Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Kolada (RKA)

Förskolan Svartviksslingan 53

Svartviksslingan 53, StockholmFörskolaKommun
Barn per årsarbetare

4,4 barn per årsarbetare, kommunen 4,9

Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 565 enheter. 2025. Källa: Kolada.

Förskolan Svartviksslingan 53 är en kommunal förskola i Stockholm, Stockholms län.

Förskolan har 26,7 % legitimerade förskollärare. Talet delas med fem andra förskolor i Stockholm; av kommunens 565 förskolor med uppgiften har 112 en lägre andel.

Närmaste andra förskola är Förskolan Svartviksslingan 47, 100 meter bort fågelvägen.

Källor: Kolada 2025

Snabbfakta om Förskolan Svartviksslingan 53

Skolform
Förskola
Huvudman
Stockholms Kommun
Ort
Bromma, Stockholm kommun
Kommunal eller fristående
Kommun

Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.

Så söker du i Stockholm

Officiell statistik

Siffror om förskolan

Jämfört med andra förskolor i Stockholm

  • Förskolan har 26,7 % legitimerade förskollärare. Talet delas med fem andra förskolor i Stockholm; av kommunens 565 förskolor med uppgiften har 112 en lägre andel. (Kolada 2025)
  • Förskolan har 4,4 barn per årsarbetare. Talet delas med 34 andra förskolor i Stockholm; av kommunens 565 förskolor med uppgiften har 118 färre. (Kolada 2025)
  • Antalet barn per legitimerad förskollärare är 16,2 på förskolan. Samma tal har två andra förskolor bland Stockholms 556 förskolor med uppgiften. 203 har fler. (Kolada 2025)
  • Här går det 16,3 barn per barngrupp. Talet delas med tolv andra förskolor i Stockholm; av kommunens 569 förskolor med uppgiften har 230 fler. (Kolada 2025)

Förskola

Barn per årsarbetare
4,4

Stockholms snitt 4,9 (565 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Förskollärare med legitimation
26,7 %

Stockholms snitt 33,5 % (565 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Barn per barngrupp
16,3

Stockholms snitt 15,3 (569 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Barn per legitimerad förskollärare
16,2

Stockholms snitt 15,5 (556 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för förskolan

Förskola

Offentlig uppgift · Kolada 2025
Barn per årsarbetare
4,4

Kolada 2025

Barn per barngrupp
16,3

Kolada 2025

Förskollärare med legitimation
26,7 %

Kolada 2025

Barn per legitimerad förskollärare
16,2

Kolada 2025

Så läser du siffrorna

Grunddata från Kolada (RKA)

Officiella uppgifter

Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Stockholms KommunVerifierad
Typ
KommunVerifierad

Adress

Besöksadress
Svartviksslingan 53, 16738 Bromma
Kommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Telefon
08-50 80 68 64
Uppgift från Stockholms stad, Hitta service
E-post
forskola.omrade1@edu.stockholm.se
Uppgift från Stockholms stad, Hitta service
Senast uppdaterad Källa Stockholms stad, Hitta serviceMetod

Utbildning

Verksamhet
FörskolaVerifierad

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Förskolan är kommunal, så ansökan görs i Stockholm skolval.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Vanliga frågor

Frågor och svar om Förskolan Svartviksslingan 53

Vem driver Förskolan Svartviksslingan 53?+

Stockholms Kommun (kommun).

Var ligger Förskolan Svartviksslingan 53?+

Svartviksslingan 53, 16738, Bromma, Stockholm.

Hur når jag Förskolan Svartviksslingan 53?+

Via telefon 08-50 80 68 64 och e-post forskola.omrade1@edu.stockholm.se.

Hur söker man plats på Förskolan Svartviksslingan 53?+

Förskolan Svartviksslingan 53 är kommunal, så plats söks hos Stockholm.

Intresseanmälan

Hör av er till Förskolan Svartviksslingan 53

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om Förskolan Svartviksslingan 53 ännu.Skriv det första

Alla förskolor i Stockholm

Om uppgifterna

Skolenhetskod FSK-V11E723633. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.

Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer