
Huvudman
Friluftsfrämjandet I Ur och Skur Utveckling AB
Ort
Klågerup, Svedala kommun
Kommunal eller fristående
Enskild

Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.

Officiell statistik

Siffror om förskolan

Jämfört med andra förskolor i Svedala

  • Förskolan har 6,9 barn per legitimerad förskollärare. Det är det lägsta talet bland 14 förskolor i Svedala med uppgiften. (Kolada 2025)
  • Förskolan har 3,9 barn per årsarbetare. Ingen av de 14 förskolorna i Svedala med uppgiften har färre. (Kolada 2025)
  • Förskolan har 56,1 % legitimerade förskollärare. Bara tre av de 14 förskolorna i Svedala med uppgiften har en lägre andel. (Kolada 2025)
  • Förskolan har 9,3 barn per barngrupp. Bland de 13 förskolorna i Svedala med uppgiften är det fyra som har fler och åtta som har färre. (Kolada 2024)

Utveckling över tid

  • Sedan år 2021 har andelen legitimerade förskollärare gått upp från 28,6 % till 56,1 % (år 2025). (Kolada 2021–2025)
  • År 2021 var antalet barn per barngrupp 27; år 2024 var det 9,3. (Kolada 2021–2024)
  • Sedan år 2021 har antalet barn per legitimerad förskollärare gått ned från 17,8 till 6,9 (år 2025). (Kolada 2021–2025)
  • Antalet barn per årsarbetare har sjunkit från 5,1 år 2021 till 3,9 år 2025. (Kolada 2021–2025)

Förskola

Barn per årsarbetare
3,9

Svedalas snitt 5,9 (14 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)

Tidigare: 2024: 5,1 · 2023: 5,1

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Förskollärare med legitimation
56,1 %

Svedalas snitt 58,2 % (14 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)

Tidigare: 2024: 55 % · 2023: 75,2 %

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Barn per barngrupp
9,3

Svedalas snitt 11,5 (13 skolor) · Riket 15,9 (6498 skolor)

Tidigare: 2023: 27 · 2022: 26

Skolans tal: Kolada (RKA), 2024

Barn per legitimerad förskollärare
6,9

Svedalas snitt 10,4 (14 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)

Tidigare: 2024: 9,2 · 2023: 6,8

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för förskolan

Förskola

Offentlig uppgift · Kolada 2025
Barn per årsarbetare
3,9

Kolada 2025

2024: 5,12023: 5,12022: 4,92021: 5,1

Barn per barngrupp
Redovisas inte — för få elever

Kolada 2025

2024: 9,32023: 272022: 262021: 27

Förskollärare med legitimation
56,1 %

Kolada 2025

2024: 55 %2023: 75,2 %2022: 35,2 %2021: 28,6 %

Barn per legitimerad förskollärare
6,9

Kolada 2025

2024: 9,22023: 6,82022: 13,92021: 17,8

Så läser du siffrorna

Grunddata från Kolada (RKA)

Officiella uppgifter

Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Friluftsfrämjandet I Ur och Skur Utveckling ABVerifierad
Typ
EnskildVerifierad

Adress

Besöksadress
Stationsvägen 13, 23376 Klågerup
Kommun
Svedala
Län
Skåne län

Utbildning

Verksamhet
FörskolaVerifierad

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Förskolan har fristående huvudman och en egen kö — ansökan görs direkt till förskolan.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Vanliga frågor

Frågor och svar om I Ur Och Skur Väderleken

Vem driver I Ur Och Skur Väderleken?+

Friluftsfrämjandet I Ur och Skur Utveckling AB (enskild).

Var ligger I Ur Och Skur Väderleken?+

Stationsvägen 13, 23376, Klågerup, Svedala.

Hur söker man plats på I Ur Och Skur Väderleken?+

I Ur Och Skur Väderleken har en fristående huvudman. Ansökan och kö sköts av Friluftsfrämjandet I Ur och Skur Utveckling AB.

Intresseanmälan

Hör av er till I Ur Och Skur Väderleken

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om I Ur Och Skur Väderleken ännu.Skriv det första

Alla förskolor i Svedala

Om uppgifterna

Skolenhetskod FSK-V11E106324. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.

Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer