Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Skolverket

Högbergsskolans anpassade gymnasieskola

Palmgatan 11-1, TierpAnpassad gymnasieskolaKommun

Högbergsskolans anpassade gymnasieskola är en kommunal anpassad gymnasieskola i Tierp, Uppsala län.

Fågelvägen 40,4 km bort finns närmaste andra anpassad gymnasieskola: Polhem anpassad gymnasieskola.

Snabbfakta om Högbergsskolans anpassade gymnasieskola

Skolform
Anpassad gymnasieskola
Huvudman
Tierps Kommun
Ort
Tierp
Kommunal eller fristående
Kommun

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Anpassad gymnasieskola, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Officiell statistik

Siffror om skolan

Anpassad gymnasieskola

Elever per lärare
3,6

Riket 4,2 (167 skolor)

Tidigare: 2024/25: 2,8 · 2023/24: 3,1

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Legitimerade lärare
0 %

Riket 16,9 % (83 skolor)

Tidigare: 2023/24: 0 % · 2022/23: 0 %

Skolans tal: Skolverket, 2024/25

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Skolverket. Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för skolan

Anpassad gymnasieskola

Offentlig uppgift · Skolverket 2025/26
Elever per lärare
3,6

Skolverket 2025/26

2024/25: 2,82023/24: 3,12022/23: 32021/22: 3

Legitimerade lärare
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2025/26

2024/25: 0 %2023/24: 0 %2022/23: 0 %2021/22: 0 %

Speciallärare/specialpedagoger
17 heltidstjänster per 100 elever

Skolverket 2025/26

2024/25: 29,6 heltidstjänster per 100 elever2023/24: 35 heltidstjänster per 100 elever2022/23: 35,6 heltidstjänster per 100 elever2021/22: 48,9 heltidstjänster per 100 elever

Speciallärartjänster
Uppgift saknas hos Skolverket

Skolverket 2025/26

2024/25: Uppgift saknas hos Skolverket2023/24: 1 heltidstjänster per 100 elever2022/23: 1 heltidstjänster per 100 elever2021/22: 1 heltidstjänster per 100 elever

Så läser du siffrorna

Grunddata från Skolverket

Officiella uppgifter

Källa: Skolverkets skolenhetsregister, hämtad 24 oktober 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Tierps KommunVerifierad
Organisationsnummer
212000-0266Verifierad
Typ
KommunVerifierad

Adress

Besöksadress
Palmgatan 11-1, 81538 Tierp
Postadress
Palmgatan 11-1, 81538 Tierp
Kommun
Tierp
Län
Uppsala län
Telefon
029-321 83 64
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
E-post
hogbergsskolan@tierp.se
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Webbplats
https://www.tierp.se/hogbergsskolan/gymnasiesar.html
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Rektor
Gunilla OlssonVerifierad
Senast uppdaterad Källa Skolverkets skolenhetsregisterMetod

Utbildning

Verksamhet
Anpassad gymnasieskolaVerifierad

Gymnasieprogram

  • Individuella Program
  • Program Admin., Handel O Varuh.
  • Program Fast. O Byggn.
  • Program Fast., Anl. O Byggn.
  • Program Fordonsv. O Godshant.
  • Program Handel O Service
  • Program Hälsa, Vård O Oms.

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Skolan är kommunal, så ansökan görs i Tierp skolval.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Erbjudanden

Det här erbjuder skolan

Sammanställt från Skolverkets skolenhetsregister.

Verksamheter

Skolformer som enheten är registrerad för hos Skolverket.

  • Anpassad gymnasieskola

Gymnasieprogram

Program i registret. Utbudet kan variera mellan läsår.

  • Individuella Program
  • Program Admin., Handel O Varuh.
  • Program Fast. O Byggn.
  • Program Fast., Anl. O Byggn.
  • Program Fordonsv. O Godshant.
  • Program Handel O Service
  • Program Hälsa, Vård O Oms.

Särskilda uppgifter

Övrigt som registrerats för enheten.

  • Rektor: Gunilla Olsson

Vanliga frågor

Frågor och svar om Högbergsskolans anpassade gymnasieskola

Vem driver Högbergsskolans anpassade gymnasieskola?+

Tierps Kommun (kommun), organisationsnummer 212000-0266.

Var ligger Högbergsskolans anpassade gymnasieskola?+

Palmgatan 11-1, 81538, Tierp.

Hur når jag Högbergsskolans anpassade gymnasieskola?+

Via telefon 029-321 83 64, e-post hogbergsskolan@tierp.se och webbplatsen https://www.tierp.se/hogbergsskolan/gymnasiesar.html. Rektor är Gunilla Olsson.

Vilka gymnasieprogram finns på Högbergsskolans anpassade gymnasieskola?+

Enligt registret: Individuella Program, Program Admin., Handel O Varuh., Program Fast. O Byggn., Program Fast., Anl. O Byggn., Program Fordonsv. O Godshant., Program Handel O Service och Program Hälsa, Vård O Oms..

Hur söker man till Högbergsskolans anpassade gymnasieskola?+

Högbergsskolans anpassade gymnasieskola är kommunal, så ansökan görs i Tierps skolval.

Intresseanmälan

Hör av er till Högbergsskolans anpassade gymnasieskola

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om Högbergsskolans anpassade gymnasieskola ännu.Skriv det första

Alla anpassade gymnasieskolor i Tierp

Om uppgifterna

Skolenhetskod 60478087. Hämtat från Skolverkets skolenhetsregister 24 oktober 2026.

Offentlig uppgift · Skolverkets skolenhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer