Brunnsgatan 10
4,4 barn per årsarbetare, kommunen 5,3
Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 131 enheter. 2025. Källa: Kolada.
Brunnsgatan 10 är en kommunal förskola i Linköping, Östergötlands län.
Förskolan har 26 barn per barngrupp. Talet delas med två andra förskolor i Linköping; av kommunens 128 förskolor med uppgiften har sex fler.
År 2019 var antalet barn per barngrupp 10,3; år 2025 var det 26.
Gustav Adolfsgatan 27 ligger 400 meter härifrån fågelvägen — ingen annan förskola ligger närmare.
Källor: Kolada 2025 · Kolada 2019–2025
Snabbfakta om Brunnsgatan 10
- Skolform
- Förskola
- Huvudman
- Linköpings Kommun
- Ort
- Linköping
- Kommunal eller fristående
- Kommun
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.
Så söker du i Linköping
Söka förskoleplats
Linköping kommuns sidaLäst på kommunens sida 16 oktober 2026.
Officiell statistik
Siffror om förskolan
Jämfört med andra förskolor i Linköping
- Förskolan har 26 barn per barngrupp. Talet delas med två andra förskolor i Linköping; av kommunens 128 förskolor med uppgiften har sex fler. (Kolada 2025)
- Här går det 4,4 barn per årsarbetare. Samma tal har fyra andra förskolor bland Linköpings 131 förskolor med uppgiften. 14 har färre. (Kolada 2025)
- Antalet barn per legitimerad förskollärare är 9,9 på förskolan. Bara 20 av de 128 förskolorna i Linköping med uppgiften har färre. (Kolada 2025)
- Andelen legitimerade förskollärare är 44,4 % på förskolan. 37 av Linköpings 131 förskolor med uppgiften har en högre andel, 93 har en lägre andel. (Kolada 2025)
Utveckling över tid
- År 2019 var antalet barn per barngrupp 10,3; år 2025 var det 26. (Kolada 2019–2025)
- Sedan år 2019 har andelen legitimerade förskollärare gått upp från 30,8 % till 44,4 % (år 2025). (Kolada 2019–2025)
- Sedan år 2019 har antalet barn per legitimerad förskollärare gått ned från 15,5 till 9,9 (år 2025). (Kolada 2019–2025)
- Sedan år 2019 har antalet barn per årsarbetare gått ned från 4,8 till 4,4 (år 2025). (Kolada 2019–2025)
Förskola
- Barn per årsarbetare
- 4,4
Linköpings snitt 5,3 (131 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)
Tidigare: 2024: 5 · 2023: 4,1
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Förskollärare med legitimation
- 44,4 %
Linköpings snitt 37,8 % (131 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)
Tidigare: 2024: 32,9 % · 2023: 30,3 %
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per barngrupp
- 26
Linköpings snitt 18,3 (128 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)
Tidigare: 2024: 32 · 2023: 29
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per legitimerad förskollärare
- 9,9
Linköpings snitt 15 (128 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)
Tidigare: 2024: 15,2 · 2023: 13,7
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna
Alla mått för förskolan
Förskola
Offentlig uppgift · Kolada 2025- Barn per årsarbetare
- 4,4
Kolada 2025
2024: 52023: 4,12022: 4,62021: 4,4
- Barn per barngrupp
- 26
Kolada 2025
2024: 322023: 292022: 18,32021: 8,4
- Förskollärare med legitimation
- 44,4 %
Kolada 2025
2024: 32,9 %2023: 30,3 %2022: 26 %2021: 29,4 %
- Barn per legitimerad förskollärare
- 9,9
Kolada 2025
2024: 15,22023: 13,72022: 17,52021: 15,1
Grunddata från Kolada (RKA)
Officiella uppgifter
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.
Huvudman — den som driver verksamheten
- Namn
- Linköpings KommunVerifierad
- Typ
- KommunVerifierad
Adress
- Besöksadress
- Brunnsgatan 10, 58181 Linköping
- Kommun
- Linköping
- Län
- Östergötlands län
Utbildning
- Verksamhet
- FörskolaVerifierad
Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket
Förskolan är kommunal, så ansökan görs i Linköping skolval.
Läs guiden: skolvalet steg för stegVanliga frågor
Frågor och svar om Brunnsgatan 10
Vem driver Brunnsgatan 10?+
Linköpings Kommun (kommun).
Var ligger Brunnsgatan 10?+
Brunnsgatan 10, 58181, Linköping.
Hur söker man plats på Brunnsgatan 10?+
Brunnsgatan 10 är kommunal, så plats söks hos Linköping.
Intresseanmälan
Hör av er till Brunnsgatan 10
Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.
Jämför
Andra alternativ i närheten
De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.
Andra alternativ i närheten
Omdömen
Vad familjer och elever säger
Inga omdömen om Brunnsgatan 10 ännu.Skriv det första
Om uppgifterna
Skolenhetskod FSK-V11E865186. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.
Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan
