Brukets Förskola
4,4 barn per årsarbetare, kommunen 4,2
Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 12 enheter. 2025. Källa: Kolada.
Brukets Förskola är en kommunal förskola i Tierp, Uppsala län.
Fågelvägen 15,6 km bort finns närmaste andra förskola: Förskolan Norrskenet.
Tierp har 12 aktiva förskolor i registret.
Här går det 19,7 barn per barngrupp. Bara två av de 12 förskolorna i Tierp med uppgiften har fler.
Andelen legitimerade förskollärare har stigit från 42,7 % år 2019 till 62,1 % år 2025.
Källor: Kolada 2025 · Kolada 2019–2025
Snabbfakta om Brukets Förskola
- Skolform
- Förskola
- Huvudman
- Tierps Kommun
- Ort
- Söderfors, Tierp kommun
- Kommunal eller fristående
- Kommun
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.
Jämför
Andra alternativ i närheten
De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.
Andra alternativ i närheten
Officiell statistik
Siffror om förskolan
Jämfört med andra förskolor i Tierp
- Här går det 19,7 barn per barngrupp. Bara två av de 12 förskolorna i Tierp med uppgiften har fler. (Kolada 2025)
- Förskolan har 62,1 % legitimerade förskollärare. Bara tre av de 12 förskolorna i Tierp med uppgiften har en högre andel. (Kolada 2025)
- Antalet barn per årsarbetare är 4,4 på förskolan. Bland Tierps 12 förskolor med uppgiften är det tre som har fler. (Kolada 2025)
- Här går det 7,1 barn per legitimerad förskollärare. Sex av Tierps 12 förskolor med uppgiften har fler, fem har färre. (Kolada 2025)
Utveckling över tid
- Andelen legitimerade förskollärare har stigit från 42,7 % år 2019 till 62,1 % år 2025. (Kolada 2019–2025)
- Antalet barn per legitimerad förskollärare har sjunkit från 12,3 år 2019 till 7,1 år 2025. (Kolada 2019–2025)
- Antalet barn per barngrupp har stigit från 16,8 år 2019 till 19,7 år 2025. (Kolada 2019–2025)
- År 2019 var antalet barn per årsarbetare 5,3; år 2025 var det 4,4. (Kolada 2019–2025)
Förskola
- Barn per årsarbetare
- 4,4
Tierps snitt 4,2 (12 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)
Tidigare: 2024: 3,4 · 2023: 4,5
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Förskollärare med legitimation
- 62,1 %
Tierps snitt 55,6 % (12 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)
Tidigare: 2024: 62,1 % · 2023: 48,1 %
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per barngrupp
- 19,7
Tierps snitt 17,6 (12 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)
Tidigare: 2024: 21 · 2023: 15,6
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
- Barn per legitimerad förskollärare
- 7,1
Tierps snitt 7,7 (12 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)
Tidigare: 2024: 5,5 · 2023: 9,3
Skolans tal: Kolada (RKA), 2025
Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna
Alla mått för förskolan
Förskola
Offentlig uppgift · Kolada 2025- Barn per årsarbetare
- 4,4
Kolada 2025
2024: 3,42023: 4,52022: 4,42021: 5,1
- Barn per barngrupp
- 19,7
Kolada 2025
2024: 212023: 15,62022: 14,22021: 17
- Förskollärare med legitimation
- 62,1 %
Kolada 2025
2024: 62,1 %2023: 48,1 %2022: 48,3 %2021: 35,2 %
- Barn per legitimerad förskollärare
- 7,1
Kolada 2025
2024: 5,52023: 9,32022: 92021: 14,6
Grunddata från Kolada (RKA)
Officiella uppgifter
Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.
Huvudman — den som driver verksamheten
- Namn
- Tierps KommunVerifierad
- Typ
- KommunVerifierad
Adress
- Besöksadress
- Tamms Väg 13, 81576 Söderfors
- Kommun
- Tierp
- Län
- Uppsala län
Utbildning
- Verksamhet
- FörskolaVerifierad
Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket
Förskolan är kommunal, så ansökan görs i Tierp skolval.
Läs guiden: skolvalet steg för stegVanliga frågor
Frågor och svar om Brukets Förskola
Vem driver Brukets Förskola?+
Tierps Kommun (kommun).
Var ligger Brukets Förskola?+
Tamms Väg 13, 81576, Söderfors, Tierp.
Hur söker man plats på Brukets Förskola?+
Brukets Förskola är kommunal, så plats söks hos Tierp.
Intresseanmälan
Hör av er till Brukets Förskola
Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.
Omdömen
Vad familjer och elever säger
Inga omdömen om Brukets Förskola ännu.Skriv det första
Om uppgifterna
Skolenhetskod FSK-V11E262126. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.
Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan
