Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Kolada (RKA)

Blidö Förskola

Blidögatan 1, HelsingborgFörskolaKommun
Barn per årsarbetare

5,5 barn per årsarbetare, kommunen 5,6

Färre barn per årsarbetare betyder fler vuxna per barn. Kommunens snitt av 92 enheter. 2025. Källa: Kolada.

Blidö Förskola är en kommunal förskola i Helsingborg, Skåne län.

Antalet barn per legitimerad förskollärare är 7,2 på förskolan. Bland Helsingborgs 92 förskolor med uppgiften är det sex som har färre.

År 2019 var antalet barn per barngrupp 17,3; år 2025 var det 18,8.

Fågelvägen 400 meter bort finns närmaste andra förskola: Vindö Förskola.

Källor: Kolada 2025 · Kolada 2019–2025

Snabbfakta om Blidö Förskola

Skolform
Förskola
Huvudman
Helsingborgs Kommun
Ort
Rydebäck, Helsingborg kommun
Kommunal eller fristående
Kommun

Källa: Kolada (RKA), enhetsregister.

Så söker du i Helsingborg

Officiell statistik

Siffror om förskolan

Jämfört med andra förskolor i Helsingborg

  • Antalet barn per legitimerad förskollärare är 7,2 på förskolan. Bland Helsingborgs 92 förskolor med uppgiften är det sex som har färre. (Kolada 2025)
  • Förskolan har 76,3 % legitimerade förskollärare. Helsingborg har 92 förskolor med uppgiften, och nio av dem har en högre andel. (Kolada 2025)
  • Här går det 18,8 barn per barngrupp. En annan förskola i Helsingborg har samma tal, och av de 93 förskolorna med uppgiften har 17 fler. (Kolada 2025)
  • Här går det 5,5 barn per årsarbetare. Åtta andra förskolor i Helsingborg har samma tal, och av de 92 förskolorna med uppgiften har 31 färre. (Kolada 2025)

Utveckling över tid

  • År 2019 var antalet barn per barngrupp 17,3; år 2025 var det 18,8. (Kolada 2019–2025)
  • Sedan år 2019 har antalet barn per legitimerad förskollärare gått ned från 7,8 till 7,2 (år 2025). (Kolada 2019–2025)
  • Andelen legitimerade förskollärare har stigit från 71,5 % år 2019 till 76,3 % år 2025. (Kolada 2019–2025)
  • Antalet barn per årsarbetare har sjunkit från 5,6 år 2019 till 5,5 år 2025. (Kolada 2019–2025)

Förskola

Barn per årsarbetare
5,5

Helsingborgs snitt 5,6 (92 skolor) · Riket 5,1 (6454 skolor)

Tidigare: 2024: 5,2 · 2023: 4,7

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Förskollärare med legitimation
76,3 %

Helsingborgs snitt 52,1 % (92 skolor) · Riket 44,8 % (6438 skolor)

Tidigare: 2024: 69,7 % · 2023: 65,9 %

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Barn per barngrupp
18,8

Helsingborgs snitt 15,3 (93 skolor) · Riket 15,8 (6558 skolor)

Tidigare: 2024: 19,3 · 2023: 17,7

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Barn per legitimerad förskollärare
7,2

Helsingborgs snitt 12,6 (92 skolor) · Riket 13 (6354 skolor)

Tidigare: 2024: 7,5 · 2023: 7,1

Skolans tal: Kolada (RKA), 2025

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Kolada (RKA). Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för förskolan

Förskola

Offentlig uppgift · Kolada 2025
Barn per årsarbetare
5,5

Kolada 2025

2024: 5,22023: 4,72022: 5,62021: 4,5

Barn per barngrupp
18,8

Kolada 2025

2024: 19,32023: 17,72022: 13,52021: 16,3

Förskollärare med legitimation
76,3 %

Kolada 2025

2024: 69,7 %2023: 65,9 %2022: 75,5 %2021: 63,2 %

Barn per legitimerad förskollärare
7,2

Kolada 2025

2024: 7,52023: 7,12022: 7,42021: 7,2

Så läser du siffrorna

Grunddata från Kolada (RKA)

Officiella uppgifter

Källa: Kolada (RKA), enhetsregister, hämtad 4 september 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Helsingborgs KommunVerifierad
Typ
KommunVerifierad

Adress

Besöksadress
Blidögatan 1, 25732 Rydebäck
Kommun
Helsingborg
Län
Skåne län

Utbildning

Verksamhet
FörskolaVerifierad

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Förskolan är kommunal, så ansökan görs i Helsingborg skolval.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Vanliga frågor

Frågor och svar om Blidö Förskola

Vem driver Blidö Förskola?+

Helsingborgs Kommun (kommun).

Var ligger Blidö Förskola?+

Blidögatan 1, 25732, Rydebäck, Helsingborg.

Hur söker man plats på Blidö Förskola?+

Blidö Förskola är kommunal, så plats söks hos Helsingborg.

Intresseanmälan

Hör av er till Blidö Förskola

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Förskola, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om Blidö Förskola ännu.Skriv det första

Alla förskolor i Helsingborg

Om uppgifterna

Skolenhetskod FSK-V11E310282. Hämtat från Koladas enhetsregister (RKA), adress från SCB 4 september 2026.

Offentlig uppgift · Kolada (RKA), enhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer