Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Kolada (RKA)

Hyllie Park Förskola

Hyllie Gårds Väg 1, MalmöFörskolaEnskild
Barn per årsarbetare

4,8 barn per årsarbetare, kommunen 4,9

Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 215 enheter. 2025. Källa: Kolada.

Hyllie Park Förskola är en fristående förskola i Malmö, Skåne län.

Här går det 13,7 barn per barngrupp. Bland Malmös 216 förskolor med uppgiften är det 25 som har färre.

Huvudman är Jensen Education School AB.

Sedan år 2019 har antalet barn per legitimerad förskollärare gått upp från 12,2 till 17,8 (år 2025).

Närmaste andra förskola är Brandvaktens Förskola, 250 meter bort fågelvägen.

Källor: Kolada 2025 · Kolada 2019–2025

Snabbfakta om Hyllie Park Förskola

Skolform
Förskola
Huvudman
Jensen Education School AB
Ort
Malmö
Kommunal eller fristående
Enskild

Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.

Så söker du i Malmö

  • Söka förskoleplats

    E-tjänst: Förskola - Ansök om plats eller ändra ansökan

    Malmö kommuns sida

    Läst på kommunens sida 16 oktober 2026.

Officiell statistik

Siffror om förskolan

Jämfört med andra förskolor i Malmö

  • Här går det 13,7 barn per barngrupp. Bland Malmös 216 förskolor med uppgiften är det 25 som har färre. (Kolada 2025)
  • Här är 27,1 % av personalen legitimerade förskollärare. Bara 33 av de 215 förskolorna i Malmö med uppgiften har en lägre andel. (Kolada 2025)
  • Antalet barn per legitimerad förskollärare är 17,8 på förskolan. Malmö har 213 förskolor med uppgiften, och 36 av dem har fler. (Kolada 2025)
  • Här går det 4,8 barn per årsarbetare. Samma tal har 22 andra förskolor bland Malmös 215 förskolor med uppgiften. 78 har färre. (Kolada 2025)

Utveckling över tid

  • Sedan år 2019 har antalet barn per legitimerad förskollärare gått upp från 12,2 till 17,8 (år 2025). (Kolada 2019–2025)
  • Sedan år 2019 har andelen legitimerade förskollärare gått ned från 44,4 % till 27,1 % (år 2025). (Kolada 2019–2025)
  • Sedan år 2019 har antalet barn per barngrupp gått ned från 19,5 till 13,7 (år 2025). (Kolada 2019–2025)
  • År 2019 var antalet barn per årsarbetare 5,4; år 2025 var det 4,8. (Kolada 2019–2025)

Förskola

Barn per årsarbetare
4,8

Malmös snitt 4,9 (215 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)

Tidigare: 2024: 5,2 · 2023: 6

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Förskollärare med legitimation
27,1 %

Malmös snitt 35,5 % (215 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)

Tidigare: 2024: 29,3 % · 2023: 40,3 %

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Barn per barngrupp
13,7

Malmös snitt 16,9 (216 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)

Tidigare: 2024: 13,7 · 2023: 13,3

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Barn per legitimerad förskollärare
17,8

Malmös snitt 15,3 (213 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)

Tidigare: 2024: 17,7 · 2023: 14,8

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för förskolan

Förskola

Offentlig uppgift · Kolada 2025
Barn per årsarbetare
4,8

Kolada 2025

2024: 5,22023: 62022: 5,62021: 5,5

Barn per barngrupp
13,7

Kolada 2025

2024: 13,72023: 13,32022: 13,32021: 13,3

Förskollärare med legitimation
27,1 %

Kolada 2025

2024: 29,3 %2023: 40,3 %2022: 38 %2021: 27,4 %

Barn per legitimerad förskollärare
17,8

Kolada 2025

2024: 17,72023: 14,82022: 14,82021: 20

Så läser du siffrorna

Grunddata från Kolada (RKA)

Officiella uppgifter

Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Jensen Education School ABVerifierad
Typ
EnskildVerifierad

Adress

Besöksadress
Hyllie Gårds Väg 1, 21623 Malmö
Kommun
Malmö
Län
Skåne län

Utbildning

Verksamhet
FörskolaVerifierad

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Förskolan har fristående huvudman och en egen kö — ansökan görs direkt till förskolan.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Vanliga frågor

Frågor och svar om Hyllie Park Förskola

Vem driver Hyllie Park Förskola?+

Jensen Education School AB (enskild).

Var ligger Hyllie Park Förskola?+

Hyllie Gårds Väg 1, 21623, Malmö.

Hur söker man plats på Hyllie Park Förskola?+

Hyllie Park Förskola har en fristående huvudman. Ansökan och kö sköts av Jensen Education School AB.

Intresseanmälan

Hör av er till Hyllie Park Förskola

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om Hyllie Park Förskola ännu.Skriv det första

Alla förskolor i Malmö

Om uppgifterna

Skolenhetskod FSK-V11E381232. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.

Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer