Hoppa till innehåll
Skolvyn
Grunddata från Skolverket

Blästadsskolan- anpassad grundskola

Ekholmsvägen 117, LinköpingAnpassad grundskolaKommun

Blästadsskolan- anpassad grundskola är en kommunal anpassad grundskola i Linköping, Östergötlands län.

Skolan tar emot elever i årskurs 1–6.

Ekholmsskolan- anpassad grundskola ligger 500 meter härifrån fågelvägen — ingen annan anpassad grundskola ligger närmare.

Linköping har 8 aktiva anpassade grundskolor i registret.

Skolan har 0 % legitimerade lärare. Talet delas med tre andra anpassade grundskolor i Linköping; av kommunens 6 anpassade grundskolor med uppgiften har ingen en lägre andel.

Källor: Skolverket 2023/24

Snabbfakta om Blästadsskolan- anpassad grundskola

Skolform
Anpassad grundskola
Årskurser
1–6
Huvudman
Linköpings Kommun
Ort
Linköping
Kommunal eller fristående
Kommun

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Jämför

Andra alternativ i närheten

De närmaste skolenheterna med Anpassad grundskola, mätt på avstånd.

Öppna jämförelsen

Andra alternativ i närheten

Officiell statistik

Siffror om skolan

Jämfört med andra anpassade grundskolor i Linköping

  • Skolan har 0 % legitimerade lärare. Talet delas med tre andra anpassade grundskolor i Linköping; av kommunens 6 anpassade grundskolor med uppgiften har ingen en lägre andel. (Skolverket 2023/24)
  • Skolan har 5,3 elever per lärare. Talet delas med en annan anpassad grundskola i Linköping; av kommunens 6 anpassade grundskolor med uppgiften har en fler. (Skolverket 2025/26)

Anpassad grundskola

Elever per lärare
5,3

Linköpings snitt 5,1 (6 skolor) · Riket 4,3 (427 skolor)

Tidigare: 2024/25: 6,6 · 2023/24: 5,7

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Legitimerade lärare
0 %

Riket 11,3 % (250 skolor)

Tidigare: 2024/25: 0 % · 2023/24: 0 %

Skolans tal: Skolverket, 2025/26

Snitten är beräknade av Skolvyn ur uppgifter från Skolverket. Uppdaterad 25 oktober 2026. Så läser du siffrorna

Alla mått för skolan

Anpassad grundskola

Offentlig uppgift · Skolverket 2025/26
Elever per lärare
5,3

Skolverket 2025/26

2024/25: 6,62023/24: 5,72022/23: 4,92021/22: 6

Legitimerade lärare
0 %

Skolverket 2025/26

2024/25: 0 %2023/24: 0 %2022/23: 0 %2021/22: 16,5 %

Speciallärare/specialpedagoger
30,6 heltidstjänster per 100 elever

Skolverket 2025/26

2024/25: 34 heltidstjänster per 100 elever2023/24: 29,8 heltidstjänster per 100 elever2022/23: 28,1 heltidstjänster per 100 elever2021/22: 24,9 heltidstjänster per 100 elever

Speciallärartjänster
Uppgift saknas hos Skolverket

Skolverket 2025/26

2024/25: Redovisas inte — för få elever2023/24: 0,3 heltidstjänster per 100 elever2022/23: 0,3 heltidstjänster per 100 elever2021/22: 0,3 heltidstjänster per 100 elever

Så läser du siffrorna

Grunddata från Skolverket

Officiella uppgifter

Källa: Skolverkets skolenhetsregister, hämtad 24 oktober 2026.

Huvudman — den som driver verksamheten

Namn
Linköpings KommunVerifierad
Organisationsnummer
212000-0449Verifierad
Typ
KommunVerifierad

Adress

Besöksadress
Ekholmsvägen 117, 58929 Linköping
Postadress
Ekholmsvägen 117, 58929 Linköping
Kommun
Linköping
Län
Östergötlands län
Telefon
013-20 77 40
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
E-post
lena.norman@utb.linkoping.se
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Webbplats
http://www.linkoping.se
Uppgift från Skolverkets skolenhetsregister
Rektor
Lena NormanVerifierad
Senast uppdaterad Källa Skolverkets skolenhetsregisterMetod

Utbildning

Verksamhet
Anpassad grundskolaVerifierad
Årskurser
1–6Verifierad

Antagning, kö, stöd och frågor att ställa vid besöket

Skolan är kommunal, så ansökan görs i Linköping skolval.

Läs guiden: skolvalet steg för steg

Erbjudanden

Det här erbjuder skolan

Sammanställt från Skolverkets skolenhetsregister.

Verksamheter

Skolformer som enheten är registrerad för hos Skolverket.

  • Anpassad grundskola

Årskurser

Årskurser som skolan tar emot.

  • Åk 1
  • Åk 2
  • Åk 3
  • Åk 4
  • Åk 5
  • Åk 6

Särskilda uppgifter

Övrigt som registrerats för enheten.

  • Rektor: Lena Norman

Vanliga frågor

Frågor och svar om Blästadsskolan- anpassad grundskola

Vem driver Blästadsskolan- anpassad grundskola?+

Linköpings Kommun (kommun), organisationsnummer 212000-0449.

Var ligger Blästadsskolan- anpassad grundskola?+

Ekholmsvägen 117, 58929, Linköping.

Vilka årskurser finns på Blästadsskolan- anpassad grundskola?+

Årskurs 1–6, enligt Skolverkets skolenhetsregister.

Hur når jag Blästadsskolan- anpassad grundskola?+

Via telefon 013-20 77 40, e-post lena.norman@utb.linkoping.se och webbplatsen http://www.linkoping.se. Rektor är Lena Norman.

Hur söker man till Blästadsskolan- anpassad grundskola?+

Blästadsskolan- anpassad grundskola är kommunal, så ansökan görs i Linköpings skolval.

Intresseanmälan

Hör av er till Blästadsskolan- anpassad grundskola

Vi skickar anmälan vidare och mejlar dig vad som hände med den.

Öppna det utförliga formuläret

Omdömen

Vad familjer och elever säger

Skriv omdöme

Inga omdömen om Blästadsskolan- anpassad grundskola ännu.Skriv det första

Alla anpassade grundskolor i Linköping

Om uppgifterna

Skolenhetskod 74131552. Hämtat från Skolverkets skolenhetsregister 24 oktober 2026.

Offentlig uppgift · Skolverkets skolenhetsregister·Metod & källorÖppna källan

Dela profilen

Cookies: nödvändiga alltid, statistik och marknadsföring bara om du tillåter. Läs mer