Gröna Dalens Förskola
4,4 barn per årsarbetare, kommunen 5,1
Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 9 enheter. 2025. Källa: Kolada.
Gröna Dalens Förskola är en kommunal förskola i Håbo, Uppsala län.
Förskolan har 42,5 % legitimerade förskollärare. Ingen av de 9 förskolorna i Håbo med uppgiften har en högre andel.
Sedan år 2019 har antalet barn per legitimerad förskollärare gått ned från 13,9 till 10,3 (år 2025).
Väppeby Förskola ,Måbra, ligger 500 meter härifrån fågelvägen — ingen annan förskola ligger närmare.
Källor: Kolada 2025 · Kolada 2019–2025
Snabbfakta om Gröna Dalens Förskola
- Skolform
- Förskola
- Huvudman
- Håbo Kommun
- Ort
- Bålsta, Håbo kommun
- Kommunal eller fristående
- Kommun
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.
Officiell statistik
Siffror om förskolan
Jämfört med andra förskolor i Håbo
- Förskolan har 42,5 % legitimerade förskollärare. Ingen av de 9 förskolorna i Håbo med uppgiften har en högre andel. (Kolada 2025)
- Förskolan har 4,4 barn per årsarbetare. Talet delas med en annan förskola i Håbo; av kommunens 9 förskolor med uppgiften har en färre. (Kolada 2025)
- Antalet barn per legitimerad förskollärare är 10,3 på förskolan. Bara en av de 8 förskolorna i Håbo med uppgiften har färre. (Kolada 2025)
- Här går det 15,8 barn per barngrupp. Bland de 9 förskolorna i Håbo med uppgiften är det fyra som har fler och fyra som har färre. (Kolada 2025)
Utveckling över tid
- Sedan år 2019 har antalet barn per legitimerad förskollärare gått ned från 13,9 till 10,3 (år 2025). (Kolada 2019–2025)
- Antalet barn per årsarbetare har sjunkit från 5,5 år 2019 till 4,4 år 2025. (Kolada 2019–2025)
- Antalet barn per barngrupp har sjunkit från 18 år 2019 till 15,8 år 2025. (Kolada 2019–2025)
- Sedan år 2019 har andelen legitimerade förskollärare gått upp från 39,7 % till 42,5 % (år 2025). (Kolada 2019–2025)
Förskola
- Barn per årsarbetare
- 4,4
Håbos snitt 5,1 (9 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)
Tidigare: 2024: 5 · 2023: 5,3
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Förskollärare med legitimation
- 42,5 %
Håbos snitt 31,5 % (9 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)
Tidigare: 2024: 42,6 % · 2023: 40,1 %
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per barngrupp
- 15,8
Håbos snitt 15,4 (9 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)
Tidigare: 2024: 15,4 · 2023: 17
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per legitimerad förskollärare
- 10,3
Håbos snitt 14,6 (8 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)
Tidigare: 2024: 11,8 · 2023: 13,1
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna
Alla mått för förskolan
Förskola
Offentlig uppgift · Kolada 2025- Barn per årsarbetare
- 4,4
Kolada 2025
2024: 52023: 5,32022: 4,62021: 4,9
- Barn per barngrupp
- 15,8
Kolada 2025
2024: 15,42023: 172022: 17,72021: 17,5
- Förskollärare med legitimation
- 42,5 %
Kolada 2025
2024: 42,6 %2023: 40,1 %2022: 36 %2021: 36,8 %
- Barn per legitimerad förskollärare
- 10,3
Kolada 2025
2024: 11,82023: 13,12022: 12,72021: 13,3
Grunddata från Kolada (RKA)
Officiella uppgifter
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.
Huvudman — den som driver verksamheten
- Namn
- Håbo KommunVerifierad
- Typ
- KommunVerifierad
Adress
- Besöksadress
- Runbrovägen 14, 74632 Bålsta
- Kommun
- Håbo
- Län
- Uppsala län
Utbildning
- Verksamhet
- FörskolaVerifierad
Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket
Förskolan är kommunal, så ansökan görs i Håbo skolval.
Läs guiden: skolvalet steg för stegVanliga frågor
Frågor och svar om Gröna Dalens Förskola
Vem driver Gröna Dalens Förskola?+
Håbo Kommun (kommun).
Var ligger Gröna Dalens Förskola?+
Runbrovägen 14, 74632, Bålsta, Håbo.
Hur söker man plats på Gröna Dalens Förskola?+
Gröna Dalens Förskola är kommunal, så plats söks hos Håbo.
Intresseanmälan
Hör av er till Gröna Dalens Förskola
Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.
Jämför
Andra alternativ i närheten
De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.
Andra alternativ i närheten
Omdömen
Vad familjer och elever säger
Inga omdömen om Gröna Dalens Förskola ännu.Skriv det första
Om uppgifterna
Skolenhetskod FSK-V11E283330. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.
Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan
