Brunnsalléns Förskola
6,3 barn per årsarbetare, kommunen 5,6
Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 92 enheter. 2025. Källa: Kolada.
Brunnsalléns Förskola är en kommunal förskola i Helsingborg, Skåne län.
Här är 72,8 % av personalen legitimerade förskollärare. Bara tolv av de 92 förskolorna i Helsingborg med uppgiften har en högre andel.
Sedan år 2019 har andelen legitimerade förskollärare gått upp från 57,6 % till 72,8 % (år 2025).
Fågelvägen 250 meter bort finns närmaste andra förskola: Musikantens Förskola.
Källor: Kolada 2025 · Kolada 2019–2025
Snabbfakta om Brunnsalléns Förskola
- Skolform
- Förskola
- Huvudman
- Helsingborgs Kommun
- Ort
- Ramlösa, Helsingborg kommun
- Kommunal eller fristående
- Kommun
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.
Så söker du i Helsingborg
Söka förskoleplats
Helsingborg kommuns sidaLäst på kommunens sida 16 oktober 2026.
Officiell statistik
Siffror om förskolan
Jämfört med andra förskolor i Helsingborg
- Här är 72,8 % av personalen legitimerade förskollärare. Bara tolv av de 92 förskolorna i Helsingborg med uppgiften har en högre andel. (Kolada 2025)
- Förskolan har 6,3 barn per årsarbetare. Samma tal har tre andra förskolor bland Helsingborgs 92 förskolor med uppgiften. 14 har fler. (Kolada 2025)
- Här går det 8,6 barn per legitimerad förskollärare. Samma tal har en annan förskola bland Helsingborgs 92 förskolor med uppgiften. 27 har färre. (Kolada 2025)
- Förskolan har 16,3 barn per barngrupp. Samma tal har en annan förskola bland Helsingborgs 93 förskolor med uppgiften. 37 har fler. (Kolada 2025)
Utveckling över tid
- Sedan år 2019 har andelen legitimerade förskollärare gått upp från 57,6 % till 72,8 % (år 2025). (Kolada 2019–2025)
- År 2019 var antalet barn per årsarbetare 5,4; år 2025 var det 6,3. (Kolada 2019–2025)
- Antalet barn per barngrupp har sjunkit från 18,2 år 2019 till 16,3 år 2025. (Kolada 2019–2025)
- År 2019 var antalet barn per legitimerad förskollärare 9,4; år 2025 var det 8,6. (Kolada 2019–2025)
Förskola
- Barn per årsarbetare
- 6,3
Helsingborgs snitt 5,6 (92 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)
Tidigare: 2024: 5,9 · 2023: 6,2
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Förskollärare med legitimation
- 72,8 %
Helsingborgs snitt 52,1 % (92 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)
Tidigare: 2024: 78,5 % · 2023: 73,8 %
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per barngrupp
- 16,3
Helsingborgs snitt 15,3 (93 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)
Tidigare: 2024: 16,3 · 2023: 14,1
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per legitimerad förskollärare
- 8,6
Helsingborgs snitt 12,6 (92 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)
Tidigare: 2024: 7,6 · 2023: 8,4
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna
Alla mått för förskolan
Förskola
Offentlig uppgift · Kolada 2025- Barn per årsarbetare
- 6,3
Kolada 2025
2024: 5,92023: 6,22022: 5,72021: 5,8
- Barn per barngrupp
- 16,3
Kolada 2025
2024: 16,32023: 14,12022: 15,72021: 15,5
- Förskollärare med legitimation
- 72,8 %
Kolada 2025
2024: 78,5 %2023: 73,8 %2022: 75 %2021: 86,8 %
- Barn per legitimerad förskollärare
- 8,6
Kolada 2025
2024: 7,62023: 8,42022: 7,62021: 6,6
Grunddata från Kolada (RKA)
Officiella uppgifter
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.
Huvudman — den som driver verksamheten
- Namn
- Helsingborgs KommunVerifierad
- Typ
- KommunVerifierad
Adress
- Besöksadress
- Brunnsallén 263, 25657 Ramlösa
- Kommun
- Helsingborg
- Län
- Skåne län
Utbildning
- Verksamhet
- FörskolaVerifierad
Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket
Förskolan är kommunal, så ansökan görs i Helsingborg skolval.
Läs guiden: skolvalet steg för stegVanliga frågor
Frågor och svar om Brunnsalléns Förskola
Vem driver Brunnsalléns Förskola?+
Helsingborgs Kommun (kommun).
Var ligger Brunnsalléns Förskola?+
Brunnsallén 263, 25657, Ramlösa, Helsingborg.
Hur söker man plats på Brunnsalléns Förskola?+
Brunnsalléns Förskola är kommunal, så plats söks hos Helsingborg.
Intresseanmälan
Hör av er till Brunnsalléns Förskola
Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.
Jämför
Andra alternativ i närheten
De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.
Andra alternativ i närheten
Omdömen
Vad familjer och elever säger
Inga omdömen om Brunnsalléns Förskola ännu.Skriv det första
Om uppgifterna
Skolenhetskod FSK-V11E196652. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.
Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan
