Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Kolada (RKA)

Daggkåpans Förskola

Högadalsvägen 14, KarlshamnFörskolaEnskild
Barn per årsarbetare

5,2 barn per årsarbetare, kommunen 5,0

Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 21 enheter. 2025. Källa: Kolada.

Daggkåpans Förskola är en fristående förskola i Karlshamn, Blekinge län.

Förskolan har 6,5 barn per barngrupp. Av Karlshamns 21 förskolor med uppgiften har ingen färre.

Huvudman är Daggkåpan Ekonomisk Förening.

År 2019 var antalet barn per barngrupp 5,4; år 2024 var det 6,5.

Regnbågens Förskola ligger 250 meter härifrån fågelvägen — ingen annan förskola ligger närmare.

Källor: Kolada 2024 · Kolada 2019–2024

Snabbfakta om Daggkåpans Förskola

Skolform
Förskola
Huvudman
Daggkåpan Ekonomisk Förening
Ort
KARLSHAMN
Kommunal eller fristående
Enskild

Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.

Officiell statistik

Siffror om förskolan

Jämfört med andra förskolor i Karlshamn

  • Förskolan har 6,5 barn per barngrupp. Av Karlshamns 21 förskolor med uppgiften har ingen färre. (Kolada 2024)
  • Här går det 18 barn per legitimerad förskollärare. En annan förskola i Karlshamn har samma tal, och av de 21 förskolorna med uppgiften har en fler. (Kolada 2025)
  • Förskolan har 28,7 % legitimerade förskollärare. Karlshamn har 21 förskolor med uppgiften, och två av dem har en lägre andel. (Kolada 2025)
  • Förskolan har 5,2 barn per årsarbetare. Talet delas med en annan förskola i Karlshamn; av kommunens 21 förskolor med uppgiften har nio fler. (Kolada 2025)

Utveckling över tid

  • År 2019 var antalet barn per barngrupp 5,4; år 2024 var det 6,5. (Kolada 2019–2024)
  • Antalet barn per årsarbetare har sjunkit från 6,1 år 2019 till 5,2 år 2025. (Kolada 2019–2025)
  • Sedan år 2019 har andelen legitimerade förskollärare gått upp från 0 % till 28,7 % (år 2025). (Kolada 2019–2025)
  • Sedan år 2020 har antalet barn per legitimerad förskollärare gått upp från 0 till 18 (år 2025). (Kolada 2020–2025)

Förskola

Barn per årsarbetare
5,2

Karlshamns snitt 5 (21 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)

Tidigare: 2024: 6,5 · 2023: 5,9

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Förskollärare med legitimation
28,7 %

Karlshamns snitt 56,6 % (21 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)

Tidigare: 2024: 27,4 % · 2023: 28,3 %

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Barn per barngrupp
6,5

Karlshamns snitt 14,7 (21 skolor) · Riket 15,9 (6498 skolor)

Tidigare: 2023: 6,4 · 2022: 6,4

Skolans tal: Kolada (RKA), 2024

Barn per legitimerad förskollärare
18

Karlshamns snitt 9,8 (21 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)

Tidigare: 2024: 23,8 · 2023: 20,5

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för förskolan

Förskola

Offentlig uppgift · Kolada 2025
Barn per årsarbetare
5,2

Kolada 2025

2024: 6,52023: 5,92022: 5,52021: 4,4

Barn per barngrupp
Redovisas inte — för få elever

Kolada 2025

2024: 6,52023: 6,42022: 6,42021: 5,5

Förskollärare med legitimation
28,7 %

Kolada 2025

2024: 27,4 %2023: 28,3 %2022: 30,9 %2021: 21,9 %

Barn per legitimerad förskollärare
18

Kolada 2025

2024: 23,82023: 20,52022: 17,92021: 20,1

Så läser du siffrorna

Grunddata från Kolada (RKA)

Officiella uppgifter

Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Daggkåpan Ekonomisk FöreningVerifierad
Typ
EnskildVerifierad

Adress

Besöksadress
Högadalsvägen 14, 37441 Karlshamn
Kommun
Karlshamn
Län
Blekinge län

Utbildning

Verksamhet
FörskolaVerifierad

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Förskolan har fristående huvudman och en egen kö — ansökan görs direkt till förskolan.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Vanliga frågor

Frågor och svar om Daggkåpans Förskola

Vem driver Daggkåpans Förskola?+

Daggkåpan Ekonomisk Förening (enskild).

Var ligger Daggkåpans Förskola?+

HÖGADALSVÄGEN 14, 37441, KARLSHAMN.

Hur söker man plats på Daggkåpans Förskola?+

Daggkåpans Förskola har en fristående huvudman. Ansökan och kö sköts av Daggkåpan Ekonomisk Förening.

Intresseanmälan

Hör av er till Daggkåpans Förskola

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om Daggkåpans Förskola ännu.Skriv det första

Alla förskolor i Karlshamn

Om uppgifterna

Skolenhetskod FSK-V11E348213. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.

Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer