Cypressens Förskola
4,2 barn per årsarbetare, kommunen 4,9
Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 215 enheter. 2025. Källa: Kolada.
Cypressens Förskola är en kommunal förskola i Malmö, Skåne län.
Förskolan har 13 barn per barngrupp. Talet delas med tre andra förskolor i Malmö; av kommunens 216 förskolor med uppgiften har 18 färre.
Andelen legitimerade förskollärare har stigit från 24 % år 2019 till 41,4 % år 2025.
Närmaste andra förskola är Herdinnans Förskola, 700 meter bort fågelvägen.
Källor: Kolada 2025 · Kolada 2019–2025
Snabbfakta om Cypressens Förskola
- Skolform
- Förskola
- Huvudman
- Malmö Kommun
- Ort
- Malmö
- Kommunal eller fristående
- Kommun
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.
Så söker du i Malmö
Söka förskoleplats
E-tjänst: Förskola - Ansök om plats eller ändra ansökan
Malmö kommuns sidaLäst på kommunens sida 16 oktober 2026.
Officiell statistik
Siffror om förskolan
Jämfört med andra förskolor i Malmö
- Förskolan har 13 barn per barngrupp. Talet delas med tre andra förskolor i Malmö; av kommunens 216 förskolor med uppgiften har 18 färre. (Kolada 2025)
- Här går det 4,2 barn per årsarbetare. Sex andra förskolor i Malmö har samma tal, och av de 215 förskolorna med uppgiften har 19 färre. (Kolada 2025)
- Förskolan har 10 barn per legitimerad förskollärare. Talet delas med fyra andra förskolor i Malmö; av kommunens 213 förskolor med uppgiften har 19 färre. (Kolada 2025)
- Här är 41,4 % av personalen legitimerade förskollärare. Samma tal har tre andra förskolor bland Malmös 215 förskolor med uppgiften. 50 har en högre andel. (Kolada 2025)
Utveckling över tid
- Andelen legitimerade förskollärare har stigit från 24 % år 2019 till 41,4 % år 2025. (Kolada 2019–2025)
- Antalet barn per legitimerad förskollärare har sjunkit från 21,8 år 2019 till 10 år 2025. (Kolada 2019–2025)
- År 2019 var antalet barn per barngrupp 18,3; år 2025 var det 13. (Kolada 2019–2025)
- Sedan år 2019 har antalet barn per årsarbetare gått ned från 5,2 till 4,2 (år 2025). (Kolada 2019–2025)
Förskola
- Barn per årsarbetare
- 4,2
Malmös snitt 4,9 (215 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)
Tidigare: 2024: 4,7 · 2023: 4,5
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Förskollärare med legitimation
- 41,4 %
Malmös snitt 35,5 % (215 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)
Tidigare: 2024: 38,2 % · 2023: 43,6 %
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per barngrupp
- 13
Malmös snitt 16,9 (216 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)
Tidigare: 2024: 14,8 · 2023: 13,5
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per legitimerad förskollärare
- 10
Malmös snitt 15,3 (213 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)
Tidigare: 2024: 12,2 · 2023: 10,4
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna
Alla mått för förskolan
Förskola
Offentlig uppgift · Kolada 2025- Barn per årsarbetare
- 4,2
Kolada 2025
2024: 4,72023: 4,52022: 5,42021: 5,3
- Barn per barngrupp
- 13
Kolada 2025
2024: 14,82023: 13,52022: 13,52021: 13,8
- Förskollärare med legitimation
- 41,4 %
Kolada 2025
2024: 38,2 %2023: 43,6 %2022: 34,5 %2021: 40,7 %
- Barn per legitimerad förskollärare
- 10
Kolada 2025
2024: 12,22023: 10,42022: 15,72021: 12,9
Grunddata från Kolada (RKA)
Officiella uppgifter
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.
Huvudman — den som driver verksamheten
- Namn
- Malmö KommunVerifierad
- Typ
- KommunVerifierad
Adress
- Besöksadress
- Monicavägen 18-22, 20580 Malmö
- Kommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
Utbildning
- Verksamhet
- FörskolaVerifierad
Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket
Förskolan är kommunal, så ansökan görs i Malmö skolval.
Läs guiden: skolvalet steg för stegVanliga frågor
Frågor och svar om Cypressens Förskola
Vem driver Cypressens Förskola?+
Malmö Kommun (kommun).
Var ligger Cypressens Förskola?+
Monicavägen 18-22, 20580, Malmö.
Hur söker man plats på Cypressens Förskola?+
Cypressens Förskola är kommunal, så plats söks hos Malmö.
Intresseanmälan
Hör av er till Cypressens Förskola
Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.
Jämför
Andra alternativ i närheten
De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.
Andra alternativ i närheten
Omdömen
Vad familjer och elever säger
Inga omdömen om Cypressens Förskola ännu.Skriv det första
Om uppgifterna
Skolenhetskod FSK-V11E769700. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.
Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan
