Herrängs Förskola
3,2 barn per årsarbetare, kommunen 4,8
Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 50 enheter. 2024. Källa: Kolada.
Herrängs Förskola är en kommunal förskola i Norrtälje, Stockholms län.
Här går det 5 barn per barngrupp. Det är det lägsta talet bland 48 förskolor i Norrtälje med uppgiften.
Andelen legitimerade förskollärare har sjunkit från 25,5 % år 2019 till 2,7 % år 2024.
Närmaste andra förskola är Almerska Förskolan Ab, 8,6 km bort fågelvägen.
Källor: Kolada 2025 · Kolada 2019–2024
Snabbfakta om Herrängs Förskola
- Skolform
- Förskola
- Huvudman
- Norrtälje Kommun
- Ort
- Herräng, Norrtälje kommun
- Kommunal eller fristående
- Kommun
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.
Officiell statistik
Siffror om förskolan
Jämfört med andra förskolor i Norrtälje
- Här går det 5 barn per barngrupp. Det är det lägsta talet bland 48 förskolor i Norrtälje med uppgiften. (Kolada 2025)
- Andelen legitimerade förskollärare är 2,7 % på förskolan. Bara en av de 50 förskolorna i Norrtälje med uppgiften har en lägre andel. (Kolada 2024)
- Här går det 3,2 barn per årsarbetare. Bland Norrtäljes 50 förskolor med uppgiften är det två som har färre. (Kolada 2024)
- Antalet barn per legitimerad förskollärare är 16,4 på förskolan. I Norrtälje finns 47 förskolor med uppgiften. 25 av dem har fler och 21 har färre. (Kolada 2022)
Utveckling över tid
- Andelen legitimerade förskollärare har sjunkit från 25,5 % år 2019 till 2,7 % år 2024. (Kolada 2019–2024)
- År 2019 var antalet barn per barngrupp 9,5; år 2025 var det 5. (Kolada 2019–2025)
- År 2019 var antalet barn per legitimerad förskollärare 13,3; år 2022 var det 16,4. (Kolada 2019–2022)
- Sedan år 2019 har antalet barn per årsarbetare gått ned från 3,4 till 3,2 (år 2024). (Kolada 2019–2024)
Förskola
- Barn per årsarbetare
- 3,2
Norrtäljes snitt 4,8 (50 skolor) · Riket 5,2 (6473 skolor)
Tidigare: 2023: 4,5 · 2022: 3,8
Skolans tal: Kolada (RKA), 2024
- Förskollärare med legitimation
- 2,7 %
Norrtäljes snitt 34,5 % (50 skolor) · Riket 43,3 % (6487 skolor)
Tidigare: 2023: 0 % · 2022: 23,3 %
Skolans tal: Kolada (RKA), 2024
- Barn per barngrupp
- 5
Norrtäljes snitt 14,8 (48 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)
Tidigare: 2024: 6 · 2023: 7
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per legitimerad förskollärare
- 16,4
Norrtäljes snitt 18,3 (47 skolor) · Riket 15 (6163 skolor)
Tidigare: 2021: 11,1 · 2020: 0
Skolans tal: Kolada (RKA), 2022
Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna
Alla mått för förskolan
Förskola
Offentlig uppgift · Kolada 2025- Barn per årsarbetare
- Redovisas inte — för få elever
Kolada 2025
2024: 3,22023: 4,52022: 3,82021: 3,1
- Barn per barngrupp
- 5
Kolada 2025
2024: 62023: 72022: 132021: 11
- Förskollärare med legitimation
- Redovisas inte — för få elever
Kolada 2025
2024: 2,7 %2023: 0 %2022: 23,3 %2021: 28,2 %
- Barn per legitimerad förskollärare
- Redovisas inte — för få elever
Kolada 2025
2022: 16,42021: 11,12020: 02019: 13,3
Grunddata från Kolada (RKA)
Officiella uppgifter
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.
Huvudman — den som driver verksamheten
- Namn
- Norrtälje KommunVerifierad
- Typ
- KommunVerifierad
Adress
- Besöksadress
- Malmvägen 8, 76371 Herräng
- Kommun
- Norrtälje
- Län
- Stockholms län
Utbildning
- Verksamhet
- FörskolaVerifierad
Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket
Förskolan är kommunal, så ansökan görs i Norrtälje skolval.
Läs guiden: skolvalet steg för stegVanliga frågor
Frågor och svar om Herrängs Förskola
Vem driver Herrängs Förskola?+
Norrtälje Kommun (kommun).
Var ligger Herrängs Förskola?+
Malmvägen 8, 76371, Herräng, Norrtälje.
Hur söker man plats på Herrängs Förskola?+
Herrängs Förskola är kommunal, så plats söks hos Norrtälje.
Intresseanmälan
Hör av er till Herrängs Förskola
Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.
Jämför
Andra alternativ i närheten
De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.
Andra alternativ i närheten
Omdömen
Vad familjer och elever säger
Inga omdömen om Herrängs Förskola ännu.Skriv det första
Om uppgifterna
Skolenhetskod FSK-V11E375109. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.
Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan
