Håsta Förskola
5,9 barn per årsarbetare, kommunen 5,1
Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 43 enheter. 2025. Källa: Kolada.
Håsta Förskola är en kommunal förskola i Norrtälje, Stockholms län.
Andelen legitimerade förskollärare är 58,6 % på förskolan. Norrtälje har 43 förskolor med uppgiften, och tre av dem har en högre andel.
Sedan år 2019 har andelen legitimerade förskollärare gått upp från 25,8 % till 58,6 % (år 2025).
Fågelvägen 400 meter bort finns närmaste andra förskola: Trio Förskolor Ab-Fifilur.
Källor: Kolada 2025 · Kolada 2019–2025
Snabbfakta om Håsta Förskola
- Skolform
- Förskola
- Huvudman
- Norrtälje Kommun
- Ort
- Rimbo, Norrtälje kommun
- Kommunal eller fristående
- Kommun
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.
Officiell statistik
Siffror om förskolan
Jämfört med andra förskolor i Norrtälje
- Andelen legitimerade förskollärare är 58,6 % på förskolan. Norrtälje har 43 förskolor med uppgiften, och tre av dem har en högre andel. (Kolada 2025)
- Förskolan har 5,9 barn per årsarbetare. En annan förskola i Norrtälje har samma tal, och av de 43 förskolorna med uppgiften har fyra fler. (Kolada 2025)
- Antalet barn per barngrupp är 19,5 på förskolan. Bland Norrtäljes 48 förskolor med uppgiften är det fem som har fler. (Kolada 2025)
- Förskolan har 9,9 barn per legitimerad förskollärare. Bland Norrtäljes 42 förskolor med uppgiften är det fem som har färre. (Kolada 2025)
Utveckling över tid
- Sedan år 2019 har andelen legitimerade förskollärare gått upp från 25,8 % till 58,6 % (år 2025). (Kolada 2019–2025)
- År 2019 var antalet barn per legitimerad förskollärare 18,9; år 2025 var det 9,9. (Kolada 2019–2025)
- År 2019 var antalet barn per årsarbetare 4,9; år 2025 var det 5,9. (Kolada 2019–2025)
- År 2019 var antalet barn per barngrupp 19; år 2025 var det 19,5. (Kolada 2019–2025)
Förskola
- Barn per årsarbetare
- 5,9
Norrtäljes snitt 5,1 (43 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)
Tidigare: 2024: 5,4 · 2023: 5,2
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Förskollärare med legitimation
- 58,6 %
Norrtäljes snitt 38,2 % (43 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)
Tidigare: 2024: 52,7 % · 2023: 51 %
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per barngrupp
- 19,5
Norrtäljes snitt 14,8 (48 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)
Tidigare: 2024: 20 · 2023: 20
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per legitimerad förskollärare
- 9,9
Norrtäljes snitt 14,7 (42 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)
Tidigare: 2024: 10,3 · 2023: 10,2
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna
Alla mått för förskolan
Förskola
Offentlig uppgift · Kolada 2025- Barn per årsarbetare
- 5,9
Kolada 2025
2024: 5,42023: 5,22022: 4,92021: 5,9
- Barn per barngrupp
- 19,5
Kolada 2025
2024: 202023: 202022: 19,52021: 17
- Förskollärare med legitimation
- 58,6 %
Kolada 2025
2024: 52,7 %2023: 51 %2022: 44,8 %2021: 39,1 %
- Barn per legitimerad förskollärare
- 9,9
Kolada 2025
2024: 10,32023: 10,22022: 112021: 15
Grunddata från Kolada (RKA)
Officiella uppgifter
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.
Huvudman — den som driver verksamheten
- Namn
- Norrtälje KommunVerifierad
- Typ
- KommunVerifierad
Adress
- Besöksadress
- Björkrisvägen 2, 76251 Rimbo
- Kommun
- Norrtälje
- Län
- Stockholms län
Utbildning
- Verksamhet
- FörskolaVerifierad
Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket
Förskolan är kommunal, så ansökan görs i Norrtälje skolval.
Läs guiden: skolvalet steg för stegVanliga frågor
Frågor och svar om Håsta Förskola
Vem driver Håsta Förskola?+
Norrtälje Kommun (kommun).
Var ligger Håsta Förskola?+
Björkrisvägen 2, 76251, Rimbo, Norrtälje.
Hur söker man plats på Håsta Förskola?+
Håsta Förskola är kommunal, så plats söks hos Norrtälje.
Intresseanmälan
Hör av er till Håsta Förskola
Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.
Jämför
Andra alternativ i närheten
De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.
Andra alternativ i närheten
Omdömen
Vad familjer och elever säger
Inga omdömen om Håsta Förskola ännu.Skriv det första
Om uppgifterna
Skolenhetskod FSK-V11E393920. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.
Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan
