Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Kolada (RKA)

Föreningen Kungabarn

Dalavägen 3, LaholmFörskolaEnskild
Barn per årsarbetare

6,0 barn per årsarbetare, kommunen 5,3

Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 20 enheter. 2025. Källa: Kolada.

Föreningen Kungabarn är en fristående förskola i Laholm, Hallands län.

Andelen legitimerade förskollärare är 31,7 % på förskolan. Det är det lägsta talet bland 20 förskolor i Laholm med uppgiften.

Huvudman är Föreningen Kungabarn.

Antalet barn per barngrupp har stigit från 5,8 år 2019 till 19 år 2025.

Fågelvägen 450 meter bort finns närmaste andra förskola: Dalkulla Förskola.

Källor: Kolada 2025 · Kolada 2019–2025

Snabbfakta om Föreningen Kungabarn

Skolform
Förskola
Huvudman
Föreningen Kungabarn
Ort
KNÄRED, Laholm kommun
Kommunal eller fristående
Enskild

Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.

Officiell statistik

Siffror om förskolan

Jämfört med andra förskolor i Laholm

  • Andelen legitimerade förskollärare är 31,7 % på förskolan. Det är det lägsta talet bland 20 förskolor i Laholm med uppgiften. (Kolada 2025)
  • Förskolan har 19,3 barn per legitimerad förskollärare. Av Laholms 20 förskolor med uppgiften har ingen fler. (Kolada 2025)
  • Här går det 19 barn per barngrupp. Av Laholms 20 förskolor med uppgiften har ingen fler. (Kolada 2025)
  • Förskolan har 6 barn per årsarbetare. Samma tal har en annan förskola bland Laholms 20 förskolor med uppgiften. Fyra har fler. (Kolada 2025)

Utveckling över tid

  • Antalet barn per barngrupp har stigit från 5,8 år 2019 till 19 år 2025. (Kolada 2019–2025)
  • Sedan år 2019 har andelen legitimerade förskollärare gått upp från 13,5 % till 31,7 % (år 2025). (Kolada 2019–2025)
  • Sedan år 2019 har antalet barn per årsarbetare gått upp från 3,8 till 6 (år 2025). (Kolada 2019–2025)
  • Antalet barn per legitimerad förskollärare har sjunkit från 27,9 år 2019 till 19,3 år 2025. (Kolada 2019–2025)

Förskola

Barn per årsarbetare
6

Laholms snitt 5,3 (20 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)

Tidigare: 2024: 4,3 · 2023: 4,1

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Förskollärare med legitimation
31,7 %

Laholms snitt 50,5 % (20 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)

Tidigare: 2024: 10,1 % · 2023: 24,6 %

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Barn per barngrupp
19

Laholms snitt 15,8 (20 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)

Tidigare: 2024: 10,5 · 2023: 12,5

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Barn per legitimerad förskollärare
19,3

Laholms snitt 11,2 (20 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)

Tidigare: 2024: 42,9 · 2023: 16,7

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för förskolan

Förskola

Offentlig uppgift · Kolada 2025
Barn per årsarbetare
6

Kolada 2025

2024: 4,32023: 4,12022: 42021: 5,8

Barn per barngrupp
19

Kolada 2025

2024: 10,52023: 12,52022: 122021: 14,5

Förskollärare med legitimation
31,7 %

Kolada 2025

2024: 10,1 %2023: 24,6 %2022: 22 %2021: 36,5 %

Barn per legitimerad förskollärare
19,3

Kolada 2025

2024: 42,92023: 16,72022: 18,22021: 15,9

Så läser du siffrorna

Grunddata från Kolada (RKA)

Officiella uppgifter

Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Föreningen KungabarnVerifierad
Typ
EnskildVerifierad

Adress

Besöksadress
Dalavägen 3, 31251 Knäred
Kommun
Laholm
Län
Hallands län

Utbildning

Verksamhet
FörskolaVerifierad

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Förskolan har fristående huvudman och en egen kö — ansökan görs direkt till förskolan.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Vanliga frågor

Frågor och svar om Föreningen Kungabarn

Vem driver Föreningen Kungabarn?+

Föreningen Kungabarn (enskild).

Var ligger Föreningen Kungabarn?+

DALAVÄGEN 3, 31251, KNÄRED, Laholm.

Hur söker man plats på Föreningen Kungabarn?+

Föreningen Kungabarn har en fristående huvudman. Ansökan och kö sköts av Föreningen Kungabarn.

Intresseanmälan

Hör av er till Föreningen Kungabarn

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om Föreningen Kungabarn ännu.Skriv det första

Alla förskolor i Laholm

Om uppgifterna

Skolenhetskod FSK-V11E684363. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.

Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer