Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Kolada (RKA)

Förskolan Storsjö

Solbackavägen 20, UmeåFörskolaKommun
Barn per årsarbetare

6,8 barn per årsarbetare, kommunen 5,2

Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 80 enheter. 2025. Källa: Kolada.

Förskolan Storsjö är en kommunal förskola i Umeå, Västerbottens län.

Förskolan har 6,8 barn per årsarbetare. En annan förskola i Umeå har samma tal, och av de 80 förskolorna med uppgiften har ingen fler.

Sedan år 2019 har antalet barn per legitimerad förskollärare gått upp från 12 till 20 (år 2025).

Närmaste andra förskola är Förskolan Solbacken, 200 meter bort fågelvägen.

Källor: Kolada 2025 · Kolada 2019–2025

Snabbfakta om Förskolan Storsjö

Skolform
Förskola
Huvudman
Umeå Kommun
Ort
Holmsund, Umeå kommun
Kommunal eller fristående
Kommun

Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.

Så söker du i Umeå

  • Söka förskoleplats

    E-tjänst: Edlevo

    Umeå kommuns sida

    Läst på kommunens sida 16 oktober 2026.

Officiell statistik

Siffror om förskolan

Jämfört med andra förskolor i Umeå

  • Förskolan har 6,8 barn per årsarbetare. En annan förskola i Umeå har samma tal, och av de 80 förskolorna med uppgiften har ingen fler. (Kolada 2025)
  • Förskolan har 20 barn per legitimerad förskollärare. Bara två av de 80 förskolorna i Umeå med uppgiften har fler. (Kolada 2025)
  • Här är 33,8 % av personalen legitimerade förskollärare. Bland Umeås 80 förskolor med uppgiften är det fyra som har en lägre andel. (Kolada 2025)
  • Här går det 18 barn per barngrupp. Talet delas med tio andra förskolor i Umeå; av kommunens 80 förskolor med uppgiften har fyra fler. (Kolada 2025)

Utveckling över tid

  • Sedan år 2019 har antalet barn per legitimerad förskollärare gått upp från 12 till 20 (år 2025). (Kolada 2019–2025)
  • Antalet barn per årsarbetare har stigit från 4,8 år 2019 till 6,8 år 2025. (Kolada 2019–2025)
  • Andelen legitimerade förskollärare har sjunkit från 39,9 % år 2019 till 33,8 % år 2025. (Kolada 2019–2025)
  • Antalet barn per barngrupp har stigit från 16 år 2019 till 18 år 2025. (Kolada 2019–2025)

Förskola

Barn per årsarbetare
6,8

Umeås snitt 5,2 (80 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)

Tidigare: 2024: 5,1 · 2023: 4,7

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Förskollärare med legitimation
33,8 %

Umeås snitt 51,3 % (80 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)

Tidigare: 2024: 44,9 % · 2023: 32,6 %

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Barn per barngrupp
18

Umeås snitt 15,8 (80 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)

Tidigare: 2024: 16 · 2023: 15,8

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Barn per legitimerad förskollärare
20

Umeås snitt 10,8 (80 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)

Tidigare: 2024: 11,4 · 2023: 14,3

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för förskolan

Förskola

Offentlig uppgift · Kolada 2025
Barn per årsarbetare
6,8

Kolada 2025

2024: 5,12023: 4,72022: 5,12021: 5,3

Barn per barngrupp
18

Kolada 2025

2024: 162023: 15,82022: 17,82021: 17,8

Förskollärare med legitimation
33,8 %

Kolada 2025

2024: 44,9 %2023: 32,6 %2022: 40,2 %2021: 34,6 %

Barn per legitimerad förskollärare
20

Kolada 2025

2024: 11,42023: 14,32022: 12,72021: 15,3

Så läser du siffrorna

Grunddata från Kolada (RKA)

Officiella uppgifter

Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Umeå KommunVerifierad
Typ
KommunVerifierad

Adress

Besöksadress
Solbackavägen 20, 91332 Holmsund
Kommun
Umeå
Län
Västerbottens län

Utbildning

Verksamhet
FörskolaVerifierad

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Förskolan är kommunal, så ansökan görs i Umeå skolval.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Vanliga frågor

Frågor och svar om Förskolan Storsjö

Vem driver Förskolan Storsjö?+

Umeå Kommun (kommun).

Var ligger Förskolan Storsjö?+

Solbackavägen 20, 91332, Holmsund, Umeå.

Hur söker man plats på Förskolan Storsjö?+

Förskolan Storsjö är kommunal, så plats söks hos Umeå.

Intresseanmälan

Hör av er till Förskolan Storsjö

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om Förskolan Storsjö ännu.Skriv det första

Alla förskolor i Umeå

Om uppgifterna

Skolenhetskod FSK-V11E321266. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.

Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer