Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Skolverket

Gällstads skola

Graningevägen, UlricehamnGrundskola · Förskoleklass · FritidshemKommun

Gällstads skola är en kommunal grundskola i Ulricehamn, Västra Götalands län.

Skolan har 160 elever i årskurs 1–6.

Närmaste andra grundskola är Vegby skola, 3,9 km bort fågelvägen.

Ulricehamn har 15 aktiva grundskolor i registret.

Skolan har 71,4 % legitimerade lärare. Samma tal har en annan grundskola bland Ulricehamns 14 grundskolor med uppgiften. Fem har en högre andel.

Källor: Skolverket 2025/26 · Skolverket 2024/25

Snabbfakta om Gällstads skola

Skolform
Grundskola · Förskoleklass · Fritidshem
Årskurser
1–6
Huvudman
Ulricehamns Kommun
Ort
Gällstad, Ulricehamn kommun
Kommunal eller fristående
Kommun

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Grundskola, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Officiell statistik

Siffror om skolan

Jämfört med andra grundskolor i Ulricehamn

  • Skolan har 71,4 % legitimerade lärare. Samma tal har en annan grundskola bland Ulricehamns 14 grundskolor med uppgiften. Fem har en högre andel. (Skolverket 2024/25)
  • Antalet elever per lärare är 11,4 på skolan. I Ulricehamn finns 14 grundskolor med uppgiften. Sex av dem har fler och sju har färre. (Skolverket 2024/25)
  • I skolans förskoleklass är 100 % av lärarna legitimerade. Samma tal har sju andra förskoleklasser bland Ulricehamns 12 förskoleklasser med uppgiften. Ingen har en högre andel. (Skolverket 2023/24)
  • Antalet elever per lärare är 12 i skolans förskoleklass. Sju av Ulricehamns 12 förskoleklasser med uppgiften har fler, fyra har färre. (Skolverket 2023/24)

Utveckling över tid

  • Läsåret 2021/22 var antalet elever per lärare 12; läsåret 2024/25 var det 11,4. (Skolverket 2021/22–2024/25)
  • Läsåret 2021/22 var andelen legitimerade lärare 72,8 %; läsåret 2024/25 var det 71,4 %. (Skolverket 2021/22–2024/25)

Förskoleklass

Elever per lärare
12

Ulricehamns snitt 13,3 (12 skolor) · Riket 19,4 (3100 skolor)

Tidigare: 2022/23: 19,4 · 2021/22: 14,7

Skolans tal: Skolverket, 2023/24

Legitimerade lärare
100 %

Ulricehamns snitt 82,4 % (12 skolor) · Riket 85 % (3047 skolor)

Tidigare: 2022/23: 100 % · 2021/22: 100 %

Skolans tal: Skolverket, 2023/24

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Skolverket. Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Grundskola

Elever per lärare
11,4

Ulricehamns snitt 11,2 (14 skolor) · Riket 12,1 (4232 skolor)

Tidigare: 2023/24: 10,3 · 2022/23: 9,6

Skolans tal: Skolverket, 2024/25

Legitimerade lärare
71,4 %

Ulricehamns snitt 68 % (14 skolor) · Riket 71,6 % (4063 skolor)

Tidigare: 2023/24: 73,8 % · 2022/23: 76,5 %

Skolans tal: Skolverket, 2024/25

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Skolverket. Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för skolan

Förskoleklass

Offentlig uppgift · Skolverket 2025/26
Antal elever
cirka 20

Skolverket 2025/26

Elever per lärare
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2024/25

2023/24: 122022/23: 19,42021/22: 14,7

Legitimerade lärare
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2024/25

2023/24: 100 %2022/23: 100 %2021/22: 100 %

Speciallärartjänster
Uppgift saknas hos Skolverket

Skolverket 2024/25

2023/24: Uppgift saknas hos Skolverket2022/23: Uppgift saknas hos Skolverket2021/22: Uppgift saknas hos Skolverket

Så läser du siffrorna

Grundskola

Offentlig uppgift · Skolverket 2025/26
Antal elever
cirka 140

Skolverket 2025/26

Elever per lärare
11,4

Skolverket 2024/25

2023/24: 10,32022/23: 9,62021/22: 12

Legitimerade lärare
71,4 %

Skolverket 2024/25

2023/24: 73,8 %2022/23: 76,5 %2021/22: 72,8 %

Speciallärare/specialpedagoger
10,3 heltidstjänster per 100 elever

Skolverket 2024/25

2023/24: 9,6 heltidstjänster per 100 elever2022/23: 9,5 heltidstjänster per 100 elever2021/22: 1,7 heltidstjänster per 100 elever

Speciallärartjänster
Redovisas inte — för få elever

Skolverket 2024/25

2023/24: 1,6 heltidstjänster per 100 elever2022/23: 2 heltidstjänster per 100 elever2021/22: 0,6 heltidstjänster per 100 elever

Godkänt i alla ämnen, åk 6
59,1 %

Skolverket 2024/25

Nationella prov svenska, åk 6
8,5

Skolverket 2024/25

2023/24: 8,72022/23: 12,72021/22: 12,2

Nationella prov sv. som andraspråk, åk 6
Uppgift saknas hos Skolverket

Skolverket 2024/25

2023/24: Uppgift saknas hos Skolverket2022/23: Redovisas inte — för få elever2021/22: Uppgift saknas hos Skolverket

Nationella prov engelska, åk 6
13,8

Skolverket 2024/25

2023/24: 9,62022/23: 15,32021/22: 14,2

Nationella prov matematik, åk 6
6,8

Skolverket 2024/25

2023/24: 7,52022/23: 12,72021/22: 12,8

Så läser du siffrorna

Grunddata från Skolverket

Officiella uppgifter

Källa: Skolverkets skolenhetsregister, hämtad 24 oktober 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Ulricehamns KommunVerifierad
Organisationsnummer
212000-1579Verifierad
Typ
KommunVerifierad

Adress

Besöksadress
Graningevägen, 52360 Gällstad
Postadress
Graningevägen, 52360 Gällstad
Kommun
Ulricehamn
Län
Västra Götalands län
Telefon
032-159 59 16
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
E-post
gallstadsskola@ulricehamn.se
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Rektor
Caroline AhlVerifierad
Senast uppdaterad Källa Skolverkets skolenhetsregisterMetod

Utbildning

Verksamhet
Grundskola, Förskoleklass, FritidshemVerifierad
Årskurser
1–6Verifierad

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Skolan är kommunal, så ansökan görs i Ulricehamn skolval.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Erbjudanden

Det här erbjuder skolan

Sammanställt från Skolverkets skolenhetsregister.

Verksamheter

Skolformer som enheten är registrerad för hos Skolverket.

  • Grundskola
  • Förskoleklass
  • Fritidshem

Årskurser

Årskurser som skolan tar emot.

  • Åk 1
  • Åk 2
  • Åk 3
  • Åk 4
  • Åk 5
  • Åk 6

Särskilda uppgifter

Övrigt som registrerats för enheten.

  • Rektor: Caroline Ahl

Vanliga frågor

Frågor och svar om Gällstads skola

Vem driver Gällstads skola?+

Ulricehamns Kommun (kommun), organisationsnummer 212000-1579.

Var ligger Gällstads skola?+

Graningevägen, 52360, Gällstad, Ulricehamn.

Vilka årskurser finns på Gällstads skola?+

Årskurs 1–6, enligt Skolverkets skolenhetsregister.

Hur når jag Gällstads skola?+

Via telefon 032-159 59 16, e-post gallstadsskola@ulricehamn.se och webbplatsen https://www.ulricehamn.se/barn-och-utbildning/grundskola/kommunala-grundskolor/gallstad-skola. Rektor är Caroline Ahl.

Hur söker man till Gällstads skola?+

Gällstads skola är kommunal, så ansökan görs i Ulricehamns skolval.

Intresseanmälan

Hör av er till Gällstads skola

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om Gällstads skola ännu.Skriv det första

Alla grundskolor i Ulricehamn

Om uppgifterna

Skolenhetskod 47657033. Hämtat från Skolverkets skolenhetsregister 24 oktober 2026.

Offentlig uppgift · Skolverkets skolenhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer