Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Skolverket

Gullstensskolan åk 7-9

Skolgatan 14, GullspångGrundskolaKommun
Meritvärde i årskurs 9

190,8 i meritvärde

Högre meritvärde betyder högre betyg i årskurs 9. 2025/26. Källa: Skolverket.

Gullstensskolan åk 7-9 är en kommunal grundskola i Gullspång, Västra Götalands län.

Skolan har 150 elever i årskurs 7–9.

Fågelvägen 50 meter bort finns närmaste andra grundskola: Gullstensskolan åk F-6.

Gullspång har 3 aktiva grundskolor i registret.

Sedan läsåret 2021/22 har andelen legitimerade lärare gått upp från 70,6 % till 84,1 % (läsåret 2025/26).

Källor: Skolverket 2025/26 · Skolverket 2021/22–2025/26

Snabbfakta om Gullstensskolan åk 7-9

Skolform
Grundskola
Årskurser
7–9
Huvudman
Gullspångs Kommun
Ort
Gullspång
Kommunal eller fristående
Kommun

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Grundskola, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Officiell statistik

Siffror om skolan

Utveckling över tid

  • Sedan läsåret 2021/22 har andelen legitimerade lärare gått upp från 70,6 % till 84,1 % (läsåret 2025/26). (Skolverket 2021/22–2025/26)
  • Läsåret 2022/23 var andelen elever i årskurs 9 som är behöriga till yrkesprogram 76,6 %; läsåret 2025/26 var det 64,4 %. (Skolverket 2022/23–2025/26)
  • Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 har sjunkit från 201 läsåret 2022/23 till 190,8 läsåret 2025/26. (Skolverket 2022/23–2025/26)
  • Sedan läsåret 2021/22 har antalet elever per lärare gått ned från 8,3 till 8 (läsåret 2025/26). (Skolverket 2021/22–2025/26)

Grundskola

Elever per lärare
8

Riket 12 (4321 skolor)

Tidigare: 2024/25: 8,1 · 2023/24: 7,5

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Legitimerade lärare
84,1 %

Riket 72,3 % (4162 skolor)

Tidigare: 2024/25: 82,7 % · 2023/24: 76 %

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Genomsnittligt meritvärde, åk 9
190,8

Riket 227,9 (1540 skolor)

Tidigare: 2024/25: 179,1 · 2023/24: 206,9

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Behöriga till yrkesprogram, åk 9
64,4 %

Riket 85,3 % (1504 skolor)

Tidigare: 2024/25: 68,6 % · 2023/24: 75 %

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Skolverket. Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för skolan

Grundskola

Offentlig uppgift · Skolverket 2025/26
Antal elever
cirka 150

Skolverket 2025/26

Elever per lärare
8

Skolverket 2025/26

2024/25: 8,12023/24: 7,52022/23: 102021/22: 8,3

Legitimerade lärare
84,1 %

Skolverket 2025/26

2024/25: 82,7 %2023/24: 76 %2022/23: 82,5 %2021/22: 70,6 %

Speciallärare/specialpedagoger
5,5 heltidstjänster per 100 elever

Skolverket 2025/26

2024/25: 6,1 heltidstjänster per 100 elever2023/24: Uppgift saknas hos Skolverket2022/23: 5,9 heltidstjänster per 100 elever2021/22: 10 heltidstjänster per 100 elever

Speciallärartjänster
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2025/26

2024/25: Uppgift saknas hos Skolverket2023/24: 1,6 heltidstjänster per 100 elever2022/23: 0,8 heltidstjänster per 100 elever2021/22: 1 heltidstjänster per 100 elever

Godkänt i alla ämnen, åk 9
53,3 %

Skolverket 2025/26

2024/25: 54,3 %2023/24: 59,6 %2022/23: 57,8 %2021/22: 61,2 %

Genomsnittligt meritvärde, åk 9
190,8

Skolverket 2025/26

2024/25: 179,12023/24: 206,92022/23: 2012021/22: 199,4

Behöriga till yrkesprogram, åk 9
64,4 %

Skolverket 2025/26

2024/25: 68,6 %2023/24: 75 %2022/23: 76,6 %2021/22: 85,7 %

Behöriga till estetiskt program, åk 9
62,2 %

Skolverket 2025/26

2024/25: 62,9 %2023/24: 75 %2022/23: 71,9 %2021/22: 75,5 %

Behöriga till natur-/teknikprogram, åk 9
62,2 %

Skolverket 2025/26

2024/25: 57,1 %2023/24: 67,3 %2022/23: 67,2 %2021/22: 73,5 %

Behöriga till ek./hum./samhällsprogram, åk 9
60 %

Skolverket 2025/26

2024/25: 57,1 %2023/24: 69,2 %2022/23: 67,2 %2021/22: 71,4 %

Nationella prov svenska, åk 9
10,7

Skolverket 2024/25

2023/24: 10,62022/23: 10,52021/22: 10,8

Nationella prov sv. som andraspråk, åk 9
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2024/25

2023/24: Redovisas inte — för få elever2022/23: Redovisas inte — för få elever2021/22: 4

Nationella prov engelska, åk 9
14,6

Skolverket 2024/25

2023/24: 13,82022/23: 13,82021/22: 12,4

Nationella prov matematik, åk 9
11,3

Skolverket 2024/25

2023/24: 102022/23: 9,92021/22: 11

Så läser du siffrorna

Grunddata från Skolverket

Officiella uppgifter

Källa: Skolverkets skolenhetsregister, hämtad 24 oktober 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Gullspångs KommunVerifierad
Organisationsnummer
212000-1637Verifierad
Typ
KommunVerifierad

Adress

Besöksadress
Skolgatan 14, 54731 Gullspång
Postadress
Box 100, Gullspångs kommun, 54221 Mariestad
Kommun
Gullspång
Län
Västra Götalands län
Telefon
055-13 60 36
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
E-post
johan.persson@gullspang.se
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Webbplats
http://www.gullspang.se
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Rektor
Johan PerssonVerifierad
Senast uppdaterad Källa Skolverkets skolenhetsregisterMetod

Utbildning

Verksamhet
GrundskolaVerifierad
Årskurser
7–9Verifierad

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Skolan är kommunal, så ansökan görs i Gullspång skolval.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Erbjudanden

Det här erbjuder skolan

Sammanställt från Skolverkets skolenhetsregister.

Verksamheter

Skolformer som enheten är registrerad för hos Skolverket.

  • Grundskola

Årskurser

Årskurser som skolan tar emot.

  • Åk 7
  • Åk 8
  • Åk 9

Särskilda uppgifter

Övrigt som registrerats för enheten.

  • Rektor: Johan Persson

Vanliga frågor

Frågor och svar om Gullstensskolan åk 7-9

Vem driver Gullstensskolan åk 7-9?+

Gullspångs Kommun (kommun), organisationsnummer 212000-1637.

Var ligger Gullstensskolan åk 7-9?+

Skolgatan 14, 54731, Gullspång.

Vilka årskurser finns på Gullstensskolan åk 7-9?+

Årskurs 7–9, enligt Skolverkets skolenhetsregister.

Hur når jag Gullstensskolan åk 7-9?+

Via telefon 055-13 60 36, e-post johan.persson@gullspang.se och webbplatsen http://www.gullspang.se. Rektor är Johan Persson.

Hur söker man till Gullstensskolan åk 7-9?+

Gullstensskolan åk 7-9 är kommunal, så ansökan görs i Gullspångs skolval.

Intresseanmälan

Hör av er till Gullstensskolan åk 7-9

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om Gullstensskolan åk 7-9 ännu.Skriv det första

Alla grundskolor i Gullspång

Om uppgifterna

Skolenhetskod 89624871. Hämtat från Skolverkets skolenhetsregister 24 oktober 2026.

Offentlig uppgift · Skolverkets skolenhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer