Föräldrarkooperativet Russet Ek. För
5,3 barn per årsarbetare, kommunen 5,3
Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 101 enheter. 2025. Källa: Kolada.
Föräldrarkooperativet Russet Ek. För är en fristående förskola i Västerås, Västmanlands län.
Förskolan har 63,6 % legitimerade förskollärare. Västerås har 101 förskolor med uppgiften, och åtta av dem har en högre andel.
Huvudman är Föräldrakooperativet Russet Ek. för..
Fågelvägen 350 meter bort finns närmaste andra förskola: Smålands Förskola.
Källor: Kolada 2025
Snabbfakta om Föräldrarkooperativet Russet Ek. För
- Skolform
- Förskola
- Huvudman
- Föräldrakooperativet Russet Ek. för.
- Ort
- VÄSTERÅS
- Kommunal eller fristående
- Enskild
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.
Så söker du i Västerås
Söka förskoleplats
E-tjänst: E-tjänst för förskola och fritidshem
Västerås kommuns sidaLäst på kommunens sida 16 oktober 2026.
Officiell statistik
Siffror om förskolan
Jämfört med andra förskolor i Västerås
- Förskolan har 63,6 % legitimerade förskollärare. Västerås har 101 förskolor med uppgiften, och åtta av dem har en högre andel. (Kolada 2025)
- Förskolan har 8,3 barn per legitimerad förskollärare. Västerås har 99 förskolor med uppgiften, och tolv av dem har färre. (Kolada 2025)
- Antalet barn per barngrupp är 14,5 på förskolan. I Västerås finns 97 förskolor med uppgiften. 54 av dem har fler och 42 har färre. (Kolada 2025)
- Här går det 5,3 barn per årsarbetare. Tre andra förskolor i Västerås har samma tal, och av de 101 förskolorna med uppgiften har 45 färre. (Kolada 2025)
Förskola
- Barn per årsarbetare
- 5,3
Västeråss snitt 5,3 (101 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)
Tidigare: 2024: 4,5
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Förskollärare med legitimation
- 63,6 %
Västeråss snitt 43,8 % (101 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)
Tidigare: 2024: 46,2 %
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per barngrupp
- 14,5
Västeråss snitt 14,7 (97 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)
Tidigare: 2024: 14,5
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per legitimerad förskollärare
- 8,3
Västeråss snitt 13,2 (99 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)
Tidigare: 2024: 9,7
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna
Alla mått för förskolan
Förskola
Offentlig uppgift · Kolada 2025- Barn per årsarbetare
- 5,3
Kolada 2025
2024: 4,5
- Barn per barngrupp
- 14,5
Kolada 2025
2024: 14,5
- Förskollärare med legitimation
- 63,6 %
Kolada 2025
2024: 46,2 %
- Barn per legitimerad förskollärare
- 8,3
Kolada 2025
2024: 9,7
Grunddata från Kolada (RKA)
Officiella uppgifter
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.
Huvudman — den som driver verksamheten
- Namn
- Föräldrakooperativet Russet Ek. för.Verifierad
- Typ
- EnskildVerifierad
Adress
- Besöksadress
- Gotlandsgatan 2, 72244 Västerås
- Kommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
Utbildning
- Verksamhet
- FörskolaVerifierad
Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket
Förskolan har fristående huvudman och en egen kö — ansökan görs direkt till förskolan.
Läs guiden: skolvalet steg för stegVanliga frågor
Frågor och svar om Föräldrarkooperativet Russet Ek. För
Vem driver Föräldrarkooperativet Russet Ek. För?+
Föräldrakooperativet Russet Ek. för. (enskild).
Var ligger Föräldrarkooperativet Russet Ek. För?+
GOTLANDSGATAN 2, 72244, VÄSTERÅS.
Hur söker man plats på Föräldrarkooperativet Russet Ek. För?+
Föräldrarkooperativet Russet Ek. För har en fristående huvudman. Ansökan och kö sköts av Föräldrakooperativet Russet Ek. för..
Intresseanmälan
Hör av er till Föräldrarkooperativet Russet Ek. För
Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.
Jämför
Andra alternativ i närheten
De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.
Andra alternativ i närheten
Omdömen
Vad familjer och elever säger
Inga omdömen om Föräldrarkooperativet Russet Ek. För ännu.Skriv det första
Om uppgifterna
Skolenhetskod FSK-V11E661123. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.
Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan
