Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Skolverket

Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 5

Lindälvs gata 3, KungsbackaGymnasieskolaKommun
Genomsnittlig betygspoäng

13,5 i genomsnittlig betygspoäng, kommunen 14,2

Högre betygspoäng betyder högre betyg vid gymnasieexamen. Kommunens snitt av 12 enheter. 2025. Källa: Kolada.

Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 5 är en kommunal gymnasieskola i Kungsbacka, Hallands län.

Här är 56,6 % av lärarna legitimerade. Bara en av de 12 gymnasieskolorna i Kungsbacka med uppgiften har en lägre andel.

220 elever gick här läsåret 2025/26.

Närmaste andra gymnasieskola är Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 1, 50 meter bort fågelvägen.

Källor: Skolverket 2025/26

Snabbfakta om Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 5

Skolform
Gymnasieskola
Huvudman
Kungsbacka Kommun
Ort
Kungsbacka
Kommunal eller fristående
Kommun

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Officiell statistik

Siffror om skolan

Jämfört med andra gymnasieskolor i Kungsbacka

  • Här är 56,6 % av lärarna legitimerade. Bara en av de 12 gymnasieskolorna i Kungsbacka med uppgiften har en lägre andel. (Skolverket 2025/26)
  • Här tar 87,9 % av eleverna examen inom tre år. Bara tre av de 13 gymnasieskolorna i Kungsbacka med uppgiften har en högre andel. (Kolada 2025)
  • Här går det 10,6 elever per lärare. Samma tal har en annan gymnasieskola bland Kungsbackas 13 gymnasieskolor med uppgiften. Tre har färre. (Skolverket 2025/26)
  • Här får eleverna i snitt 13,5 i betygspoäng. I Kungsbacka finns 12 gymnasieskolor med uppgiften. Sju av dem har en högre betygspoäng och fyra har en lägre betygspoäng. (Kolada 2025)

Gymnasieskola

Elever per lärare
10,6

Kungsbackas snitt 12,8 (13 skolor) · Riket 12,2 (1202 skolor)

Tidigare: 2024/25: 10 · 2023/24: 8,6

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Legitimerade lärare
56,6 %

Kungsbackas snitt 73,3 % (12 skolor) · Riket 78,4 % (1129 skolor)

Tidigare: 2024/25: 60,7 % · 2023/24: 62 %

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Genomsnittlig betygspoäng
13,5

Kungsbackas snitt 14,2 (12 skolor) · Riket 14,5 (1020 skolor)

Tidigare: 2024: 12,8

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Examen inom 3 år
87,9 %

Kungsbackas snitt 74,8 % (13 skolor) · Riket 72,1 % (956 skolor)

Tidigare: 2024: 85,1 %

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Skolverket. Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för skolan

Gymnasieskola

Offentlig uppgift · Skolverket 2025/26
Antal elever
cirka 220

Skolverket 2025/26

Elever per lärare
10,6

Skolverket 2025/26

2024/25: 102023/24: 8,62022/23: 13,42021/22: 10,5

Legitimerade lärare
56,6 %

Skolverket 2025/26

2024/25: 60,7 %2023/24: 62 %2022/23: 75,7 %2021/22: 100 %

Speciallärare/specialpedagoger
7,7 heltidstjänster per 100 elever

Skolverket 2025/26

2024/25: 7,2 heltidstjänster per 100 elever2023/24: 19,2 heltidstjänster per 100 elever2022/23: Uppgift saknas hos Skolverket2021/22: 1,9 heltidstjänster per 100 elever

Speciallärartjänster
Uppgift saknas hos Skolverket

Skolverket 2025/26

2024/25: Uppgift saknas hos Skolverket2023/24: Uppgift saknas hos Skolverket2022/23: Uppgift saknas hos Skolverket2021/22: Uppgift saknas hos Skolverket

Så läser du siffrorna

Grunddata från Skolverket

Officiella uppgifter

Källa: Skolverkets skolenhetsregister, hämtad 24 oktober 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Kungsbacka KommunVerifierad
Organisationsnummer
212000-1256Verifierad
Typ
KommunVerifierad

Adress

Besöksadress
Lindälvs gata 3, 43935 Kungsbacka
Postadress
Lindälvs gata 3, 43432 Kungsbacka
Kommun
Kungsbacka
Län
Hallands län
Telefon
030-083 40 00
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
E-post
eloflindalvsgymnasium.elevadmin@kungsbacka.se
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Webbplats
http://www.eloflindalvsgymnasium.kungsbacka.se
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Rektor
Cajsa Odhagen FridénVerifierad
Senast uppdaterad Källa Skolverkets skolenhetsregisterMetod

Utbildning

Verksamhet
GymnasieskolaVerifierad

Gymnasieprogram

  • Fösäljnings-O Serviceprogrammet
  • Handels O Adm.Programmet
  • Individuellt Alternativ
  • Programminriktat Val
  • Språkintroduktion
  • Yrkesintroduktion

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Skolan är kommunal, så ansökan görs i Kungsbacka skolval.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Erbjudanden

Det här erbjuder skolan

Sammanställt från Skolverkets skolenhetsregister.

Verksamheter

Skolformer som enheten är registrerad för hos Skolverket.

  • Gymnasieskola

Gymnasieprogram

Program i registret. Utbudet kan variera mellan läsår.

  • Fösäljnings-O Serviceprogrammet
  • Handels O Adm.Programmet
  • Individuellt Alternativ
  • Programminriktat Val
  • Språkintroduktion
  • Yrkesintroduktion

Särskilda uppgifter

Övrigt som registrerats för enheten.

  • Rektor: Cajsa Odhagen Fridén

Vanliga frågor

Frågor och svar om Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 5

Vem driver Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 5?+

Kungsbacka Kommun (kommun), organisationsnummer 212000-1256.

Var ligger Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 5?+

Lindälvs gata 3, 43935, Kungsbacka.

Hur når jag Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 5?+

Via telefon 030-083 40 00, e-post eloflindalvsgymnasium.elevadmin@kungsbacka.se och webbplatsen http://www.eloflindalvsgymnasium.kungsbacka.se. Rektor är Cajsa Odhagen Fridén.

Vilka gymnasieprogram finns på Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 5?+

Enligt registret: Fösäljnings-O Serviceprogrammet, Handels O Adm.Programmet, Individuellt Alternativ, Programminriktat Val, Språkintroduktion och Yrkesintroduktion.

Hur söker man till Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 5?+

Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 5 är kommunal, så ansökan görs i Kungsbackas skolval.

Intresseanmälan

Hör av er till Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 5

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Gymnasieskola, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 5 ännu.Skriv det första

Alla gymnasieskolor i Kungsbacka

Om uppgifterna

Skolenhetskod 51620045. Hämtat från Skolverkets skolenhetsregister 24 oktober 2026.

Offentlig uppgift · Skolverkets skolenhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer