Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Kolada (RKA)

Fyrisvallens Förskola

Ringgatan 6, UppsalaFörskolaKommun
Barn per årsarbetare

5,3 barn per årsarbetare, kommunen 5,6

Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 147 enheter. 2025. Källa: Kolada.

Fyrisvallens Förskola är en kommunal förskola i Uppsala, Uppsala län.

Närmaste andra förskola är Norlandia Förskolor Seminariet, 300 meter bort fågelvägen.

Uppsala har 152 aktiva förskolor i registret.

Andelen legitimerade förskollärare är 31,9 % på förskolan. Bland de 147 förskolorna i Uppsala med uppgiften är det 106 som har en högre andel och 40 som har en lägre andel.

Antalet barn per årsarbetare har sjunkit från 6 år 2019 till 5,3 år 2025.

Källor: Kolada 2025 · Kolada 2019–2025

Snabbfakta om Fyrisvallens Förskola

Skolform
Förskola
Huvudman
Uppsala Kommun
Ort
Uppsala
Kommunal eller fristående
Kommun

Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.

Så söker du i Uppsala

  • Söka förskoleplats

    E-tjänst: E-tjänst för förskola, familjedaghem, fritidshem och fritidsklubb

    Uppsala kommuns sida

    Läst på kommunens sida 16 oktober 2026.

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Officiell statistik

Siffror om förskolan

Jämfört med andra förskolor i Uppsala

  • Andelen legitimerade förskollärare är 31,9 % på förskolan. Bland de 147 förskolorna i Uppsala med uppgiften är det 106 som har en högre andel och 40 som har en lägre andel. (Kolada 2025)
  • Här går det 13 barn per barngrupp. Två andra förskolor i Uppsala har samma tal, och av de 152 förskolorna med uppgiften har 43 färre. (Kolada 2025)
  • Antalet barn per legitimerad förskollärare är 16,6 på förskolan. Samma tal har två andra förskolor bland Uppsalas 147 förskolor med uppgiften. 55 har fler. (Kolada 2025)
  • Förskolan har 5,3 barn per årsarbetare. Talet delas med sex andra förskolor i Uppsala; av kommunens 147 förskolor med uppgiften har 55 färre. (Kolada 2025)

Utveckling över tid

  • Antalet barn per årsarbetare har sjunkit från 6 år 2019 till 5,3 år 2025. (Kolada 2019–2025)
  • Antalet barn per barngrupp har stigit från 11,8 år 2019 till 13 år 2025. (Kolada 2019–2025)
  • År 2019 var antalet barn per legitimerad förskollärare 17,8; år 2025 var det 16,6. (Kolada 2019–2025)
  • År 2019 var andelen legitimerade förskollärare 33,6 %; år 2025 var det 31,9 %. (Kolada 2019–2025)

Förskola

Barn per årsarbetare
5,3

Uppsalas snitt 5,6 (147 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)

Tidigare: 2024: 5,7 · 2023: 5,2

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Förskollärare med legitimation
31,9 %

Uppsalas snitt 37,3 % (147 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)

Tidigare: 2024: 34,5 % · 2023: 33,3 %

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Barn per barngrupp
13

Uppsalas snitt 15,6 (152 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)

Tidigare: 2024: 12,8 · 2023: 15,3

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Barn per legitimerad förskollärare
16,6

Uppsalas snitt 16,2 (147 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)

Tidigare: 2024: 16,4 · 2023: 15,6

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för förskolan

Förskola

Offentlig uppgift · Kolada 2025
Barn per årsarbetare
5,3

Kolada 2025

2024: 5,72023: 5,22022: 6,62021: 5,4

Barn per barngrupp
13

Kolada 2025

2024: 12,82023: 15,32022: 11,62021: 11,3

Förskollärare med legitimation
31,9 %

Kolada 2025

2024: 34,5 %2023: 33,3 %2022: 32,5 %2021: 30,4 %

Barn per legitimerad förskollärare
16,6

Kolada 2025

2024: 16,42023: 15,62022: 20,32021: 17,9

Så läser du siffrorna

Grunddata från Kolada (RKA)

Officiella uppgifter

Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Uppsala KommunVerifierad
Typ
KommunVerifierad

Adress

Besöksadress
Ringgatan 6, 75375 Uppsala
Kommun
Uppsala
Län
Uppsala län

Utbildning

Verksamhet
FörskolaVerifierad

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Förskolan är kommunal, så ansökan görs i Uppsala skolval.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Vanliga frågor

Frågor och svar om Fyrisvallens Förskola

Vem driver Fyrisvallens Förskola?+

Uppsala Kommun (kommun).

Var ligger Fyrisvallens Förskola?+

Ringgatan 6, 75375, Uppsala.

Hur söker man plats på Fyrisvallens Förskola?+

Fyrisvallens Förskola är kommunal, så plats söks hos Uppsala.

Intresseanmälan

Hör av er till Fyrisvallens Förskola

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om Fyrisvallens Förskola ännu.Skriv det första

Alla förskolor i Uppsala

Om uppgifterna

Skolenhetskod FSK-V11E561409. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.

Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer