Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Kolada (RKA)

Förskolan Godegård

Hökavägen 10, MotalaFörskolaKommun
Barn per årsarbetare

5,2 barn per årsarbetare, kommunen 5,6

Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 30 enheter. 2025. Källa: Kolada.

Förskolan Godegård är en kommunal förskola i Motala, Östergötlands län.

Här går det 7,2 barn per legitimerad förskollärare. Ingen av de 30 förskolorna i Motala med uppgiften har färre.

Sedan år 2019 har andelen legitimerade förskollärare gått upp från 37,4 % till 71,3 % (år 2025).

Fågelvägen 8,9 km bort finns närmaste andra förskola: Skogslyckans Förskola.

Källor: Kolada 2025 · Kolada 2019–2025

Snabbfakta om Förskolan Godegård

Skolform
Förskola
Huvudman
Motala Kommun
Ort
Motala
Kommunal eller fristående
Kommun

Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.

Officiell statistik

Siffror om förskolan

Jämfört med andra förskolor i Motala

  • Här går det 7,2 barn per legitimerad förskollärare. Ingen av de 30 förskolorna i Motala med uppgiften har färre. (Kolada 2025)
  • Andelen legitimerade förskollärare är 71,3 % på förskolan. Bara en av de 30 förskolorna i Motala med uppgiften har en högre andel. (Kolada 2025)
  • Antalet barn per årsarbetare är 5,2 på förskolan. Samma tal har fyra andra förskolor bland Motalas 30 förskolor med uppgiften. Sex har färre. (Kolada 2025)
  • Här går det 18 barn per barngrupp. Bland de 32 förskolorna i Motala med uppgiften är det nio som har fler och 22 som har färre. (Kolada 2025)

Utveckling över tid

  • Sedan år 2019 har andelen legitimerade förskollärare gått upp från 37,4 % till 71,3 % (år 2025). (Kolada 2019–2025)
  • År 2019 var antalet barn per legitimerad förskollärare 11,4; år 2025 var det 7,2. (Kolada 2019–2025)
  • Antalet barn per årsarbetare har stigit från 4,3 år 2019 till 5,2 år 2025. (Kolada 2019–2025)
  • Sedan år 2019 har antalet barn per barngrupp gått ned från 20 till 18 (år 2025). (Kolada 2019–2025)

Förskola

Barn per årsarbetare
5,2

Motalas snitt 5,6 (30 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)

Tidigare: 2024: 5,7 · 2023: 4,4

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Förskollärare med legitimation
71,3 %

Motalas snitt 53,2 % (30 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)

Tidigare: 2024: 71,3 % · 2023: 44,4 %

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Barn per barngrupp
18

Motalas snitt 15,7 (32 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)

Tidigare: 2024: 20 · 2023: 20

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Barn per legitimerad förskollärare
7,2

Motalas snitt 10,8 (30 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)

Tidigare: 2024: 8 · 2023: 10

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för förskolan

Förskola

Offentlig uppgift · Kolada 2025
Barn per årsarbetare
5,2

Kolada 2025

2024: 5,72023: 4,42022: 4,82021: 6

Barn per barngrupp
18

Kolada 2025

2024: 202023: 202022: 202021: 22

Förskollärare med legitimation
71,3 %

Kolada 2025

2024: 71,3 %2023: 44,4 %2022: 42,9 %2021: 48,4 %

Barn per legitimerad förskollärare
7,2

Kolada 2025

2024: 82023: 102022: 11,12021: 12,3

Så läser du siffrorna

Grunddata från Kolada (RKA)

Officiella uppgifter

Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Motala KommunVerifierad
Typ
KommunVerifierad

Adress

Besöksadress
Hökavägen 10, 59198 Motala
Kommun
Motala
Län
Östergötlands län

Utbildning

Verksamhet
FörskolaVerifierad

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Förskolan är kommunal, så ansökan görs i Motala skolval.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Vanliga frågor

Frågor och svar om Förskolan Godegård

Vem driver Förskolan Godegård?+

Motala Kommun (kommun).

Var ligger Förskolan Godegård?+

Hökavägen 10, 59198, Motala.

Hur söker man plats på Förskolan Godegård?+

Förskolan Godegård är kommunal, så plats söks hos Motala.

Intresseanmälan

Hör av er till Förskolan Godegård

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om Förskolan Godegård ännu.Skriv det första

Alla förskolor i Motala

Om uppgifterna

Skolenhetskod FSK-V11E833330. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.

Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer